Nyindrettet 128 l akvarie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Sui_DK — 3. april 2007, 10:36
Mvh.
Sui_DK
Sui_DK — 3. april 2007, 10:37
Mvh.
Sui_DK
Sui_DK — 3. april 2007, 10:38
Mvh.
Sui_DK
kjaer — 3. april 2007, 10:41
Mvh.
kjaer
Dixen — 3. april 2007, 10:41
Mvh.
Michael Petersen
Dixen — 3. april 2007, 10:42
Mvh.
Michael Petersen
kjaer — 3. april 2007, 10:42
Mvh.
kjaer
gorm — 3. april 2007, 10:54
Vh.
Gorm
the chicken — 3. april 2007, 10:56
Men det er sikkert et meget godt gemmested for små fisk kunne jeg forestille mig...
Brain — 3. april 2007, 11:13
Jeg vil mene at scalarene ikke vil trives i den størrelse akvarie. Hvis jeg var dig ville jeg sælge dem eller finde et større akvarie til dem. De er ellers flotte.
Mvh.
Laura
larsballe — 3. april 2007, 12:40
M.h.t. skalarer er jeg ening i at du får et problem.
De bedste hilsner
Lars Balle Andersen
Fam.Krebs — 3. april 2007, 13:39
Jeg kan godt lidt ruinerne til maller - især når de er godt gemt af planter og har lidt alger på
Mvh.
Mette & Peter Krebs
Bruger #381101 — 3. april 2007, 13:44
Hilsen
Carsten From
Sui_DK — 3. april 2007, 17:48
Planterne, jeg regner med at de lange planter i baggrunder vil vokse hurtigt som de altid har gjort og lukke lidt mere tæt, det er jo helt nyt.
Ruinen, min Labeo og Botiaer er helt vilde med den og kan godt se hvad I mener med størelsen af lavastenen, men sybes nu ikke det gør noget, havde selv den indstilling til sådanne plasticting at jeg ikke villi have det lort i min balje, men konen synes det kunne være pænt og nu kan jeg egentlig godt se hvad hun mener....
Scalarerne...... har haft dem siden jeg købte akvariet for 1½ år siden og har ikke haft de store problemer med dem, jo de æder alt fiskeybgel der bliver født i akvariet men det er hvad det er, og så har de slåsset en smule, men de har været fredelige siden jeg lavede om i akvariet........har i øvrigt altid haft scalarer selv i mit gamle 60 L akvarie, har også altid hørt at de ikke bliver større end akvariet kan rumme. og de har nu trives fint i 1½ år, så det regner jeg egentlig med at de bliver ved med og ja de er flotte !!! :-)
Mvh.
Sui_DK
Dixen — 3. april 2007, 20:59
Du skriver at du har hørt at fiskene vokser efter forholdene. Dette er korrekt, men den værste form for dyreplageri.
Sælg dine scalare, eller køb et mindst 200 liters akvarium til dem!
Mvh.
Michael Petersen
Dixen — 3. april 2007, 21:01
Mvh.
Michael Petersen
stinnemus — 3. april 2007, 21:36
Sui_DK — 6. april 2007, 20:05
#15 Det pisser mig lidt af at du mener jeg er en større dyrplager end dem som slår babysæler ihjel med køller og som skyder store harpuner i hvaler, slagter og flår skindet af levende dyr m.m.
Mvh.
Sui_DK
kjaer — 6. april 2007, 20:27
Det her er hvad jeg tror og er ikke nødvendigvis korrekt, ret mig hvis det er forkert;)
Mvh.
kjaer
hustler west på — 6. april 2007, 20:30
Dette er set ud fra naturens og min personlige vinkel:
1). Op med slottet - Plastik ting passer ikke ind i et akvarie miljø.
2). Op med lava stenen - Den er ikke en del af naturen hvor dine fisk kommer fra og den er en potentiel ting der kan skade dine fisk hvis de river sig på den under en kamp med en anden fisk, flugt fra en anden fisk, pludselige flugt opstået af et pludseligt chock (bank på glasset, trap i gulvet, gå forbi akvariet osv.).
3). 2 af dine scalare skal finde et andet hjem, da der slet ikke er plads nok til de kan trives godt nok (vi har 7 i vores 530 liters og det er også i over kanten).
4). træk dine flotte små planter (samme art) lidt sammen og skaf lidt flere til bunden, gerne fra samme land.
5. Sæt dine Vallisneria gigantea sammen så de dækker for dit varme legme, skaf evt. lidt flere og pryd bagglasset med dem som de gør nu.
6). Køb en eller to rødder som kan placeres på bunden i stedet for dit slot og lava sten (de ser også lidt malplaceret ud), desuden skal dine maller have noget træ som de kan gnave i, da det er en del af deres mad/natur.
Håber den positive kritik kan bruges, men tag det du kan bruge og drop resten, men det er bare hvad jeg ville gøre for og få forhold der er tæt på og være helt optimale.
Mvh.
Jonas Erbs - Tømrer - Esbjerg
hustler west på — 6. april 2007, 20:37
Der er også stor forskel på hvor store de enkelte scalarer bliver; Vi har 2 voksne koi scalare hanner og de er pænt store (15-18 cm høje) og vores 2.3 Guyana Scalare, naturform - er ved og være voksne snart og de to største er lidt større end vores koi'er og de vokser stadig.
Så hvis man har en af de mindre arter og de ikke er for terrotorielle, kan det nok gå - men det er langt fra optimalt (vel snarrere 60% ud af 100%).
Mvh.
Jonas Erbs - Tømrer - Esbjerg
Sui_DK — 7. april 2007, 10:44
#20 Tak for dit indlæg, sådan noget kan jeg bruge, selvom vi ikke er enige kalder du mig i det mindste ikke en stor dyrplager !!! :-)
Mvh.
Sui_DK
kjaer — 7. april 2007, 12:26
Mvh.
kjaer
Dixen — 7. april 2007, 23:09
http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=4&id=386700#386700
Mvh.
Michael Petersen
helene — 7. april 2007, 23:26
Mvh.
helene
helene — 7. april 2007, 23:30
http://www.loaches.com/species-index/clown-loach-chromobotia-macracanthus
Mvh.
helene
helene — 7. april 2007, 23:43
Nu sad jeg lige og kiggede lidt på loaches online's forum, længe siden jeg sidst har kigget der, og så var lige præcis den næst nyeste tråd den her .... om en smerling der sad fast :-(
http://forums.loaches.com/viewtopic.php?t=5834
Mvh.
helene
Bruger #381101 — 7. april 2007, 23:46
Hilsen
Carsten From
Sui_DK — 8. april 2007, 07:26
Mvh.
Sui_DK
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.