Endelig færdig med mit 325 liter :o)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

PernilleP — 26. februar 2007, 23:28

Hej allesammen 😮)

Så blev jeg endelig færdig med mit 325L...det har taget en del tid, men nu er jeg selv nogenlunde tilfreds - (helt tilfreds bliver man vel aldrig) ;-)

Akvariet blev dårlige og dårligere, pga at jeg kun havde en indvendig pumpe... Så fik jeg investeret i en spandpumpe, og så skulle det være - hele akvariet skulle tømmes, og det skulle "bygges op" helt forfra.

Jeg fik skyllet gruset, købte nye planter, lavede kokosnødder o.s.v...

Det eneste sted jeg havde plads til mit oscar par og mine 4 maller var badekarret, så det blev renset totalt 😮) Der gik de så og hyggede sig i ca 4 dage...

Så stod jeg lidt i et dilemma - Jeg har sat mine Oscar til salg, og meningen er så at mit lille scalare par skal bo i det når Oscar`s kommer væk... Så det ville jo være træls at skulle starte forfra igen når scalarene skulle derover, så derfor har jeg prøvet, så vidt muligt, at indrette det så det både passer til Oscar og samtidig til scalarene :-) - (mine Oscar hiver/graver ikke planter op)!

Nu har det så stået i en lille uges tid, og det ser stadig "nyt" ud, da planterne ikke er vokset helt til endnu, og der skal tilsættes nogle algebolde/kugler o lidt flere planter efterhånden. Planterne - Anubias, javamos - er bundet fast med snor/fiskesnørre som man stadig kan se, men det kommer selvfølgelig væk, når de har fæstnet sig 😮)

Her er det (endelige) resultat...

Ris og ros modtages gerne ;-)


Mvh.
Pernille

Dixen — 26. februar 2007, 23:30

Var du så ikke i bad i 4 dage :-) Kommer der billeder?

Mvh.
Michael Petersen

JohnJV — 26. februar 2007, 23:30

Mangler der ikke et billede?

Med venlig hilsen
John

MOK — 26. februar 2007, 23:43

#2 billeder af Pernille efter 4 dage uden bad ? - ufff ;o)

Mvh.
Morten

Fætter guf — 26. februar 2007, 23:44

#2 Nu bliver du altså lige lovlig lummer...
Det er slemt nok hun ikke har været i bad i 4 dage, men derfor behøver du jo ikke at bede om billeder af det.

Mvh.
Fætter Guf

Jonse — 27. februar 2007, 08:33

ja kom med billeder af en pernille der ikke har været i bad i 4 dage ; ) et billed af akvariet går også an...

Med venlig hilsen
Jonse

steffen.d — 27. februar 2007, 09:31

ja lad os da se et billede af akvariet

Mvh.
steffen.d

Lois — 27. februar 2007, 10:22

#2 Måske hun bare gik i bad sammen med fiskene 🙂
...Øv at billedet af AKVARIET ikke kom med i farten :s

Med venlig hilsen
Lola ...og ikke andet

larsballe — 27. februar 2007, 12:25

Vi ser frem til billedet (af akvariet) :-)

De bedste hilsner
Lars Balle Andersen

PernilleP — 27. februar 2007, 14:04

Det er mine forældres badekar, og det bliver aldrig brugt, da der er tre brusekabiner på ejendommen :-p

Undskyld folkens, men jeg har problemer med at uploade billeder til noget som helst, messenger, mail, AS o.s.v... :-( Men jeg sender det hvis jeg får det til at virke 🙂

Mvh.
Pernille

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.