Sandsild sammen med mbuna?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

sqezo — 3. marts 2006, 13:19

Nogen der har nogen erfaringer med at holde sandsild med mbunaer? Alle erfaringer har interesse! 🙂

Faaborg31 — 3. marts 2006, 13:22

Hvorfor en sandsild tænker du på ?+(

Eller er det alle arterne du mener ?+(

sandsilden — 3. marts 2006, 13:40

har kun 1 akvarie hvor der er både sandsild og mbunaer, det går uden problemer, sandsild er sjældendt interesseret i huler og områder med sten som mbunaer normalt okkuperer, ( Lethrinops - Pseudotropheus )

sqezo — 3. marts 2006, 17:53

Jeg er ved at købe nogle Placidochromis Phenochilus Lupingu, og så ville jeg høre hvad de sagde til mbuna og omvendt?

sandsilden — 3. marts 2006, 20:14

Placidochromis Phenochilus Lupingu er vist sandsildens svar på en "børste", så det kan sagtens gå

nc — 3. marts 2006, 20:44

Jeg har placidochromis Electra sammen med PSeudotropheus Demasoni, Metriaclima Zebra Chizumula, Metriaclima Fainzilberi, Melanochromis Johannii, Tropheus sp 'Red Fin' , Tropheus sp. 'Chilumba og Pseu. Elongatus Chewere. Det går fint. Såvidt jeg kan ses trives de fint og de får ihvertfald fred af mbunaerne. Hvis der er nogen der uddeler øretæver så er den store VF Electra hun jeg har.

Med Venlig Hilsen

NC

sandsilden — 3. marts 2006, 21:12

[citat]Frank er du svar på en "børste" fra Spentrup-Randers :e 😉 [/citat]
Vi er vel alle "børster" på vores egen måde 😉

sqezo — 4. marts 2006, 10:06

Takker for de gode råd. Jeg er hermed officielt ikke så bekymret mere 😉

sandsilden — 4. marts 2006, 12:33

SÅ, kan man jo altid diskuterer om Placidochromis Phenochilus er en sandsild - fritsvømmer eller MBUNA :i

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.