Tværstiver røget af 530 liters Effectline

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Joeleer — 9. december 2015, 08:52

I går, da jeg skulle lægge mit armatur på plads efter et kort servicetjek, bemærkede jeg at akvariet "skvulpede", hvilket undrede mig, da jeg ikke synes at have ramt det særligt hårdt. Efter at have lagt lampen på plads, så jeg, at der manglede lidt vand i akvariet, men da der generelt fordamper en del fra det, tænkte jeg ikke så meget over det. Jeg bemærkede så til min gru, at akvariet var "jolleformet", dvs. at både fronten og bagsiden bulede helt ekstremt ud. Det er en af de øjeblikke, hvor man udemærket er klar over, at der skal handles hurtigt! Det korte og det lange er, at jeg har tømt 3/5 af akvariet, da jeg ikke lige har et reserveakvarie i den størrelse, og det buler næsten ikke ud mere, og slet ikke i en grad der gør mig nervøs. Jeg er bare dybt taknemmelig, og meget overrasket over, at glasset ikke revnede, da da tværstiveren røg af så pludseligt og voldsomt. Jeg tror, jeg at har været heldig!🙂

Jeg opdagede, at den gamle stiver var skruet fast med selvskærende skruer af en tidligere ejer (ret dumt), og skruen så havde skåret sig igennem alu-rammen... I weekenden laver jeg nogle nye huller, og popnitter stiveren fast. Mit spørgsmål er så, om der er noget jeg skal være opmærksom på, og om det kan betale sig at sætte en ekstra stiver i, sådan at de sidder med fx 40 cm mellemrum? Eller er jeg bare over-nervøs?

Roland — 9. december 2015, 11:15

Det er fint sådan som Du vil gøre det 😀 Og Du behøver ikke at forstærke det, Du vil bare blive irriteret over "alle" de tværstivere 😉

Bruger #381101 — 9. december 2015, 11:25

Tværstiveren er slet ikke skruet fast på Effectline akvarierne. Den sidder i nogle riller og bliver holdt fast med silikone. Dog behøves silikonen ikke, da midterstiveren sidder i spænd når der er vand i akvariet.

ThomasBallerup — 9. december 2015, 11:31

jeg har 3 tværstivere i mit 900 l og det er kun 1.5 gange så langt som et 530 liters, og det er på ingen måder generende.
så jo flere du har, des bedre er det afstivet, og jo mindre moment skal hver stiver holde til
og jo længere går der før de er slidt op.
da du ikke skal have store rødder op hver dag, gør det da intet at have 2-3 stk, den i midten er den mest vigtige.
pop nitter er ikke svære at bore ud hvis du skal have noget stort ind en dag,
men skruer er vel mere fleksibelt, desværre er skruer også skarpe på deres sider, så når der trækkes hårdt til siden
vil det netop skære sig i gennem det bløde og tynde alu som du har set.

Joeleer — 9. december 2015, 11:48

#3 De riller du nævner har jeg kun på mit Mark II, men det er ikke umuligt at mit 530 liters er modificeret. Det har i hvert fald fået ny silikone flere steder! Så måske rillerne er fjernet af en eller anden årsag?

#2 og #4 Ja, jeg ville blive irriteret hvis jeg havde mange stivere i, og skulle have rødder op, men det er nu et Tanganyikalayout, så når det ikke kan skade, kan jeg lige så godt sætte en ekstra i:)!

Har andre oplevet noget lignende? Jeg kan forstå at stiverne kan falde af i ny of næ, men vandet var jo i, så det skete nærmest eksplosivt - har jeg været heldig at det ikke smadrede, eller "skal der mere til"?🙂

Bruger #669501 — 9. december 2015, 12:28

Jeg tror at du har været enormt heldig. .

Det har man jo heldigvis også lov til at være:)

Bruger #381101 — 9. december 2015, 13:32

#5 De riller er der også på den gamle Effectline, ikke kun på Mark II.

Joeleer — 9. december 2015, 15:00

#5 Ja, det ville vel egentlig altid være heldigt, at et akvarie ikke går i stykker:)

#6 Det er ret besynderligt - udover de 2 borede huller i rammen, er der ingen tegn på, at der har siddet nogen riller! Det er så omfuget på et tidspunkt med rigeligt silikone, så evt. spor er helt væk.

