Mit Dymax - Kom med Idéer

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

A2TheK — 25. august 2015, 19:00

Hej, jeg kunne godt tænke mig en klovnfisk, og noget der har en del farve (tænker lidt på Mandarin?) Også skal jeg have købt noget sand/Levende sten og nogle nemme men flotte koraller (Xenia osv.) Kom gerne med ideer og indput 😉 Jeg bruger alm postevand blandet med salt men det ser ud til at det irriterer fiskene. Derfor ville jeg spørge om osmose er bedre? Og hvordan er det med de der farve-flager man kan købe der giver ekstra fiskefarver, virker de? 🙂

AndersNø — 25. august 2015, 19:42

Du kan ik holde fisk i det lille akvarie og slet ik uden levende sten.

Hvis jeg var dig ville jeg skynde mig at aflever de fisk igen og købe sten og så når vandet er klar til andet liv så kig på fisk men der er ik ret mange fisk der kan gå i sådan et lille akvarie.

tykki — 25. august 2015, 23:32

Er det en joke????? Mvh Dan

A2TheK — 25. august 2015, 23:54

Hvorfor skulle det være en joke.

westermann — 26. august 2015, 00:19

Helt enig med #2.
Det som du har gang i, er fuldstændigt uansvarligt.
På din profil skriver du, at akvariet "kører på guds nåde"
Jeg synes at du skulle finde dig en anden hobby !

AndersNø — 26. august 2015, 11:28

Og nej farve foder virker ik og giver ik flere eller mere farve.

Det kunne være en dårlig joke efter som den kejser du har i 8 liter kræver et akvarie på minium 250liter og der udover spiser den koraller.

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+16+438&pcatid=438 en gallon skal du gange med ca 3,8 så får du liter. Så 70 gange 3,8 er 266liter.

A2TheK — 26. august 2015, 13:29

Hej Anders, tak for hjælpen. Men tror du har forsvekslet fiskene, denne her er en dværgkejser. 😉

madsholme — 26. august 2015, 14:02

Enten er det her en Troll konto, eller så skal du aflevere den fisk tilbage til butikken, for du har næppe mental omløb nok, til at have med levende dyr at gøre. Dette er dyrplageri! Fy for fanden...

nyberg — 26. august 2015, 15:43

Her er virkelig noget at tage fat på. Lad os nu hjælpe manden fremfor at svine ham til. Alternativt stopper han med at søge hjælp herinde og det gavner næppe hans fisk.

Ud over alt det, som de andre har kommenteret på, hvor længe har det akvarie så kørt? Er fiskene puttet direkte i frisk og færdigblandet saltvand, for det kan irritere dem noget så grusomt og i værste fald slå dem ihjel. Osmosevand gør ingen forskel, med minder der er klor i dit drikkevand. Dette skal alligevel fjernes med aktivt kul, da det ødelægger et osmoseanlæg.

Igen, der skal gøres noget radikalt, hvis ikke fiskene skal dø inden for kort tid. Jeg ville helt klart aflevere fiskene hos en, der har forholdene til dem - evt. forhandleren. Efterfølgende ville jeg starte stille og roligt op med et større akvarie (min. 100 l). Der behøves ikke levende sten i, selvom de giver mange fordele. Dog har den dværgkejser brug for sten at svømme ind og ud og gemme sig imellem. Der findes et hav af opstartsguider på nettet. Find nogle af dem og læs dem. De fisk, du har valgt, kan fint trives uden at du indretter et decideret koralrevsakvarie. Så for deres skyld kan du hoppe op og falde ned på afsnit om lys og tilsætning af kalk og sporestoffer.

A2TheK — 26. august 2015, 21:56

Hej igen, Fik idag målt mit nitrat og den gik over de 100, så det er ihvertfald over 100 nitrat.. Kejserfisken døde, dens øjne blev også helt mælkehvide og den ene ildfisk klarede ikke ferskvandsdippet. Har dog fået noget osmosis vand, som jeg har byttet i. og saltindholdet er på ca 1.207 eller der omkring. Har en ildfisk tilbage, så ser vi vel hvad der sker med den. Må nok sige at det er en dyr hobby især når fiskene er så sarte. Fatter stadig ikke hvordan man kan have så høj en nitrat.

nyberg — 27. august 2015, 07:50

Fiskene er nu ikke udprægede sarte. I hvert fald ikke dem, du havde gående. Dit akvarie har jo mildest talt været mange gange overbelastet, hvilket uundgåeligt giver alt for meget nitrat. Har du også målt for nitrit? For dens koncentration har garanteret også været så tårnhøj, at den ville være sundhedsskadelig for mennesker. Dit akvarie har mindre volumen end en gulvspand og egner sig ikke til at holde fisk i.

