Hummer eller ligende der ikke ødelægger ens planter?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Hilde — 16. juni 2007, 12:29

Er det muligt at finde en hummer eller krabbe der ikke ødelægger ens planter? Jeg har aldrig haft en, men hvor store er skaderne?

sorensen_dk — 16. juni 2007, 16:12

jeg har en rød krabbe. Det er ikke så slemt mere, men i starten var den totalt gartner. Nu klipper den et par blade om ugen.

De bedste hilsner
sorensen_dk

gorm — 16. juni 2007, 17:13

det er godt nok ikke en hummer men hvad med en langarmsreje http://akvariesiden.dk/fisk/vis_fisk_ny.php?id=246... det er en ret stor rigtig fed reje med nogle ordenlige klør som ikke gør noget ved planterne


Vh.
Gorm

jonasl — 16. juni 2007, 18:01

Det er stadig ikke en hummer! Det er en krebs 🙂 der findes vist kun en hummer som kan leve i ferskvand

Mvh.
jonasl

fo_dk — 17. juni 2007, 09:47

Vinke-rejerne rører ikke planterne da de filtrerer vandet for mad.

Kærlig hilsen
Finn

gorm — 17. juni 2007, 10:21

#4 ja det er rigtig nok ferskvand: krebs, saltvand: hummere

Vh.
Gorm

gorm — 17. juni 2007, 10:23

#5 rigtig nok men der er bare ikke så meget hummer/krebs over dem...

Vh.
Gorm

fo_dk — 17. juni 2007, 10:35

#7: Størrelsen og udseende .....de har bare ikke de store klosakse men vinke-filtrere-ting istedet -🙂

Jeg syns den er enormt sjov og spændende.....men ja....det ser ikke ud som et FARLIGT Johnni-dyr (undskylder navnet)

Kærlig hilsen
Finn

gorm — 17. juni 2007, 13:21

nemlig... hehe...

Vh.
Gorm

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.