100 liters akvarie fisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Joadis — 24. september 2017, 12:05

Hej!
Min far, to brædre og jeg har efter mange år endelig fået sat et ferskvands akvarie op. Albariet er 100 liter, og vandkvaliteten var ifølge fiskehandleren blandt de bedste han har set. Derfor købte vi igår fisk til akvariet, vi købte et par sommerfugle cichlider, 10 kileplet tetraer, 6 panda pansermaller, 6 amano rejer(hvor en er død:( og de resterende ikke er så antive, hvis i ved noget lmkring hvad der kan skyldes deres inaktivitet og død, må i meget gerne kommentere) og sidst men ikke mindst 3 algeædende snegle. Vi er meget nysgerrige på om vi stadig kan købe flere fisk og hvilke. Der er også en af kilepletterne der lå inde i filteret imorges, men den lever stadig bare ikke så frisk og antiv længere, ved i hvordan den svømmede ind i filteret.

Principia — 24. september 2017, 13:17

Ved ikke, og aner det ikke. Og til sidst død er hvad der sker. Det ville hjælpe med en beskrivelse, og måske et billede. Hvad er det for et filter F.eks.

Joadis — 24. september 2017, 13:35

Principia — 24. september 2017, 13:47

Hvordan den er kommet ind i den pumpe, skal være mig usagt. Men med hensyn til dine rejer, skal du nok ikke forvende at det er de dyr, som maser mest rundt.
Den fiske besætning ser umiddelbart fornuftig ud. Hvis du vil have lidt mere liv, kan du sætte et par ungefødene ned til dem. det sker der ikke noget ved.

Joadis — 24. september 2017, 14:04

Mange tak, nogle forslag til præcis hvilke fisk, der vil falde hodt til med resten?

Principia — 24. september 2017, 14:20

Platty f.eks

Sølz — 24. september 2017, 23:33

"Klap liige hesten" som man siger;).
Selv om du/I har et 100-liters akvarium og den umiddelbare vurdering af vandkvaliteten, så udfordrer I altså den stakkels pumpe/filter, og med det mener jeg bakteriekulturen i jeres akvarium. I har puttet ret så mange fisk i et nyt akvarium, hvor der endnu ikke har udviklet sig en solid og god bakteriekultur til at håndte jeres fisk og deres udskillelser.🙁

Mit bedste råd til jer, at i nu håber og håber - og måske er heldige - at jeres akvarie ikke "vælter" med syge/døde fisk til følge gr. den store belastning.

Vent 1-2 måneder (det sværeste for næsten alle nye akvarister;)🙂) og se så også på, om jeres fisk mon ikke også er blevet en del større (hvis de har været heldige og overlevet denne første periode), FØR I tager stilling til, om der skal flere fisk i akvariet.

Prøv så også at overveje den holdning, at det oftest bliver forvirrende at se på et akvarium med mange forskellige fiskearter (som muligvis også har samme behov?), hvorimod, det kan se flottere ud med flere af få arter. Smag og behag er forskellig, men overvej tanken.

Velkommen til en hyggelig hobby;)

Joadis — 24. september 2017, 23:48

Mange tak for svaret, opslaget var mest ment for at se hvilke årsager der var til at rejen døde, og hvordan det er muligt at kilepletten svømmede ind i filteret. Men jeg synes at filteret virker ret cykleret, da det har i omkring en måned uden fisk.

RedPhantom — 31. maj 2018, 11:30

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.