Et godt råd, inden du kaster dig ud i nye fisk, er at søge støtte i diverse literaturer samt Internetartikler. Og så spørg hellere end gerne til råds på diverse fora inden, at du køber noget. At holde saltvandsakvarie er nemt og kan gøres billigt og lavpraktisk. Men der er nogle helt basale ting, som man skal have styr på og forståelse for. Ellers er det dømt til at gå galt.

Jeg går i øvrigt ud fra, at det var 1,027, du målte vægtfylden til?

madsholme — 27. august 2015, 10:21

Få nu sat dig ind i hobbyen inden du forsætter. Saltvand er en dyr hobby, og endnu dyrer når man ikke sætter sig ind i tingene.

1: få et større akvarie
2: få en skummer
3: køb rigitg akvarie salt
4: køb ls
5: lad det køre ind
6: tilsæt en fisk af passende størrelse til akvarie, man kommer ikke en dværg kejser i 8l vand, det er dyre plageri..

At du ikke fatter du kan have så høj nitrat, viser vist meget godt du ikke har fået sat dig ind i det, alternativt stop, hvis du ikke magter at sætte dig ind i tingene.. dyreplageri er ikke ok, ej heller hvis man er uvidende..

søg evt bedre råd inde på saltvandsforum.dk

nyberg — 27. august 2015, 11:51

#12 Jeg ved, at nogen vil sige, at man ikke kan. Man kan faktisk godt køre et saltvandsakvarie uden skummer og levende sten. Det kræver, at man tager andre forbehold og sænker baren for, hvad man har tænkt sig at holde. Desværre bliver denne type akvarier ofte dømt til fiasko, når nybegynderen begynder at stile efter at kunne holde hvad som helst og samtidig overbelaster akvariet. Jeg har dog set flere, endda mindre akvarier køre helt lavpraktisk. Effektive biofiltre med større eller hyppigere vandskifte og/eller hurtigvoksende bladalger til at imødegå ophobning af nitrat og fosfat var løsningen. Det mest billige og simple saltvandsakvarie jeg har set, var et 60 liters, hvor filteret var en 5 eller 10-liters dunk, hvor bunden var skåret af. Dunken var så vendt på hovedet og var placeret over akvariet og fyldt op med filtermateriele. I proppen, som nu var filterets bund, var det lavet fraløb med en slange. Et powerhead i akvariet forsynede filteret, der på den måde kun var fugtigt (et såkaldt tør- eller rislefilter). Der gik én fisk i det akvarie. Det var en Centropyge acanthops eller muligvis C. argi (jeg husker det ikke helt). Stenene var dækket af et tæppe af Clavularia sp.

Men indrømmet, setup'et med skummer og levende sten på mange måder nemmere og mere idiotsikkert. Sådan kørte jeg selv mit eget akvarie.

madsholme — 27. august 2015, 12:17

#13

Korrekt, men det er ikke der man bør starte som nybegynder. Da det kræver man har styr på sine ting, og ved hvad man laver, hvilke åbenlyst ikke er sagen her!

Der er jo heller ikke meget biofilter i den kop vand han har ....

Mutti1 — 27. august 2015, 14:01

Du har haft akvariet til salg siden d. 24.8.15 og denne tråd er fra d. 25.8.15! Skal du beholde akvariet eller er det en joke?

http://www.dba.dk/akvarium-akvariumdymax-i/id-1017968629/

A2TheK — 27. august 2015, 15:18

# Ja saltindholdet var 1,207 men pga dymax design fordamper der en del vand over natten.
Akvariet skulle sælges, men blev ikke solgt. Så tænkte at jeg kunne sætte det op, og få en indblik i et saltvandsakvarie. Det er stadig til salg, bliver det ikke købt, bliver den bare ved med at køre.

tykki — 27. august 2015, 19:50

Jeg bliver simpelthen nød til at spørge ind til din alder, hvor gammel er du egentlig? Mvh Dan

A2TheK — 28. august 2015, 13:56

Er teenager

nyberg — 28. august 2015, 15:06

#16 Du bliver ved med at skrive 1,207. Det er mere end mættet saltvand, så jeg antager stadig, at du mener 1,027. Det kan godt gå, men da det er i den høje ende, er det blot det mere følsomt over for udsving. Du kan med fordel køre den ned på 1,024-1,025, men få dig ført og fremmest et større akvarie og lad det køre godt ind, inden du putter fisk i. Brug ventetiden på at indsamle viden. Det tjener dig selv og dine fisk.

