500 l igen i drift ;)
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Line — 3. august 2007, 22:12
Gulvet lagt og 3 mdr uden stueakvariet er overstået. Möblet påny afbalanceret. Aaaah - jeg kan komme igang 🙂
Förste tiltag og placeringer...
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
Line — 3. august 2007, 22:13
Trærödder og sten og tætnet med måttemateriale holder det på plads.
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
Line — 3. august 2007, 22:14
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
Line — 3. august 2007, 22:16
Det går jo selvfölgelig ikke uden visse transfusioner fra körende akvarier. Hele 7 akvarier leverede materialer og 2 akvarier måtte tilsidst blöde med deres filter.
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
thetof91 — 3. august 2007, 22:17
Med venlig hilsen
thetof91
Line — 3. august 2007, 22:22
2 x HMF klodsfiltre står bag den store Red moor.
Besætning:
2 par Skalarer + 4 stk afkom
8 Sturisoma Festivum
14 Rödnæser
Mysteriesnegle
Anser det hermed som besat. Kan godt lide lidt 'luft'imellem fiskene.
Skalarerne startede med at slå hinanden ihjel (havde jo ikke set hinanden i 3 mdr), herefter skete der partnerbytte, hvilket ikke alle parter var tilfredse med.
Sturisomaerne elsker den store Red Moor - som skabt til at 'hænge' på🙂
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
Line — 3. august 2007, 22:23
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
Line — 3. august 2007, 22:24
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
Line — 3. august 2007, 22:24
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
D.Breuner — 3. august 2007, 22:28
mvh Dennis
borntobewild — 3. august 2007, 22:28
Den rod er bare alt for fed.
Med venlig hilsen
borntobewild
Line — 3. august 2007, 22:28
Futter hyggeligt rundt, elsker at skubbe og mase til hinanden - hvilket straks udlöser en masse viften med den tynde hale.
Eller de löber og hopper rundt på finnerne på bunden 😉 Men svömme er de ikke så skrappe til, men det går da.
Kalder dem mine 'helikoptere' *S* (Den tynde bagkrop og forholdsvist meget tykkere forkrop)
Endelig en malle, man har fornöjelse af at se på eller rettere, som man overhovedet ser !
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
viggo0 — 3. august 2007, 22:31
Med venlig hilsen
Frederik
jonasl — 3. august 2007, 22:33
Mvh.
jonasl
SweetEyes — 3. august 2007, 22:35
De bedste hilsner
Malene
lillian53 — 3. august 2007, 22:36
Mvh.
Lillian Werliin
Mr.Frog — 3. august 2007, 22:39
Venligst
Mr.Frog
ChristianHansen — 3. august 2007, 22:46
Bruger du CO2 ?
Med venlig hilsen
Christian Hansen
Lihn — 3. august 2007, 23:13
Mvh.
Jacob Lihn - www.Jacob-Lihn.dk
snake — 3. august 2007, 23:22
De bedste hilsner
Lars Pedersen
Line — 4. august 2007, 00:26
Nej - ingen CO2. Intet hokus pokus. Intet specielt næringsbundlag. Bare sand.
Godt lys - nej passer ikke helt - gode rör, men i et standardarmatur. Dog med reflektorer.
Mine planter gror såmænd ikke overvældende, men holder sig pænt. Og sammen med noget hurtigtvoksende holdes akvariet frit for alger.
Jeg plejer at holde mig til kærlighed, fiskelort, jerntilskud og godt lys 😉
Vandet får ingen kemisk forberedelse. Kun osmose blandet med koldt ledningsvand og iltet i forvejen. Faktisk er vandet så blödt, at det nok kan strapadsere plantevæksten. Rundt regnet omkring KH 0-1, og GH 2-3.
Jeg sad og kiggede på en internetside, hvor akvarier præsenteres. Altså normale folks akvarier. Det er jo helt vildt, hvad man kan bruge af teknisk udstyr. Jeg tror, industrien tildels udnytter folks gode hjerter. Det er da sikkert meget fint altsammen, men der kan jo være flere veje til Rom, ikk?
Men indrömmet, jeg kan ikke fremvise en helt vild plantevækst, men det gror da;) Det er så ikke lige CO2 hungrende planter, som jeg kan have. Men der er jo mange andre slags.
Jeg tager gerne for mig af nyudvikling; Der er virkelig meget, man kan nyde godt af.
Men man behöver jo nok ikke hoppe på enhver limpind i en akvarieforretning, vel?
