Cichlider når de sover
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Petter — 2. september 2005, 20:54
Men jeg tænkte på hvordan cichlider sover. De er jo stadig en smule til stede selvom det er mørkt. Er der snak om en "halv-sove" teknik eller hvordan fungere det egentlig?
Jeg hørte engang en forklaring der gik på, at de egentlig ikke sov, men bare blev "tanket op" af mørke. Er den sand?
Clausl — 2. september 2005, 20:57
Forestil dig at du lod lyset brænde i flere uger i træk .............. ville de så løbe "tør" ? ?+(
Petter — 2. september 2005, 21:06
Petter — 2. september 2005, 21:09
Clausl — 2. september 2005, 21:10
Petter — 2. september 2005, 21:13
Men hvad sker der for vores almindelige cichlider. Sætter de bare et gear ned eller hvad?
ropers — 2. september 2005, 21:18
Når man dykker på koral revne om natten er det ret forskelligt hvordan fisken "sover". Nogle er ret "vågne" men står bare stille, andre fisk ligge på siden i sandet og er fuldstændigt væk ... Så I må vist forsøger jeg med en lommelygte og kigge på jeres egne..
mvh
Henrik
jan — 2. september 2005, 23:24
Jeg havde på et tidspunkt blåt lys i og jeg tror det er en dårlig ide da de så aldrig "sover" aktiviteten sættes lidt ned, men kun lidt.
Der findes vel nogle der ved noget mere konkret.
Akvarie West — 2. september 2005, 23:59
Jeg har også hørt Tropheus akvarister benytte sig af det, når de skal fange en hun op, for at tage æggene. Og jeg har også hørt at de har fordel af at sætte hunnen tilbage mens det er mørkt, fordi hun så bedre kunne blive optaget i flokken igen.
jan — 3. september 2005, 02:01
Det sidste bruger jeg også hvis jeg har problemer med at sætte nogle sammen.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.