Forbinde 2 akvarier - hvordan
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
robertvoxen — 28. oktober 2007, 04:28
Problemet er at jeg IKKE!! vil bore huller i det store så jeg søger efter en anden løsning.
Akvarierne skal stå som på billedet for der er ikke plads til andet, den opstilling som er på billedet er den jeg bruger lige nu og som du kan se så kører de hver for sig
Bruger #149823 — 28. oktober 2007, 08:28
Den spandpumpe der, der sætter du udløbsslangen til 900L, så tømmer du 63L.
Fra 900L laver du en overløbsslange med en ventil, så du kan regulere tilførselen til 63L.
Du er bare på den, hvis spandpumpen sætter ud, så en el-ventil der stopper overløbet er påkrævet.
Der kkommer nok en med en bare løsning ;-)
mnpr
kemo181 — 2. november 2007, 22:48
Venlig hilsen
Kemo
robertvoxen — 7. november 2007, 22:35
findes der en lignende metode eller en anden?
Boeboe — 7. november 2007, 22:53
Ellers risikerer du vand på gulvet.
Denne metode er der til gengæld en del der har brugt, og har så et akvarie stående på gulvet til at rense vandet, dette giver en meget bedre rensning, og man kan så tillade sig at belaste vandet mere end normalt.
Kim Gam Jensen har et centralfilter kørende, du kan læse om det her:
http://www.gam-jensen.dk/artikler/byg_centralfilter.asp
Der er iøvrigt meget andet godt at hente fra hans side, hans viden er temmelig god, specielt på Discus området.
vaeggemose — 7. november 2007, 23:03
Hvis akvarierne stod ved siden af hinanden, så overkanterne(og vand-overfladerne) var i samme niveau, kunne du gøre følgende:
Tag en tyk krum slange(3-4cm tyk og 40 cm lang). Stik den ned i det store akvarie og hold den under vandet - for at tømme den HELT for luft. Sæt en prop i den ene ende af slangen. Nu kan du løfte den ende af slangen med proppen op af vandet og der vil være vand inde i slangen selvom enden er over overfladen. Denne ende med proppen føres nu over i det lille akvarie og når enden med proppen er neddykket, tages proppen af. Nu er der forbindelse mellem akvarierne gennem slangen vha hævert-metoden. Herefter sættes en lille pumpe ned i det lille akvarie - den skal ikke være for kraftig og blot sidde et par cm under overfladen(for at undgå tømning af det lille akvarie og oversvømmelse i det store) - der sættes en slange til denne pumpe og over i det store akvarie. Nu kan du pumpe vand over i det store akvarie, når overfladen så stiger i det store, vil vandet løbe tilbage tilbage til det lille gennem hæverten indtil overfladerne igen flugter.
Ulemper: Det er nok svært at lave det pænt.
Fordele: Rimelig idiot sikret, og en strømafbrydelse burde ikke betyde vand på gulvet.
VH Michael
robertvoxen — 7. november 2007, 23:37
Boeboe — 7. november 2007, 23:56
Hvis man har yngel i det ene akvarie får man muligvis dem til at svømme over i det andet, og blive spist. Hvis man sætter et net på, risikerer man at det stopper, og dermed overløb i det lille akvarie.
Men det er da en mulighed, bare ikke her hvor han vil have akvarierne til at stå på forskelligt niveau. Så er der kun flydeventiler, der dur, er jeg sikker på, Det er jo indløbet, man skal stoppe, hvis vandstanden bliver for højt, så gør det ikke noget umiddelbart, at udløbet stopper.
Discus7000 — 8. november 2007, 01:22
bor det hul du vil helt sikker blive glad for det i længden og du kan jo altid sætte en prop i hvid du ikke vil bruge det længere
et godt alternativ er #6
robertvoxen — 8. november 2007, 07:15
Kan nogen af jer huske hvordan det virkede?
vaeggemose — 8. november 2007, 08:06
#8: Vandet skal flyttes med el-pumpe fra det lille til det store - ikke omvendt.....derved vil du ikke få for meget vand i det lille akvarie. Og i det lille skal el-pumpen blot sidde een cm neddykket - hermed er det begrænset hvor stor indifference der vil kunne blive i akvarierne. Og vandretningen vil være FRA det store i hæverten, så ynglen skal svømme en tur mod strømmen for at komme over hvor de vil blive ædt.
