Mine mollyer falder på stibe ? hjælp !
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Jespermr — 18. februar 2007, 16:20
Endnu en af mine black mollyer er døde, kun 4 dage efter den første . Det der sker er at dagen før svømmer de næsten ikke . De holder sig nede på bunden , men bliver 'stående' det samme sted . Dagen efter er de døde , og har sjovt nok lagt sig ind under min trærod ? Mine guppyer og mine guldbarber har der ikke været noget i vejen med .
Det tekniske:
Størrelse: 56 L ferskvandsakvarium.
Lys: 15 W lampe, kører 12 timer/døgn.
Bundlag: Grus fra dyrehandeleren og en lille trærod
Planter: 2 store (dækker pumpe), 1 mellem (dækker varmelegme) og 2 små, en som dækker over træroden og en som står frit.
Dekoration: Planter, baggrund, grus, trærod
Vandskift: 1/3 hver uge.
Fisk (inklusiv den selv): 7 guppyer, 4 black molly, 12 guldbarber.
Udstyr: 15 W lampe, akvastabil termostatvarmer (50 W), standart pumpe.
Temperatur: 26 grader.
Har enlig mistet lysten til at holde black mollyer eftersom at de dør så hurtigt . Nogen der ved hvad jeg skal gøre for at holde på de andre, og hvad dødsoversagen er ? Som sagt så dagen før svømmer de næsten ikke . De holder sig nede på bunden , men bliver 'stående' det samme sted . Dagen efter er de døde .
Venligst
Jesper
Zipzap112 — 18. februar 2007, 16:41
Hvis de ingen udvendige sygdomstegn har, så kan det være, at bare har været uheldig.
Jeg har selv nogle, de er skam ganske hårdføre...
Deres adfærd dagen inden deres død lyder meget klassisk, men jeg skal ikke kunne sige dig, hvad det kan være.
Måske er de stressede...
De bedste hilsner
Ask
Dixi — 18. februar 2007, 17:08
hvor er de købt .ved petworld så få penge til bage de er alle sammen syge der fra.
Jespermr — 18. februar 2007, 18:07
De er købt i Sønderborg dyrehandel (Trovado), og jeg vil sige at de er ganske sunde og raske fisk derfra . Den første døde dagen efter de var sat i og denne døde 5 dage efter .
Venligst
Jesper
Green_Cat — 18. februar 2007, 18:17
Mvh.
Green_Cat
Janne — 18. februar 2007, 18:41
Umiddelbart har du rigeligt med fisk i. Det hjælper ikke på det. Nu skifter du heldigvis godt med vand, men alligevel.
Mvh.
Janne
Jespermr — 18. februar 2007, 18:51
#6 Akvariet har kørt i 2 uger nu. Og hvis du havde læst tråden havde du vidst at temperatur er 26 grader .
Venligst
Jesper
kazkaz — 18. februar 2007, 19:09
koprut — 18. februar 2007, 19:10
Jespermr — 18. februar 2007, 19:20
Venligst
Jesper
Opfer — 18. februar 2007, 19:26
De bedste hilsner
Camilla
Jespermr — 18. februar 2007, 19:36
Venligst
Jesper
Opfer — 18. februar 2007, 19:40
De bedste hilsner
Camilla
kazkaz — 18. februar 2007, 19:45
Jeg er sikker på at Janne havde læst det hele, men at temperaturen bare lige var smuttet. Derudover havde det ikke taget dig mange sekunder at svare hende pænt, ved f.eks. at skrive:
Temp.: 26 grader. Se evt. #1
Janne — 18. februar 2007, 20:05
Bortset fra det, så er det for mange fisk, og for hurtigt de er kommet i, ganske som #8 siger. Det kan næsten kun ende galt, hvis ikke man har podet med filterbakterier fra et andet akvarium. Her og nu ville det være bedst at skifte vand endnu oftere end du allerede gør, f eks 1/4 hver anden dag. På lidt længere sigt vil det nok være bedst at enten sælge nogle af fiskene igen (eller købe et lidt større akvarie, eller et til).
Mvh.
Janne
jan.århus — 19. februar 2007, 10:28
vh..jan
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.