Hvor meget ville i betale i varme til akvarier?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Wolle — 10. februar 2007, 19:54

Hejsa

Jeg er ved at indrette akvarierum i kælderen, og vil opvarme dem via rumopvarmning. Endelig blev temperaturen konstant, 23-24 grader i akvarierne. Det blev hele januar brugt på. Så ville jeg da lige aflæse varmeforbruget - SHIT!!!
Der strøg sg* lige knap 1300 af de hårdttjente til fjernvarmeforsyningen for januar måned!!! Behøver jeg sige at jeg har skruet ned for varmen, og vil prøve at slukke helt for liiiige at se hvor meget det egentlig er det koster.....
Vil gætte på at akvarierne står for ca. de 5-800 af de 1300, så på årsbasis bliver det til en del. (ved godt det er billigere om sommeren...)

Men hvor meget ville i ofre for jeres akvarier? Jeg har helt fra starten forestillet mig maks. et par tusinde til el og varme om året - måske man skulle gå over til koldtvandsfisk?

/Ole

borntobewild — 10. februar 2007, 19:58

Hejsa

Hva med evt at lave en kasse til akvariet som så er isoleret med flamingo? Har fundet en tråd om det her inde kan bare ikke huske hvor det var.

MVH
Rasmus

Bruger #351400 — 10. februar 2007, 20:03

en billigere løsning er vel varmelegmer? og så isolering i siden og bagved. vil da tro det er noget billigere...

Hilsen
Anders

borntobewild — 10. februar 2007, 20:07

#3

Mente skam heller ikkeisolering hele vejen rundt

sat — 10. februar 2007, 20:25

mit 325 stor i stuen, og der er 20 grader i stuen og i akvariet er der en baggrund der er lavet af flamengo og den går også ud af sidderne så det vil være det samme som man isolere akvariet. tempraturen i akvariet er 24 grader kun med lampen så det er ikke ret meget varmelægmet skal køre

Hilsen
Michael Diget

Lois — 10. februar 2007, 21:01

Hmm... pt. bruger jeg MAX varmelegme i et akvarie... resten klare lysene. Så jeg vil ikke ofre noget på varme 😉 Hvad er temp. på uden brug af varme?

Med venlig hilsen
Lola i arbejdsbukser

MetteB-F — 11. februar 2007, 00:18

Jeg har hverken tændt for varmen i lejligheden eller sat varmelegemer i akvarierne i denne vinter, så vi bruger kun varme her i huset, når vi bruger varmtvandshanen :-)

Jeg har lige kigget på div. termometre, og lufttemperaturen ved siden af 250'eren er på 22 grader og akvarierne er begge på 24 grader her til aften.

Mette

Wolle — 11. februar 2007, 09:51

Da der er tale om en reol med 6x150 liter vand tror jeg ikke at varmelegemer er vejen frem. Jeg har haft en længere tråd kørende med problemer bare med at varme det hele op. Men det var nu heller ikke det der var meningen med denne tråd - det var et oplæg til diskussion af hvor meget folk egentlig er villige til at ofre på deres hobby - og her tænker jeg ikke på dem med et 54 liters akvarie på børneværelset, men dem man nok bør kalde "nørderne" - altså dem med langt flere akvarier end de egentlig har behov for ;-).

Som jeg skrev regnede jeg med et bruge par tusinde om året - ved dog at der folk derude der bruger det 10-dobbelte, sådan "bare for sjov"!

/Ole

Lois — 11. februar 2007, 11:06

#8 Hva snakker du om!? Har hverken børneværelse eller et 54l. Stil dine akvarier et ordentlig sted, som vi andre, så skal du ikke bruge ekstra penge på at varme akvarierne op 🙂 Meget enkelt.

