Regnvand til vore fisk ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Bruger #687873 — 4. juni 2007, 08:12
Mange af vore akvariefisk vil jo gerne have lidt surt vand. Mine spørgsmål er derfor:
1. Hvad er regnvands PH-værdi?
2. Hvis vi nu siger, mit vandhanevand har en PH på 8 (hvilket nok ikke er helt ved siden af), kan jeg så ved hjælp af regnvand opnå en PH på f.eks. 7 eller 6,5 gennem x-antal vandskift?
3. Er der nogle "fælder" i dette her .... jeg tænker på, om der er andre kemiske, skjulte, lurende farer? (jeg kan nemlig aldrig gennemskue den slags ....)
Hvis der er nogle, der kan hjælpe lidt, må svaret ikke blive alt for kemisk ....hm-hm.... da jeg ellers ikke kan fatte det (et af mine valgsprog er: "man er ikke forpligtet over evne" - det bruger jeg flittigt ;-) Men ellers på forhånd tak.
Med venlig hilsen
Kirsten Sørensen
MAHON — 4. juni 2007, 11:05
Regnvands PH værdi variere meget efter hvor man befinder sig, jeg kender ikke nogle tal for det, men generelt siges det at regnvandet i Danmark og Sverige er let surt. Det er et problem i de svenske søer, men i DK er problemet noget mindre da vi har meget kalk i undergrunden.
Men tag noget regnvand og tjek med dit testsæt hvad PH værdien er. Dog skal du ikke forvente mirakler, jeg vil tro PH værdien vil ligge mellem 6,5 og 7, men det er blot en formodning.
Den værdi vil også kunne svinge en del alt efter hvordan vinden blæser (Ja og det er ikke engang løgn).
Men der kommer også en del andre ting med når man anvender regnvand. Der er en del "gødning" i regnvandet (Amoniak fordampningen fra svineproduktion) og måske kommer der nogle stoffer med fra afløb til regnvandet og tagflader.
Alt dette ikke for at afskrække da der jo er mange der anvender regnvand med stor succes, men blot til info. Overvejer nemlig selv at forsøge mig med regnvand.
Med venlig hilsen
Martin Honoré
Luna — 4. juni 2007, 11:13
Hvor meget mere kan du gøre vandet blødere?
Forstået på den måde, at hvor meget regnvand kan fiskene klare at få i af gangen, når de er vant til at gå i hårdt vand?
Mvh.
Helle
TO — 4. juni 2007, 11:31
Thomas
Bruger #687873 — 28. juni 2007, 16:57
Jeg vil nu sætte nogle spande ud til at opsamle regnvand i - jeg er jo unægteligt gået glip af en hel del vand, men "heldigvis" er det slet ikke slut endnu! Så vil jeg blot lige spørge: Hvor lang tid kan regnvand holde sig til brug for akvarier, bare sådan cirka? Skal jeg sætte låg på spanden(e)? Jeg tænker selvf. på, om vandet ... øh .... rådner...?
Med venlig hilsen
Kirsten Sørensen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.