Hjælp til om jeg kan flytte disse fisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Ringsted — 2. juli 2007, 12:49

Hej
jeg går med planer om at totalt renovere mit 90 l da det er meget sølle og MANGE trådalger som vi ikke kan komme af med... vi har opgivet at komme flere fisk i så lige nu går der kun:
1 malle
3 black molly
1 sejlfinne molly
2 sværddrager
1 smerling (ved godt de skal være i grupper men de andre er døde)

nu er mit spørgsmål om jeg midlertidigt (mens jeg ordner det andet akvarie) kan flytte dem over i mit 54 l hvor der går:
5 (+ to store yngel) guppy
2 (+1 stor yngel) platy

kan jeg godt holde alle disse fisk i det samme akvarie i et par dage?
eller skal jeg hellere gøre noget andet?
hvis jeg skal gøre noget andet så står der også et 12 l akvarie til rådighed med 3 rejer i...
gerne forslag til hvad man ellers kunne gøre 🙂

De bedste hilsner
Ringsted

MOK — 2. juli 2007, 12:52

For et par dage ville jeg ikke bekymre mig - jo - det kan selvfølgelig gå ud over evt. unger, men nu skriver du store ;o)

Vær flink med vandskift - så skal det nok gå - og selvom der går en uge eller 14 dage inden du synes dit renoverede akvarie er klart skal de også nok klare det og de har jo virkelig noget at se frem til ;o)

Held og lykke med projektet *s*

Mvh.
Morten

Ringsted — 2. juli 2007, 13:01

🙂 jo tak
så tror jeg, jeg snart vil gå i gang med at renovere 😛 har jo en hel sommerferie! (uuh godt med sådan nogle ferier)
og ja det er stort yngel, hvert falt for stort til at spise ;P
men er nu mere bange for om mine guppyer bliver lidt stressede af alle de mange nye fisk eller om de klarer sig 😀

De bedste hilsner
Ringsted

jery — 2. juli 2007, 13:13

Ikke noget problem - så får du bare et hold nye flotte gupser af mig.

Ringsted — 2. juli 2007, 13:15

hehe det er en aftale ;P

De bedste hilsner
Ringsted

jery — 2. juli 2007, 13:17

Bare send en PB, hvis aktuelt (det er neonrøde DS).

anitabritt — 2. juli 2007, 14:31

Jeg tror heller ikke der sker noget ved det,ellers kan man godt bruge alternative fiskeopbevaringsteder.Vi brugte F.eks. Anines ekstra babybadekar i en tre dage,med vand fra akvariet, pumpe og varmeleme : )

Mvh.
anitabritt

Ringsted — 2. juli 2007, 14:35

okay det lyder godt at jeg kan flytte dem over i en stund for så tror jeg, jeg vil komme i gang med projektet nu 🙂 tak for rådene

De bedste hilsner
Ringsted

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.