Ideer til Syd amerikansk inspireret akvarie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Tanjasm — 9. september 2020, 17:52
Jeg har lige købt en 300 l. hjørne akvarie og jeg har ved at starte op.
Nu skal jeg så til at vælge nogle fisk, og må sige at jeg er virkelig på fremmed grund:( da jeg kun har haft guppy.
Jeg har selv overvejet
Scalare (2 par)
Sommerfugl cichkider (?)
Apistogramma cacatuoides(1 Par)
Så mit spørgsmål er har I nogle ideer til flere/andre fisk gerne med pæne farver og antal.
Hilsen Tanja A
rw — 9. september 2020, 21:25
Tillykke med dit nye Akvarie.
Jeg tror at jeg vil bytte enten apistogrammaerne eller sommerfuglene ud med en tetra.
To arter af små chiclider kommer nok til at kæmpe for meget om bunden. Hvilket kan ende galt.
Hvad med en stime “blødende hjerte tetra, diamant tetra eller lignede? De bliver ihvertfald også for store til en scalare mund.
-r
scn — 10. september 2020, 21:57
Jeg syntes du skal vælge en enkelt art som "den store attraktion" og så supplere med nogle mindre arter. Det kunne være en af de nævnte cichlider kombineret med eks. en flok pansermaller, og en god stime af en tetra (citron tetra, glødelys tetra hvis de har en god størrelse, kobber tetra, kejser tetra, eller rødnæse tetra eller...) eller eksempelvis kileplet barbe (Trigonostigma heteromorpha). Dertil kunne man sætte et par amano rejer i til at holde evt. alger nede, eller nogle otocinclus.
Hvis du først bestemmer dig for hovedfisken, så vælg supplerende fisk med andre farver, så ikke sort scalare og sort fantom tetra, det bliver alt for meget af en farve.
En alternativ cichlide, som ofte er at finde i handlen, som bliver lidt større end sommerfuglcichliden:
Mikrogeophagus altispinosus
#2
Har du prøvet apistogramma sammen med diamant tetra? Jeg har ikke, men jeg har en ide om at diamant tetraen er lidt vild og voldsom under fodringen, nogle erfaringer?
jacob — 11. september 2020, 07:29
scn — 11. september 2020, 08:13
"inspireret", betyder det ikke at blot en enkelt art eller 2 skal være fra sydamerika:P
rw — 11. september 2020, 09:30
-nej, jeg har faktisk ikke prøvet at holde diamant tetra med apisto'er. -Så nu da jeg tænker over det, kan jeg godt se hvad du mener.
tanja: du kan også overveje en af de "rundhovedet cichlider", istedet for sommerfugle og apisto'er?
-r
jacob — 11. september 2020, 14:09
KasperK/Lolland — 12. september 2020, 17:54
Selvfølgelig kan det ikke blive 100% korrekt. De færreste forlanger vel at stenene bliver fløjet ind fra Manaus, og en Red Moor fra Tyskland kan vel også accepteres, men de overordnede regler bør man overholde. De færreste kunne vel forestille sig at have Guramier i et sydamerikansk akvarie, eller afrikanske ciklider i den asiatiske biotop?
jacob — 12. september 2020, 18:46
KimJ — 13. september 2020, 08:40
I modsat fald, hvis der er tale om en af superakvaristerne her i debatten, er "Sydamerikansk inspireret" jo ret beset noget forvrøvlet sludder.
jacob — 13. september 2020, 10:41
Bruger #937779 — 13. september 2020, 17:53
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.