Trimning af planter
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
smiley 74 — 13. september 2018, 05:44
Jeg har to planter, henholdsvis Echinodorus 'Bleherae' og Nymphoides hydrophylla 'Taiwan'. Jeg kan ikke rigtig finde ud af hvordan de skal beskæres. De er efterhånden blevet rigtig store, og jeg vil gerne tynde lidt ud i dem.
Mvh Michael.
Bruger #937779 — 13. september 2018, 06:43
E. Bleheri trimmes ved at du fjerner de yderst balde i rosetten. Det er en fordel at fjerne dem så tæt på roden som det nu lader sig gøre.
Din nymphoides vokser nærmest i niveauer eller i små nye planter. Så der fjerner du bare de nye skud. Disse skud kan du så plante igen hvis du vil.
smiley 74 — 13. september 2018, 18:24
Det lyder godt :-) Højden er der vel ikke noget at gøre ved, tænker jeg. Kender du noget til den anden plante? Tror du det er samme fremgangsmåde?
Bruger #937779 — 13. september 2018, 21:48
smiley 74 — 14. september 2018, 05:09
Sorry Kristian. Du nævnte jo begge de planter jeg spurgte om. Det var bare mig som ikke havde læst ordentligt *rødmer*
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.