Misfarvet hornblad. hvorfor mon?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Luna — 5. september 2007, 10:56
Har pt, problemer med kalkudfældninger i det. Men er ved at give blande regnvand i det, så vandet bliver blødere. Dermed håber jeg, det hjælper på problemet.
Kan det have noget med kalkudfældningen at gøre? I de andre akvarier er der ingen problemer med planten. Bruger det samme gødning (JBL ferropol) i alle akvarier. Eller er der noget den mangler?
Håber, der er nogen der kan give et råd...
Mvh.
Helle/Brøndby
lillian53 — 5. september 2007, 11:14
Det kan helt sikkert have noget med kalkudfældningen at gøre. jeg havde kalkudfælning i mit akvarie og så godt som alle mine planter døde p.g.a. den belægning der kom på bladene. Men en anden mulighed kunne være at det er to forskellige sorter. Jeg har nogle der bliver meget grønne og andre der nærmest bliver gule og rødlige. Men hvis det er udløbere fra samme plantemener jeg det er kalk.
Mvh.
Lillian Werliin
Luna — 5. september 2007, 11:23
Tak for svaret.
De var pænt grønne da jeg fik dem... Men rigtigt nok, de er blevet gule og rødbrune nu.
Men måske det er den sørens kalkudfældning. :-/
Hvad gjorde du for af komme af med den kalkudfældning? Det samme som jeg er i gang med?
Mvh.
Helle/Brøndby
lillian53 — 5. september 2007, 13:53
Mvh.
Lillian Werliin
Finkeldinken — 5. september 2007, 14:06
JEg fandt aldrig ud af, hvorfor - det var startet op ganske som de andre, samme bundlag, samme postevand, samme affaldstryk osv. Jeg fik også en hel del algeproblemer i det, og da min hornblad bredte sig som byldepest i mine andre akvarier, blev det selvfølgelig smidt over i omtalte for at afhjælpe algeproblemet, men det reagerede nøjagtig, som du beskriver det. Jeg endte med bare at nedlægge skidtet, da det virkede som om intet hjalp... :/
Jeg endte bare med den konklusion, at enten vokser hornblad som pest, eller også vil det ingenting, hehe...
Ved godt, denne post ikke gav et svar overhovedet, men nu ved du da, at vi er flere, der "lider", og vil blive glade for en forklaring og ikke mindst en løsning! 😛
De bedste hilsner
Lise
jery — 5. september 2007, 14:17
Luna — 5. september 2007, 16:23
#5 Uha.... Lyder som om der er stor sandsynlighed, for jeg skal starte helt forfra så. :-/
Helt i orden du ingen direkte svar har på problemet. Så føler man sig ikke så alene, selvom det absolut ikke er noget man ønsker for nogen.
Men rart at høre andres erfaringer. Så ved man også, hvad det kan ende med.
Så takker for svaret.
#6 Tak skal du have Jette. :-)
Mvh.
Helle/Brøndby
jery — 5. september 2007, 17:02
Luna — 5. september 2007, 17:10
Jeg vil følge hvad du har gjort, samtidig med at tilføre regnvand og så ellers krydse fingre.
Nu sidder det meste på baggrunden og rødderne. Hvis jeg skal rense baggrunden, skal jeg jo tømme akvariet. :-/
Håber, det forsvinder lige så stille af sig selv.
Mvh.
Helle/Brøndby
Hilde — 7. september 2007, 22:44
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.