Så tænker jeg bare, om rammen i det hele taget kan holde til, at man monterer en stiver i den med nitter? Jeg tænker, at i såfald burde 2 være et must, så trækket bliver fordelt?*uhh*

ThomasBallerup — 9. december 2015, 15:28


hvis der kun skal være EN så skal den jo sidde i midten, og denne er så hårdest belastet, markeret med rødt.

montere man 2 mere ud over den i midten, bør disse sidde lige i midten, se grøn markering.

Da din alu ramme sikkert har grimme huller lige i midten, pga skaden fra skruer, er det måske en fin løsning med 2 nye stivere,
se blå markering.

Alpina — 9. december 2015, 19:36

Jeg har 484 liters fra http://www.aquabase.dk/ og de er som standard monteret med 2 tværstivere, som på det nederste billede i #9
484 liters er 160 cm. lange som 530 liters

tankpasseren — 9. december 2015, 21:14

Jeg har 721 L Aquabase kort model 160 X 75 X 60 L B H og der sidder to tværstivere i spænd i rillen i aluminiumsrammen som #10 nævner

brib — 9. december 2015, 21:30

Midterstivere i 1 metermål koster ca. 40 kr pr. m. i Jem&fix . ( 1000x20x2 mm )

Der er flere måder at montere skinnerne på. Selv foretrækker jeg at lave et 2 mm buk i den ene ende og popnitte den ende som ikke er bukket ( Det er møgsvært at ramme det nøjagtige mål hvis stiverne skal bukkes i begge ender )



ThomasBallerup — 9. december 2015, 21:36

jeg ville da pop nitte i begge ender,
det der hjemmelavede buk er da ikke stejlt nok til at holde sikkert,
når der kommer flere hundrede kg tryk på

daltiny — 9. december 2015, 22:30

hej jeg ville helt sikkert vælge samme løsning som som thomas nævner
har både gammel og ny akvastabil stående Effectline akvariet HAR INGEN NITTER I TVÆRSTIVER(til oplysning) men det var helt klart den løsning jeg ville vælge vis min midter stiver "røg" få lavet en stiver de passer bore huller og så nitter i håber det giver mening ??!!

mvh Bjarne:)

daltiny — 9. december 2015, 22:32

ps der er masser af plads på Effectline at lave det på samme måde som gammel model:)

KasperK/Lolland — 9. december 2015, 22:34

[citat]jeg ville da pop nitte i begge ender,
det der hjemmelavede buk er da ikke stejlt nok til at holde sikkert,
når der kommer flere hundrede kg tryk på[/citat]

Joh, det er det. Mine akvarier har kun "bukkede" tværstivere, men der er så heller ikke tale om Akva-Stabil.

daltiny — 9. december 2015, 22:46

#16 hvad vil du gerne sige med dit indlæg??

mvh bjarne:)

ThomasBallerup — 9. december 2015, 23:11

jeg tror fint, de rigtige bukkede kan virke, det handler om materiale tykkelser
og buk vinkel samt alu materiale typen skal være rigtig,
når man finder noget tilfældigt alu liste og hjemme bukker en mindre skarp vinkel
kan den helt sikkert ikke sidde lige så godt fast, og helt inde i den rigtige rille,
og måske i værste fald glide ud under stress når man er på ferie, for man trode lige at det var godt nok, så heller det antal pop nitter i det skal til, før man føler sig helt glad og sikker.

daltiny — 9. december 2015, 23:24

der skal 2 popnitter til at holde en stiver fast

mvh bjarne

Bruger #381101 — 9. december 2015, 23:28

[citat]der skal 2 popnitter til at holde en stiver fast

mvh bjarne[/citat]
Ikke på Effectline akvarierne.

brib — 10. december 2015, 06:07

[citat]jeg ville da pop nitte i begge ender,
det der hjemmelavede buk er da ikke stejlt nok til at holde sikkert,
når der kommer flere hundrede kg tryk på[/citat]

Det kan sagtens holde.
Jeg har bugt dette system på akvarier op til 1120.l uden problemer .

Vinklen på bukkene laver jeg i en skruestik, og vil man gå med både seler og livrem, så popnitter man begge ender.

