Potten og uldet rundt om ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Casper — 1. august 2007, 16:47

Hej jeg købte nogle planter her den anden dag med potter og uld på rødderne skal de op af potten eller har de godt af og blive i den 🙂 ? satte dem i med potte men skal lave akvariet om med andet bundlag så her var der mulighed for det bedste kan se min Bleheri Vokser som ukrudt den skyder rødderne ud gennem potten men mine Anubias hastifolia og Anubias Nana ser ikke ud til og vokse

Med venlig hilsen
Casper-Blata

Bruger #351400 — 1. august 2007, 16:48

Ulden skal af, og ud af potterne... Der sker ikke noget ved at have dem i potterne, så er de nemmere at flytte hvis det er, men sværer at skjule. Så hvis du ved de skal blive stående så bare af med det hele.

Hilsen
Anders

Casper — 1. august 2007, 16:51

Okay må jeg gøre der ryger nok 4 planter mere i mit 60liters da det er noget kedeligt kun med 2 store planter 2 mellem og en lille så skal ahve 4 tætte 😀

Med venlig hilsen
Casper-Blata

michael sørensen — 1. august 2007, 17:01

tag begge to af.

Med venlig hilsen
michael sørensen

Bruger #351400 — 1. august 2007, 17:02

Ja man kan aldrig få planter nok. Husk lidt lergødning og co2 så de bliver pæne..
Evt et billede...

Hilsen
Anders

Casper — 1. august 2007, 17:03

Tror lige jeg venter med gødning det et ny opstartet akvarie så de der starts alger skal lige væk først 😉

Med venlig hilsen
Casper-Blata

Bruger #351400 — 1. august 2007, 17:29

HVis man har de bedste betingelser for planterne er det med til at nedsætte algevæksten.. Da planterne så bruger næringen i stedet for algerne.

Hilsen
Anders

Casper — 1. august 2007, 17:31

Nå okay 🙂 men det kun et 60liters og der er nok 8-9 planter i er det bedst at røderne pilles op når der skal bo cichlider bare sommerfuglecichlider

Med venlig hilsen
Casper-Blata

Mr.Frog — 1. august 2007, 21:51

#1
Anubia er en meget langsomt voksende plante.

Venligst
Mr.Frog

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.