Blå acara par

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

5cent — 3. marts 2007, 12:42

hej
har lige fået 2 blå acara 1 han og 1 hun men hvordan kan man se om de har dannet par.
de svømmer nogle gange rundt i om hinanden og de svømmer også tæt ved hinanden og ved siden af hinanden tit.
mit spørgsmål er så hvad laver de og hvordan kan man se om de har dannet par.


De bedste hilsner
anders

Steffen Kbh — 3. marts 2007, 12:59

Hvis de svømmer rundt sammen og ikke haker efter hinanden, så er der en god chance for at de er på vej til at danne par.
Planter med store robuste blede foretrækkes normalt som legesubstrat, så hold øje med dine anubias hvis du her nogle.

Vh.
Steffen Kbh

5cent — 3. marts 2007, 13:03

hej
de har ikke hakket i hinanden endu.
jeg fik dem igår og hunnen står meget inde ved 2 fladesten mens handen bare svømmer rundt

De bedste hilsner
anders

Steffen Kbh — 3. marts 2007, 13:07

De skal nok lige falde til, men det ar en god start at hannen ikke er efter hunnen.


Vh.
Steffen Kbh

5cent — 3. marts 2007, 13:36

ok tak fos svaret ken man godt se når de har dannnet par

De bedste hilsner
anders

Bruger #381101 — 3. marts 2007, 13:39

Du skal være opmærksom på, at det ikke er sikkert de danner par selvom det er en han og en hun. I rigtig mange tilfælde gør de det nemlig ikke.

Hilsen
Carsten From

Janne — 3. marts 2007, 15:34

Man kan se, at de har dannet et godt par, når de har fået et kuld unger op i en vis størrelse uden at skændes vildt over det.
Nogle gange ser de ud til at danne par, lægger æg osv, men der går kage i yngelplejen; så kan man vel egentlig godt sige, at de har dannet par, men det er ikke et godt/harmonisk par.
Begynder den ene at jage meget rundt med den anden, måske endda bide den så der opstår skader, er der ikke andet at gøre end at skille dem ad, hurtigst muligt.

Mvh.
Janne

Zorglub — 3. marts 2007, 16:31

Hvor store er de? det bedste du kan gøre er at få dig en 5-6 stykker og lade dem danne par, og så flytte dem du ikke vil beholde - f.eks. hvis du kan aftale med din akvarie butik at de vil tage dem tilbage igen. På den måde har du langt større chance for at ramme et par der kan sammen. Som Janne siger er det faktisk ikke altid lige til, jeg har haft et par der blev lavet efter ovenstående opskrift, men lige med et gik hannen amok. Så det var omgående skilsmisse, desværre :-(

En ting du skal kigge efter er om de kredser om hinanden og "ryster røv" så at sige *g*. De svømmer også forbi hinanden hvor de viser finne pragten. Du vil også se dem rense et område af, eller bide i planterne - forsøge at trække dem op, eller bare hive i dem. En god ting er en flad sten, dem har jeg haft god erfaring med som substrat.

Held og lykke med det :-)

5cent — 4. marts 2007, 12:14

hej
har set når de svømmer forbi hinanden så spreder de for det meste deres finner ud.
hannen har aldrig bidt hunnen.


De bedste hilsner
anders

5cent — 4. marts 2007, 12:23

hej
har lige 1 spørgsmål til er ikke helt sikker på hvordan man kan kende forskel på han og hun er der lige nogle der kan sige det til mig helt præcist

De bedste hilsner
anders

Janne — 4. marts 2007, 12:35

Hannen er, når de er udvoksede, større end hunnen. Han er også blegere i farverne, har mere udtrukne finner (ryg- og gatfinne), og i nogle tilfælde en orange søm i rygfinnen.
Hunnen er mindre, mere intens/mørk i farverne, har ikke så langt udtrukne finner, og har i nogle tilfælde en hvid søm i rygfinnen. Når jeg siger i nogle tilfælde, er det fordi det er sådan på VF fisk, men ikke på alle de opdrætsfisk, jeg har set.

Mvh.
Janne

5cent — 4. marts 2007, 17:06

hej alle sammen er der nogle gode ideer til hvad jeg kan gøre.
jeg vil så gerne have at de dannner par.
er der nogle gode ideer til hvordan planterne er sat og hvad der skal i akvariet.
hvis der er det vil i så ikke lige skrive det

De bedste hilsner
anders

Bruger #381101 — 4. marts 2007, 17:16

Du har da allerede fået svarene i den anden tråd du har om blå acara.
http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=12&id=370659

Hilsen
Carsten From

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.