Jeg har investeret i en pakke rustfrie-stål popnitter, de er noget dyrere end alm. alu-nitter, men til gengæld mere holdbare .

Joeleer — 10. december 2015, 07:02

Jeg regner med, at købe en ekstra i Jem & Fix som #12 skriver, og så montere to som vist på #9's post, med popnitter i rustfri stål. Så håber jeg godt nok også, at jeg ikke skal opleve at de falder af igen, som sagt har jeg ikke fantasi til at forestille mig, at der skulle meget mere til, før glasset sprang 😮 Tak til alle for gode input! 🙂

Joeleer — 12. december 2015, 17:34

Okay, så har jeg fået popnittet 2 tværstiverei, med den afstand #9 viser, dog uden buk. Jeg snakkede med en fra Akvastabil der mente, at det ikke var nødvendigt med buk, håber i er enige? Jeg regner med at hælde 10 cm vand i om dagen, men umiddelbart virker det ret stabilt, selvom det jo ikke er meget nitterne har at holde i*uhh* Jeg er nok bare over-nervøs, men jeg er måske ikke så heldig at glasset holder, hvis uheldet nu er ude igen en anden gang. *blink*

brib — 12. december 2015, 19:02

#23 : Rammen holder fint uden buk på tværstiverne - så bare hæld løs 🙂

Joeleer — 12. december 2015, 19:08

Tak for de beroligende ord, det var en lidt rystende oplevelse, at stå med et 530 liters med bølger i, samtidig med at det skvulper... 😮 Så hælder jeg løs, og satser på at det holder! Tak til alle igen for hjælpen, også for at svare på spørgsmål der er måske er åbenlyse, når man har været i branchen i nogle år! 🙂

brib — 12. december 2015, 19:53

[citat]Tak for de beroligende ord, det var en lidt rystende oplevelse, at stå med et 530 liters med bølger i, samtidig med at det skvulper... 😮 Så hælder jeg løs, og satser på at det holder! Tak til alle igen for hjælpen, også for at svare på spørgsmål der er måske er åbenlyse, når man har været i branchen i nogle år! 🙂[/citat]

Man bliver aldrig for gammel til at lære - En dag hvor jeg ikke har lært noget nyt , har været en kedelig dag 🙂

SteenB — 3. februar 2020, 15:02

I går oplevede jeg det samme i mit Effectline (IKKE Mark II) 530 liters; min midterliste knækkede = de yderste ca. 4 - 5 mm ved forruden knækkede ganske enkelt af, og gik til bunds.

Effekten var som beskrevet; akvariet bulede ud på midten. Ruden knækkede ikke og jeg tømte straks ca. 1/2 af vandet ud. I dag har jeg skrevet til Akvastabil, og de anbefaler "blot" at jeg køber en ny liste hos min akvarieforhandler, men de er ikke bare sådan lige at skaffe. Så hvis nogen ved hvor man - her i 2020 - kan skaffe 2 - 3 stk., så skriv gerne.

Mvh
Steen

Skriv evt. sms på 6024 7885.

Bruger #937779 — 3. februar 2020, 17:06

Jeg købte blot stållister og savede dem til da det skete i mit 530.

Roland — 3. februar 2020, 17:08

Akvastabil har dem ikke mere. Hvis de skal sælge dig èn, skal de først bestille den et andet sted. Så find en smed der kan lave en til dig ;-) Mine er bare ety stykke flad(jern) af aluminium. De er originale.

scn — 3. februar 2020, 18:11

De fleste byggemarkeder har en lille lager af diverse alu-stænger/rær/vinkler, eks. silvan:
https://www.silvan.dk/pn-stang-flad-alu-20-mm-1000-mm?id=2760-1832532
Så er det frem med nedstrygere og en boremaskine. I stedet for popnitte kunne man bruge en lille bolt+møtrik

SteenB — 4. februar 2020, 13:56

Hej Kristian, Roland og scn

Tak for de gode råd og ideer - det kan sagtens være at jeg ender med en hjemmelavet løsning; min dykkermakker er maskinarbejder med et rigtigt godt håndelag, så det burde han kunne klare. 😉

Mvh
Steen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.