Scalarer med ægteskabelige problemer?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Langgaard — 22. september 2007, 20:49

Hej med jer. Jeg skriver på vegne af en kollega. Han har 2 scalarer i et 300 liters akvarie. De har gået et stykke tid sammen og har altid kunne enes. Men nu er den ene begyndt at jagte den anden. Den napper den lidt i finnerne og puffer hele tiden til den. Så det meste af tiden står den jagede og gemmer sig bag planter og sten. Spørgsmålet er så om de skal skilles ad inden det ender med en død scalare? Eller er der en anden forklaring på denne opførsel?

Med venlig hilsen
Langgaard

Bruger #994787 — 22. september 2007, 21:01

Hej hopper lige på vognen er selv samme problemer.

Mvh.
Tom Ekelund

flemse — 22. september 2007, 21:08

Hej Langgård & oz5t

Det kan være et for spil til deres parrings leg, det er sådan at jeg oplever det, mine gør det samme og der er kommet flere kuld ud af det senere, så ingen panik men det kan se voldsomt ud, med ret kraftige mund & skæl skader til følge!

Venligst
Flemse

Langgaard — 22. september 2007, 21:12

Ok - Jeg har set når han/hun jagter den anden og det ser dælme ret volsomt ud. Jeg har været inde og læse artsbeskrivelsen og står ikke noget om denne voldsomme adfærd.

Med venlig hilsen
Langgaard

flemse — 22. september 2007, 21:16

Hej Langgaard

Det jeg oplever er at de kan mundhugges ,altså tager fat i munden og skubber den anden afsted flere gange efterfølges det af et ret voldsomt direkte angreb, dette sker oftest lige op tillegen og deres mund skader har de så i et par dage hvor de står og passer deres æg men er oftest forsvundet når ungerne er fritsvømmende.

Venligst
Flemse

Langgaard — 22. september 2007, 21:16

#3 I hvor lang tid skal man forvente at den ene scalare får prygl, indtil den "normale" leg går igang?

Med venlig hilsen
Langgaard

flemse — 22. september 2007, 21:17

Ja det går lidt stærkt men.

tillegen= til legen
flere gange og efterfølges

Venligst
Flemse

Langgaard — 22. september 2007, 21:18

#5 Ok - Det jeg har observeret er at den ene puffer til den anden og nærmest snapper ud efter den.

Med venlig hilsen
Langgaard

flemse — 22. september 2007, 21:18

jeg har oplevet det op til en uges varighed.

Venligst
Flemse

Langgaard — 22. september 2007, 21:19

Ok - Det vil jeg lade gå videre til min kollega. Takker mange gange :-)

Med venlig hilsen
Langgaard

flemse — 22. september 2007, 21:20

Naej, de tager fat i hinnandens mund og bider sig fast,og så skubber de til den ene slipper.

Venligst
Flemse

nikitani — 23. september 2007, 13:41

Jeg havde et par sorte marmor scalare og de gjore det samme før de lagde æg.
bare husk at være flittig med vandskiftene så de ikke får svamp som følge af skaderne.

De bedste resultater jeg har haft har været når der er blevet filtreret over aktivkul.
i et af akvarierne satte jeg en luftpumpe på og der lagde de altid deres æg i nærheden af boblerne.

De bedste hilsner
Linda

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.