Flot 128 liters, hjælp til valg af fisk.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Pl_@live.dk — 20. marts 2017, 13:17
indtil videre bliver indholdet af fisk:
10-15 stk RSC rejer
20 stk rød neon (er det for mange?)
et par elefant snegle
Jeg skal så have noget mere i, men der er alt for meget at vælge i mellem.. nogle herinde der har en idé til hvilke fisk der kunne gå sammen med de ovennævnte? det må gerne være nogle flotte, der ikke er umulige at få til at yngle og samtidig nogle der er lidt sjove at følge.. guppy, molly og alle de der standard selvskabs fisk er no go :-) har haft større akvarie, i lang tid så det behøver ikke nødvendigvis være "nybegynder" fisk.
håber på lidt foreslag, skriv endelig hvis jeg skal uddybe noget!
MortenDAD — 20. marts 2017, 14:05
scn — 20. marts 2017, 18:09
Det er nok ikke smart med de snegle, de vil hurtigt spolere dine planter. De eneste planter jeg har med mine sulawesi snegle er anubias.
ThomasBallerup — 20. marts 2017, 23:12
MortenDAD — 21. marts 2017, 08:49
[/citat]
Jeg har gennem flere år holdt rcs sammen med Rød Neon (ikke småt nyimport; men flerårige fuldvoksne dyr strl XXXL) - ingen tvivl om at der bliver spist rejemadder; men det akvarie giver stadig rigeligt med foderrejer til andre akvarier.
Hvis rejerne skal være sikre sætter det nogle voldsomme begrænsninger på fiskevalget, jeg har set en Boraras urophthalmoides snuppe en rejeunge.
Hvis bare der er gemmesteder nok skal rejerne nok klare sig.
Pl_@live.dk — 21. marts 2017, 14:45
Men tænkte på om i havde nogle forslag til fisk der er gode til at få roddet lidt op i bundlaget så det bliver renset? har chiclidesand, så tænkte lidt på nogle khuli ål? :-)
MortenDAD — 21. marts 2017, 15:22
Pl_@live.dk — 22. marts 2017, 22:19
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.