En meget sikker måde at undgå klisterhaler på.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

snake — 26. marts 2007, 01:14

God aften/nat 😮)

Jeg har oplevet klisterhaler en del gange og ved hvor irreterende det er og da jeg her for et par uger siden skulle til at have unger igen, blev jeg selvføglelig bekymret over at det skulle ske igen, men så fik jeg et kanon godt råd/løsning på problem af Stig/Lolland (svigerfar) som har haft samme problem og var ligeså træt af det.

Hvis man vil være næsten helt sikker. (vil ik skrive 100% sikker da det jo stadig kan ske at de får det) så er det bedst at have et yngle akvarie har selv et 12l'ers.

Det eneste man sådan set skal gøre er at lade være med at skifte vand, ungerne skal gå i det vand som de er blevet født i, men kan godt efter fylde da det jo ik drejer sig om så meget, og så skal der salt i, har brugt ganske alm. køkken salt. 1 tsk pr 10 liter.

Når det så er gjort så er man fri for klisterhaler, det er jeg ihvertfald blevet, Og må sige at det er en stor lettelse. Men vil ik tage æren for dette råd, Har som sagt fået det afvide af Stig/lolland.

P.s hvis der allerede er en tråd med samme løsning undskylder jeg, har søgt men kunne ik finde noget lignende. 😮)

Skal lige siges at i det 12l'ers som ungerne går i er der bundlag så det har ik noget at sige.

De bedste hilsner
Lars pedersen



Line — 26. marts 2007, 09:18

For at fuldende et godt tip: hvorlænge skal de gå i det samme vand? Hvornår må de förste gang få normalt vandskifte?

Hilsen
Line Sörensen

snake — 26. marts 2007, 14:08

#2 til de er store nok til at gå sammen med de voksne guppy'er, men jeg lader dem lige blive lidt større så er man på den sikre side.

De bedste hilsner
Lars pedersen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.