Algeproblemer i nystartet akvarie.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
vejlefisken — 11. december 2006, 08:31
Jeg har desværre fået nogle alger i mit akvarie.
Algerne er nogle lange grønne nogen som sidder fra bladene og blaffer rundt i akvariet. og så er der også negyndt at komme en form for tæppe på nogle af bladene.
Jeg vil så høre om der er nogen der kan hjælpe med lidt råd om hvad jeg kan gøre for at komme af med eller bare stoppe udviklingen af disse alger?
Det skal ikke være fisk eller snegle eller rejer da jeg har de beboer der skal være i akvariet.
Håber i kan hjælpe mig :-)
Med venlig hilsen
vejlefisken
ChristianHansen — 11. december 2006, 08:45
Med venlig hilsen
Christian Hansen
ChristianHansen — 11. december 2006, 08:46
Med venlig hilsen
Christian Hansen
vejlefisken — 11. december 2006, 10:09
Vil det sige at de alger jeg har ikke nødvendigvis er nogle "dårlige" alger??
Og forstår jeg jer rigtig når jeg siger at jeg ikke skal gøre noget ved algerne da de selv vil forsvinde?
Med venlig hilsen
vejlefisken
ChristianHansen — 11. december 2006, 10:35
Med venlig hilsen
Christian Hansen
vejlefisken — 12. december 2006, 10:58
Vil det hjælpe på algerne hvis jeg skifter vand 2 gange om ugen i et stykke tid eller vil det ikke være godt?
Jeg tænker også på om fiskene kan holde til det, da akvariet jo ikke er kørt ordentlig ind endnu?
Med venlig hilsen
vejlefisken
ChristianHansen — 13. december 2006, 23:13
Med venlig hilsen
Christian Hansen
vejlefisken — 14. december 2006, 13:49
Jeg synes at algerne er ved at tage overhånd i akvariet det er ikke mere en 2 dage siden at jeg fjerne nogle af dem manuelt og nu fylder de rigtig meget igen.
Skal jeg sætte antal af timer med lys i akvariet ned? Køre lige nu med lys fra 11:30 til 22:30 altså 11 timer.
Håber I kan hjælpe da jeg aldrig har haft så mange alger før? Heller ikke I de første akvarier jeg havde for flere år siden.
Med venlig hilsen
vejlefisken
Symibot — 16. december 2006, 11:26
Du kan fint fjerne trådene med en blomsterpind, så holder man dem da lidt nede. Tag og sænk lystiden ned til 8 timer.
Som Christian siger, så er flere planter en god måde at bekæmpe algerne på.
Med venlig hilsen
Martin
zipir — 16. december 2006, 20:21
jeg siger altid: 1 sugemalle pr 30 ltr vand.
det er absolut det bedste du kan gøre tro mig.
nu ved jeg ikke hvor du bor men, sådan en sugemalle koster ca 30-40kr hos forhandleren, jeg kender en i hvidovre som sælger dem til 10kr stk. De er gode uden sygdom osv.
hvis du er interesseret så giv lige besked.
mvh
zipir
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.