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
snake — 4. august 2007, 05:54
De bedste hilsner
Lars Pedersen
Bruger #783265 — 4. august 2007, 06:48
Men - jeg er da helt misundelig! ;-)
Mvh.
Lars
schøler — 4. august 2007, 07:20
Luna — 4. august 2007, 07:22
Mvh.
Helle/Brøndby
gibson — 4. august 2007, 07:23
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
Bruger #823513 — 4. august 2007, 07:50
De bedste hilsner
Renè Svenson Snart farmand.
Luna — 4. august 2007, 08:41
Mvh.
Helle/Brøndby
Løgstrup — 4. august 2007, 08:46
Som Renè siger, vil vi gerne se flere billeder ;O)
Mvh.
Lena
superstar.dk — 4. august 2007, 08:55
Vh
Allan
Line — 4. august 2007, 11:07
*kæmpe grin*.. Lars, det er mine akvarier i kælderen. Her skal ikke være så pænt. Det er malle/opdrætsakvarier.
Flere billeder? Af hvad? Jeg har ikke flere på lager lige nu af det store. Dem i kælderen ser ud som om en orkan har hærget igennem, der er nappet alt hvad der fandtes af bedste stykker og flotteste planter *grin*
Nu kan jeg så gå igang med at rydde op dernede. 2 x 200 l er helt ude af drift og skal renses og have bygget nyt filter.
Ja - det er fast arbejde at være akvarist !! 😀
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
Bruger #823513 — 4. august 2007, 12:30
De bedste hilsner
Renè Svenson Snart farmand.
Bruger #783265 — 4. august 2007, 13:40
Mvh.
Lars
Line — 4. august 2007, 14:18
#33 - de huser også lige nogle dyrebare små striber - så de skal jo have det godt, de små pus *S*
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
brib — 4. august 2007, 21:48
Misundelsen brænder bare løs i mig . :-)
Du kan bare det der Line :-)
Mvh.
stig/Lolland
Finkeldinken — 4. august 2007, 22:08
Har nemlig et 325L, der skal indrettes. So far har jeg gjort følgende: Stillet det tomme akvarie på bordet for enden af sengen, indkøbt klyner til baggrunden og gået i handlingslammet panik ved tanken om mine ringe evner udi akvarieindretningens kunst...så er DET da gjort! 😉
Næste skridt skal så være, at få lagt et stabilt underlag under bordet (kan jeg se) og så med bævende hænder komme igang med selve indretningen. Altså dét, der er det sjove for de fleste, men som er mit mareridt!
Kommer du ikke lige forbi Roskilde en tur her i næste uge?
De bedste hilsner
Lise Two Eyes
snake — 4. august 2007, 22:33
Det er jo meningen at hobbyen skal være sjov og ik et mareridt. ;o)
De bedste hilsner
Lars Pedersen
Lois — 4. august 2007, 22:38
Hvor længe kan du holde dine planter sådan??? Jeg har bøvlet her i flere måneder, pludselig er det bare ikke til at holde liv i nogen som helst plante i noget som helst akvarie 🙁 Ku evt. sende noget vand til Basel? 😉 Måske det hjælper(?)
Sig' mig er du allerede tilbage fra DK, eller er der noget jeg har misforstået?
Med venlig hilsen
Lola
Lois — 4. august 2007, 22:43
Er dine fire på stribe 'samlerstykker' eller har du måtte tømme sparegrisen til 4nye akvarier?
Med venlig hilsen
Lola... der forsøger at holde kabelsalaten overskuelig 😉
Line — 5. august 2007, 00:25
Dette hersens akvarie har sikkert set ud på 10 forskellige måder de sidste 4 år. Egentlig förste gang jeg föler, at det sådan må det gerne blive ved at være.
Kunststykker, gyldne snit og såvidere.. tja trærödder gider ikke rette sig efter diverse regler. Det er altid 'den forkerte side' som er smukkest, ikk?
Jeg synes, det går bedst når man slapper af og giver sig tid. Som Lars siger, det skal være sjovt.
Selv tager jeg ikke diverse regler så alvorligt.
#38-39
Jamen - de plejer da at blive ved med at holde. Faktisk er de allerede mere end et halvt år gamle. Hvor köber du dem?
Fra gartnerier taber de altid samtlige blade, og sætter först derefter 'undervands' blade. Tager fryyygtelig lang tid og er trælst.
Et gammelt HMF kan også være problemet ! Nu ved jeg ikke, om du har HMF - så jeg undlader dumme forklaringer.
Og jo - allerede tilbage 😉 Vi var kun 1 uge i Danmark.
