Opstart af nyt brugt akvarium?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
pialouisa — 10. februar 2016, 09:07
vi har lige købt et 450 L Juwel til vores slørhaler. I forgårs fyldte vi det med vand, filterpumpen kører - vi mangler bare at få købt lidt bundlag (gør vi nok i dag eller i morgen), samt at få lagt lidt sten i. Det er ikke planen, at der skal være planter i.
Vi har et 112L velkørende akvarie uden sygdomme mm. Vil det være en idé at tage filteret fra vores 112L, rense det i lidt akvarievand, og så hælde det ned i det nye akvarie, for at få nogle af de gode bakterier i? Vi regner med, at det skal stå 14 dage uden fisk. Skal der skiftes vand inden der kommer fisk i? Eller skal vi bare måle os frem til det mht nitrit, nitrat osv?
fishyfishy — 10. februar 2016, 09:36
Bare start op og vent 14 dage så er det fint
pialouisa — 10. februar 2016, 09:40
fishyfishy — 10. februar 2016, 10:27
ThomasBallerup — 10. februar 2016, 10:33
lige ved indsugningen, langsomt og roligt sådan at det det meste møj og slam bliver suget ind i det nye,
det ligner dog at der også kommer en masse micro partikler hele vejen i gennem det nye filter for vandet bliver meget mørkt af dette, det skal man bare lige leve med, for dagen efter, er vandet klarere end da man startede, og nu er filteret kick startet,
og samtidig fik man renset sit gamle filter, win win..
Mutti1 — 10. februar 2016, 10:54
Hvorfor ikke bare lade det gamle filter køre med i det nye akvarie i de næste 3 uger, imens det nye filter kører ind og på den måde få gavn af den allerede oparbejdede bakteriekultur - når akvariet kører perfekt, kan du så fjerne det og lade det nye tage over!🙂
ThomasBallerup — 10. februar 2016, 11:23
pialouisa — 10. februar 2016, 12:31
Kan det ødelægge kulturen/vandværdierne i det gamle akvarie at vride filtermaterialet fra vores filter i det nye akvarievand? Ellers vil vi da helt klart gøre sådan 🙂
Btw, jeg har lige testet vandet i det nye akvarie. Intet nitrit eller nitrat, men der er jo heller ikke fisk i endnu... Så det er vel bare bakterierne, der lige skal have en chance for at formere sig?
Mutti1 — 10. februar 2016, 13:10
Jeg plejer at gnubbe det nye filtermateriale med det gamle filtermateriale og vride dem lidt sammen - det hjælper også, men jeg tror ikke jeg ville vride filteret i det nye vand, men det er nok bare mig, der synes at skidtet gerne må gemmes inde bag filterkassen, skidtet kommer jo af sig selv uanset hvad vi gør 🙂
ThomasBallerup — 10. februar 2016, 13:21
hvis man vrider et nyt og gammelt filter sammen, oppe over håndvasken,
så ser det umidbart ud som om en del af det gode kommer med over på det nye,
men da det ikke er groet fast, sidder jo helt løst,
så når det kommer ind i filteret, og der kommer vand og cirkulation på,
blæser man hele molevitten ud i akvariet.
Derfor min ide :
at tage det gamle meget forsigtigt, og vride det langsomt ned i det nye akvarie,
tættest muligt på vand indsugningen, og så håbe på at en masse snask sætter sig fast inden i det nye filter,
vandet bliver også en del mørkt, men bare roligt filteret suger det ind, det næste døgns tid.
De gamle filter tager ikke skade af dette, det svare nærmest til at man har vredet det i en spand og monteret det igen,
det er da tit sådan man gør, nogle skyller dem direkte under rendene vand, det er jeg lidt bange for, er for grundigt.
pialouisa — 11. februar 2016, 12:18
Hvornår kan vi sætte fisk i? Her til en start er det kun 3 små slørhaler (ca 4-5 cm lange), der skal i de 450L.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.