Problem med alge, hvilken fisk?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Zipzap112 — 10. december 2006, 17:49

Hejsa, jeg har et stigende problem med en alge (link til billede http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=9&id=317244), som er begyndt at sprede sig til alle mine planter. Den starter som små prikker, som når de vokser samles så de dækker hele bladet. Den kan ikke skrabes af, og den føles heller ikke så pelsagtig at røre ved.
Jeg skifter vand hver uge (1/3), men algens ser desværre ud til at trives i akvariet. Derfor tror jeg, at jeg blive nød til at finde en god algespiser. Mine mange mollyer rør ikke algen desværre. Tror I en malle ville kunne lide algen?
I så fald hvilken malle ville I anbefale?

De bedste hilsner
Ask

tinemh — 10. december 2006, 17:52

rejer???

tinemh — 10. december 2006, 17:52

De plejer at være gode

slettegaard — 10. december 2006, 17:54

har selv zebra snegle, de er meget effektive! har faktisk udrydet alle mine alger samtidigt har jeg rcs der også går og namser lidt i algerne.

Med venlig hilsen
jens slettegard petersen

Hilde — 10. december 2006, 20:32

Jeg er ret glade for mine 3 små gule kinesiske algespisere, de er gode til at gøre rent, synes jeg. Men ved ikke med de alger du har, synes ikke lige jeg har set de før.

Green_Cat — 10. december 2006, 20:35

Vores SAE (siamesisk algeæder) tager alt, så dem er vi meget glade for :-)

Mvh.
Green_Cat

Lynge — 10. december 2006, 20:52

ja jeg kan kun give Green_cat ret, jeg har slev siamesisk Flying Fox (algeæder) og de tager alt der er på planter og glas samt på sten, jeg har 6 stk i et 160 liter og det er ren.

Med venlig hilsen
Lynge

Anti-Pjerrot — 10. december 2006, 21:33

Rejer vil ikke hjælpe på den alge - det er en grønalge (muligvis Gongrosira) og den kan bekæmpes bedst med bedre vandkvalitet, altså gør noget ved vandforholdene så det bliver bedre:

Mange hurtigtvoksende planter
Hyppigere vandskift (50% hver uge)
Mindre fodring og færre fisk
Støvsugning af bund
Optimerering af filtrering og cirkulation
Hævning af lystiden

Nyttefisk:
Otocinclus Affinis
Crossocheilus siamensis
Mysteriesnegle

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.