Med venlig hilsen
Lola i arbejdsbukser

Wolle — 11. februar 2007, 14:28

#9 Man må jo nøjes med hvad man kan få - i mit tilfælde er det et uisoleret kælderrum. Drømmer da om at vi en dag får råd til at bygge til, så der kan blive tale om et rigtigt, velisoleret akvarierum med vand og afløb - men indtil da, så er det begrænset hvor meget jeg vil bruge på mine akvarier.

Kan i ikke nøjes med at svare på mit spørgsmål ? (ikke ment så surt som det lyder :-)) Alt det andet er dækket i andre tråde her på forum gennem de sidste par måneder, gider ikke igennem det en gang til!

/Ole

brib — 12. februar 2007, 15:15

Vi bruger 5200- 6000 kw El årligt.

En genemsnits hustand bruger vel omkring 4500 kw pr. år.

Hertil kommer fyringsolie 1500 . L = ca 10500 kr

Brænde ca 10 rm. = 4000 kr.

Huset er 145 m2

akvarier 15 stk ( se antal liter i min profil. )

Akvarierum opvarmes udelukkende af olie-brænde via centralvarme ( 11 stk)

4 stk placeret rundt omkring i stueetagen med varmelegeme som backup

El forbrug med varmelegemer i alle akvarier ville være som forrige års elregning = 8360 kw

Så rumopvarmningen er for vores hobby billigste løsning fremfor varmelegemer.

Jeg tvivler på at det kan gøres meget billigere.

Billedet er et lille udsnit af mit nye hyggerum :-)

Mvh.
stig/Lolland



Wolle — 13. februar 2007, 17:38

Stig, har du en ide om hvor meget af varmeforbruget der skyldes akvarierne ? Jeg glæder mig ligefrem til at få aflæst min varme på fredag, så har jeg et præcist billede af hvor meget varme der bruges på akvarierne :-)

/Ole

maybedead — 13. februar 2007, 18:34

jeg bruger kun mit varmelegeme og lyset det går helt fint men her om vinteren er det lidt dyre da det jo er kolder i det rum som mit akvarium står i så køre nit varmelegeme noget mere end om sommeren men bruger ikke så forfærlig mange penge på det

hilsen kasper

brib — 13. februar 2007, 19:12

# 13 : Jeg er jo et energisparedyr ( nyt ord ? ) :-)

Jeg kan kun give et nogenlunde billede af hele akvarieforbruget.

I sommer brugte vi ca 9-11 kw pr. døgn . Og lige nu ligger vi på 17-19 kw pr. døgn.

Så alt over feks. 10 kw om vinteren vedrører lys og varme til akvarierne.

Det er det nærmeste jeg kan komme en nogenlunde udregning på elforbruget.

Olie-brændeforbruget er det samme år for år.

Jeg aflæser selvfølgelig elmåleren ofte, og næsten alle elpærer er udskiftet med energisparerpærer.

Til gengæld vil jeg heller ikke spare så meget at jeg bliver en pestilens for min tålmodige hustru, der før måtte hænge vasketøjet op i regnvejr under carporten. ( undskyld cirkelinedk ) For at Elregnskabet skulle balancere.



Mvh.
stig/Lolland

karsten-hobro — 20. januar 2016, 00:52

Vi bruger ca. for 15000 kr. fyringsolie om året i et hus på 230 kvm. Vi har dog sparet en del penge ved at skifte selskab fra gang til gang ved at benytte prissammenligning på www.fyringsolie-online.dk

Der er nemt et par tusinde at spare om året.

Jobbe — 20. januar 2016, 09:02

Det koster mig lige omkring 600 pr mdr med 42 akvarier og der er det kun de 4 af dem som har varmelegeme i,i mit akvarierum kommer varmen fra en radiator som er koblet til pillefyret,jeg har så en lille blæser stående oven på radiatoren i en kasse så den kun kan tage varme luft fra radiatoren,og jeg holder 21-22 gr ved gulvet og 24-25 gr i de øverste akvarier.

ThomasBallerup — 20. januar 2016, 13:06

hvorfor vækker i en tråd fra 2007 til live ??
check datoer inden i svare

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.