Juwel 250 liter Mbuna
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Nicolajsen — 21. maj 2019, 21:54
Jeg har startet et juwel 250 liters akvarie op med en eheim experience 250 spand filter.
Jeg overvejer at starte det op med Mbuna civilister. Jeg er garanteret ikke den første og helt sikkert ikke den sidste der spørger - men hvilke skal man vælge? Hvor mange arter kan jeg ha i sådan et akvarium, og hvilke er bedst egnet sammen? Også gerne nogle der er til at skaffe i Danmark 😉
Derudover, SKAL jeg ha et ekstra powerhead på?
Er så ked af alt det vand der hamrer igennem hele tiden hvis jeg ka undgå det.
Og derudover, masser af huler - har set nogle “cocoon” agtige huler på wish?
Og fint sand i bunden?
Og hvad med maller eller fisk til at gøre rent, hvad egner sig?
scn — 21. maj 2019, 22:25
http://www.kim-jakobsen.dk/Freshwater/Articles/mbunaartikel1/mbunaarticle1.htm
Og, nej, du er ikke den første, lidt læsestof:
http://akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1549916
http://akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1086027
http://akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1359244
Maller gør ikke rent, faktisk så skider de og sviner. Men eks. ancistrus tøffer rundt på bunden, og får derved hvirvlet lort etc. op og så ender det ofte i filteret (eller mellem nogle sten hvor det falder til ro.
Fiskene er glade for bevægelse, men et klassisk powerhead vil jeg ikke anbefale, en stream pumpe er meget mere økonomisk. Og jeg vil sige det er et must. De store afrikanske søer er netop "store", så der er mere gang i det med bølger end i et lille vandhul.
Nicolajsen — 22. maj 2019, 12:59
Hvilke fisk gør så rent?? Eller findes der ikke nogen? Troede mallerne spiser algerne.
Bruger #669501 — 22. maj 2019, 17:10
Mbuna ynder at æde af/på langhårede alger (aufwuchs) så du kan opleve noget spændende adfærd hvis du lader alger Gro på sten.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.