mine leptosomaer dør...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
sumsar — 16. februar 2005, 22:53
De holder op med at spise hvorefter der går omkring e uge og så dør de, det underlige er at det kun sker for én af gangen. Der er ingen nitrit i vandet, temperaturen er 25ºC og jeg har en indvendig pumpe til at køre helt oppe i overfladen til iltning. Der er salt i vandet, og jeg, efter anmodning, prøvet med beck´s benium multi men intet har hjulpet.
Er der nogen derude der kan hjælpe mig??
På forhånd tak
sumsar
Elund — 16. februar 2005, 23:05
Det er et typisk problem med leptosoma, når de er små. Jeg har selv Kitumba og har været ude for det samme.
En forklaring på hvorfor, har jeg ikke.
Men hos netop lige leptosoma typererne er der næsten altid unger der dør.
Vh. Kasper
Petter — 16. februar 2005, 23:06
steen.kok — 16. februar 2005, 23:24
Hvad foder du dem med, jeg har når der har været unger hos mig givet dem afskalet artemia æg som meget små for senere at give dem nyklækket artemia og jeg har i nu ikke oplevet at der er unger der dør hos mig
MVH. Steen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.