#7: I forlængelse af min indlæg 6: Kunne du så ikke lade en lille tank(bare een liter) hænge på siden af det store og så lade hæverten gå herover i. Så kan du lave et overløb på den lille tank, der flugter med overfladen i det store akvarie. Herfra løber vandet gennem en slange til akvariet nedenunder. Her sidder så returpumpen, en elpumpe, der aktivt flytter vand fra det nederste akvarie til det store. I den forbindelse, den slange, der kommer nede fra pumpen i det lille akvarie, må IKKE stikkes ned i vandet i det store, men skal udmunde lige OVER overfladen i det store. Hvis ikke, er der dømt vandskade i tilfælde af strømsvigt. Pumpen skal nok være en smule kraftigere end i indlæg 6, idet den skal Løfte vandet en meters penge op til det store akvarie.
Ulempe: Det bliver vist ikk kønt, alt dét dér....
VH Michael
vaeggemose — 8. november 2007, 08:11
VH Michael
robertvoxen — 9. november 2007, 03:05
Cichla — 9. november 2007, 07:37
Du må nok se i øjnene at med den opstilling du har skitseret, er det ikke muligt at konstruere et fornuftigt set-up med fælles vand. Det er ikke nødvendigt med at lave diverse Storm P. løsninger, hvis du bare kører med alm. postevand i de to akvarier. Hvis du absolut vil have det samme vand i begge akvarier, så er der husmandsmetoden tilbage: i forbindelse med vandskift kan du skifte ekstra meget vand i 63 l og efterfylde fra 900 l.
[citat]... det er også lettere at holde ballance i det lille akvarie hvis det kører sammen med det store.[/citat]
Akvariets størrelse har ingen indflydelse på balancen i akvariet.
robertvoxen — 9. november 2007, 11:30
Du har måske nok ret i at man skal hen og lege Storm P. for at få det her til at lykkedes, så jeg må nok bruge den manuelle metode som du siger
vaeggemose — 15. november 2007, 01:02
Brian C — 15. november 2007, 01:17
http://www.korallen.dk/product.asp?product=1180&sub=93&page=1
snib — 15. november 2007, 10:15
Det er helt alm. praksis i saltvands-verdenen at have en sump på akvariet. Hvis man ikke har boret huller (som unægtelig er den bedste løsning), så bruges en overløbskasse som f.eks. den som #17 linker til.
Tunze laver også en overløbskasse, som er lidt billigere, se her: http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C=DK&user_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter005
Alternativt kan man lave det selv: http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=183076
Herudover skal der installeres en returpumpe i det lille akvarie. Denne skal gerne stå i sit eget rum, så den ikke tømmer akvariet, såfremt førnævnte overløbskasse stopper til.
Cichla — 15. november 2007, 11:10
http://www.korallen.dk/product.asp?product=1180&sub=93&page=1
[/citat]
Ja det kan man sagtens, men er det ikke "overkill" at smide en tusindlap efter det *skeptisk*
Desuden skal man huske at der være plads nok i sumpen (63 l) hvis returpumpen svigter, så vandet bliver i akvariet og i sumpen og ikke på gulvet! Dvs med et 960 l og 63 l skal man regne med at 63 l kun må fyldes til ca 10-15 cm fra max i akvariet.
SogneprQsten — 15. november 2007, 11:14
newfish — 13. oktober 2008, 19:27
Hvis der er plads bag akvariet eller et andet mindre synligt sted så set et rør op ( ca 40 mm ) med bund i 😀 og en afløbsstudst som har samme niveau som akvariet, forbind rør og akvarie med en slange /rør og tøm det for luft . herefter flyder der ikke mere ned i akvariet nedenunder end pumpen fører op ( læren om forbundne kar ) mit virker 😀
claush24 — 1. august 2010, 21:16
Jeg er tidligere faldet over et overløb til sikring mod strømsvigt.
Kunne man sætte et overløb som det på nedenståend billede fra det store akvarie til det lille, og et tilsvarende fra det lille til filtret (spanden). På den måde burde det kun være den mængde vand der kan være fra toppen af "B" røret til "F" der vil kunne komme ekstra ned i det lille akvarie. Det må være en forholdsvis lille vandmængde, som det lille akvarie vel burde kunne rumme.
nærmere forklaring på siden hvor billedet er taget fra: http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?t=219465
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.