Det var sparegrisen, der måtte lide. Men de blev köbt lidt efter lidt. 200 Euro stykket i Hornbach. Incl. hele molevitten samt Eheim Spandfilter, som jeg alle 4 har solgt fra. Desuden får vi jo den östrigske moms tilbage 😉 hehe
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
anitabritt — 5. august 2007, 11:32
Flot akvarie og lækker kælder du har dig der i Schweiz.Man skal vel sige flotte AKVARIER,da jeg synes de alle er flotte.
Hvad er det for noget sand du bruger?
Har også haft nogle grenmaller de var vildt fede,så længe de levede (en uvidende ekspedient havde hældt tonsvis af medicin m. methylenblåt ned i hovedet på dem et par dage før jeg købte dem.Det kunne ikke ses på vandet i butikken,men forgiftningen dræbte dem en uges tid efter jeg købte dem.Heldigvis,var de ærlige nok til at indrømme fadæsen,næste gang jeg var derude og jeg fik mine penge tilbage.Jeg ville dog hellere have haft at mallerne levede..Snøft.)
Hvor store er dine maller?
Mvh.
anitabritt
Line — 5. august 2007, 11:49
Ej.. hvor trælst !! Mine er köbt ved en kollega-malle-freak. Hans eget opdræt. Forvænt fra start af *S*. Den störste er vel 13-14 cm uden filamenter. Faktisk er filamenterne ligeså lange som dem selv. Troede skalarerne ville hapse i filamenterne, men det lader heldigvis ikke til at interesse dem.
De mangler så en del endnu inden de krydser de 20 cm. Men det skræmmer nu ikke. Volumenmæssigt er det stadig en ret lille malle, synes jeg. Det meste er jo det tynde tynde haleror LOL
Kælderakvarier...flotte og flotte.... nu skal jeg ned og rydde op. Gisp.
2 Akvarier står kun med luftsten, halvfulde, fuld af andemad og drivende planter, sandet fuld af mulm og mög, intet filter mere (skal jeg lige have fikset).
Det lille 54 liter bugner af fisk, som skal over i de andre, når de körer igen. Det var et större logistisk problem - med hvilke fisk hvorhen osv. Især fordi jeg tyvstjal filtrene.
Men det er simpelthen fedt at smide indkörte filtre i det store planteakvarie. Voila kan man springe alle algefaserne over.
Burde tage nogle billeder af mit frygtelige rod i öjeblikket *grin* - det ku' nok bringe nogle smil frem !
I kender det, ikk? Planterester på gulvet, par snegle her og der, en spand - en balje med sand her og der, kabler, slanger, udstyr, dippedutter og dingelnoter, algertotter i vasken, par trærödder kylet tilfældigt ned, hvor der var plads, så de stadig er under vand..
Fy föj - man må hellere få lettet måsen og komme igang. Det ordner jo ikke sig selv, vel? LOL
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
Steffen Kbh — 5. august 2007, 11:59
Hvad med at koge billedet ned til 670x100 så det kan deltage i "konkurencen" om at blive brugt som det nye topbilldede på den nye side.
Vh.
Steffen Kbh
Lois — 5. august 2007, 12:29
Hmm... det er ikke så længe siden jeg var ude og investere i planter til mit 250L. En stor "Mutterpflanze" og flere små... tør sgu næsten ikke vise dig hvad der er tilbage af dem :'((
Med venlig hilsen
Lola
Line — 5. august 2007, 12:57
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
Lois — 5. august 2007, 13:50
Inden der her blev "bygget og flyttet om/rundt", havde jeg aldrig problemer med hverken alger eller planter. Når jeg fik besøg hed det sig altid 'nej hvor har du flotte akvarier - og ingen alger!'.
Efter akvarierne kom på deres nye plads, har jeg ikke andet end døde planter og alle tænkelige alger :S Efterhånden er jeg ved igen og ha helt godt styr på algerne. Hvad det angår ser akvariene akseptable ud -men øh planterne? Det er sgu næsten til at hyle over :p og jeg gør hverken fra eller til, af hvad jeg tidligere gjorde/ikke gjorde... så jeg holder på at vandværket må være den skyldige 🙂 Men PH'en her er også himmelhøj 8½ -lider planter under det?
Med venlig hilsen
Lola
Line — 5. august 2007, 14:18
Jeg ved vandværkerne ofte laver mög, som koster fiskedöd og mange problemer.
Med venlig hilsen
Line Sörensen / welse.ch
Freddie — 5. august 2007, 17:48
Held og lykke med det fremover:)
Med venlig hilsen
Frederik Læssøe Arendt
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.