Hvor kan jeg købe blæser til mit axolotl akvarie?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dianna — 8. august 2017, 08:33

Halløj! Jeg vil gerne havde en blæser til mit akvarie til at køle det ned, for en sikkerhedsskyld ikke fordi jeg mener jeg har brug for det, men bare for at være på den sikre side 😉 hvor kan man købe den bedste til billigt penge? Og hvor meget kan de sænke temperaturen? På forhånd tak 🙂

MortenDAD — 8. august 2017, 08:57

Hvis du har heldækkende armatur på akvariet kan du pille en del grader af ved at åbne armaturet.
Vil du have en blæser er der adskillige muligheder, hvor det blandt andet er de fysiske rammer omkring akvariet der sætter grænserne for størrelse og udformning.

Principia — 9. august 2017, 18:25

Hvis det er et lille akvarium, har jeg ingen ide. Hvis det er at større med heldækkende armatur, kan man montere en lille blæser fra en pc i armaturet. Men det burde ikke være nødvendigt.

scn — 9. august 2017, 18:48

#1
Hvis ikke du vil til at leget med PC blæsere og 12V strømforsyning, så kunne dette være løsningen: http://www.biltema.dk/da/Hjem/Indretning/Andet/Bordventilator-2000035999/
(vi glemmer lige strømforbruget i forhold til et 12V blæser)

Sølz — 12. august 2017, 00:07

Forslaget i #4 er da det mest oplagte og sikkert også det billigste.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.