Guppy'er og zenrafisk yngel.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Charlotte-fisk — 22. juni 2007, 14:05

Det er sådan at jeg har fået mine zebrafisk til at yngle, de små fisk er meget små, ja, de ligner nærmest ikke fisk 😛 De er omkring 1 uge gamle.

Jeg har så også 4 voksne vild-guppy'er og deres unger. Kan de godt gå i et akvarie sammen uden at zebraynglen bliver spist ?

Jeg er lidt nervøs for:
1) Kan zebrafisk ynglen blive spist ? de er jo meget små..
2) Jeg har jo ikke så gopd mulighed for at skifte vand i akvariet, for så ryger de små måske med uden at jeg kan se det. Men hvad siger guppy'erne mon til det ?

Det skal lige siges at Zebraynglen går i et 16'L akvarie, mens guppy'erne går i en 10l's spand. Jeg ville bare prøve at give mine fisk de bedste forhold. Men hvordan gør jeg lige det ?
- Jeg tror desværre ikke at jeg har mulighed for at få et akvarie mere, men måske. Skal jeg hellere skaffe mig af med guppy'erne ? det ville bare være lidt trist, men er det dét, så må det være sådan.

Bruger #351400 — 22. juni 2007, 14:24

Hvis guppy ynglen kan gabe over dit zebrafisk yngel, så er jeg sikker på de bliver spist, så jeg ville holde dem hver for sig.
Du bygger bare en reol så kan der stå 3 akvarier på den samme plads som et 🙂

Hilsen
Anders

Villads — 22. juni 2007, 14:40

Enig med Anders på nær det sidste.
Du bygger bare en reol hvor der kan stå 9 akvarier på samme plads som et. ;-)
Spøg til side - det er næppe muligt at kombinere et opdræt af de to arter hvis der skal komme noget ordentligt ud af det. Nogle gange er det bare bedre at skaffe sig af med overskuddet.
Med venlig hilsen
Villads

Charlotte-fisk — 22. juni 2007, 14:46

Okay, jammen tak for svarene.
Jeg ved godt at man kan bygge en reol, men hov, der kommer vi så til hvor dygtig jeg er til at bygge ?
- Og ja, jeg har sådan en slags forbud mod at få flere akvarier. Hov, hvordan løser jeg dog det ? 😛

Villads — 22. juni 2007, 14:51

Det med reolen er nemt for Harald Nyborg reolen koster kun et par hundrede, men jeg ved ikke om den fås i Australien :-)
Når du først her reolen er det jo nemt at snige et akvarium ind i ny og næ.

Med venlig hilsen
Villads

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.