A2TheK — 28. august 2015, 18:55

#19 Hej, hvad med 1,021, er det fint når der kun er fisk i?

tykki — 28. august 2015, 21:27

Med fare for at blive smidt ud! Kære trådstarter! Nu stopper du simpelt hen her! Du fatter jo minus af råd og vejledning, og du giver råd i andres tråde om ting du ikke ved en skid om! Du må , til trods din alder, finde den sidste hjernecelle frem du har og lukke dit akvarie ned, og straks stoppe med at give råd og vejledning til andre om ting du ikke aner noget som helst om. Om du trolley, eller bare er idiot aner jeg intet om, men du pisser på mig og andre med seriøs interesse for hobbyen med din, enten ufattelige dumhed, eller trollen rundt. Luk og sluk, eller vågn op og tag imod hjælp! Og igen, lad være med at hjælpe andre når du ikke engang kan hjælpe dig selv. Rimelig hidsige hilsner, Dan

A2TheK — 28. august 2015, 21:48

Dan,

Jeg ønsker virkelig at min sidste fisk skal leve. Det ser dog ud til at den har en hvidlig parasit, som den anden ildfisk også havde. Den anden fik en ferskvandsbad, (som jeg hånterede forkert) og parasitten faldt af. Jeg har idag fået min saltindhold ned på det du forslog.
Jeg har ønsket af holde en ildfisk siden min barndom. Dengang jeg lånte bogen "500 Akvariefisk i farver", faldt jeg over en lille slange-lignende fisk der med sine farvetegninger (Lilla nedadrettet mund, og skrå lilla overdel på øjet, lignede skide sur. Jeg vil virkelig ikke have at den skal dø. Har derfor ledt lidt rundt på dba efter et RSM.
Så vil du virkelig ikke nok hjælpe mig at holde liv i ham her, indtil jeg får købt et større akvarie.
Jeg ved godt at i har jeres viden og erfaringer, men der findes folk der har flere fisk OG koraller selv i akvarier på størrelse med et dymax med succes.
https://www.youtube.com/watch?v=goXpgkUIgWc

Derfor vil jeg gerne have at vide hvilke ting jeg skal købe og gøre for at få det til at lykkedes. Håber i vil hjælpe.

gallus — 28. august 2015, 22:25

Ajj.... Nu må det stoppe.. Ingen tvivl om at du A2TheK er enten en som sidder og tager pis på os alle, eller fuldstændigt på månen. Jeg lod min datter se dit youtube link med de to stakkels Nemo fisk. ( det er hvad hun kalder dem ) hun er 12 år gammel og kunne uden større akvarieviden, end det er meget fedt at se på, konstaterer at det var skide synd for beboerne i det link, du henviser til som en succes.

Så hvis nu ikke du er en tosse der sidder og tager pis på os alle, så lyt dog i det mindeste til de råd der kommer her, og få afleveret de fisk du ikke har formået og kratte livet af endnu.. Der er rigtig mange der gerne vil hjælpe dig her, men kører du ud af en tangent hvor du ikke lytter til råd, bliver det nok rimlig meget op af bakke, i forhold til den respons du vil få her..

Håber du kommer på bedre tanker.

A2TheK — 28. august 2015, 22:32

Jeg tror du har overset pointen. Jeg VIL have den til at leve. Men indtil jeg får købt og sat et større akvarie op, vil jeg gerne vide HVAD jeg kan gøre for at den har det godt. Ja det kan godt være det er synd for fisken, men hvis jeg kan forbedre dens livsforhold lidt mere lever den tids nok til at svømme i et meget større akvarie.

nyberg — 28. august 2015, 22:39

#22 Det akvarie, du linker til, er om muligt endnu mere håbløst. Det viser et akvarie på 8.-dagen og med 2 stk. Premnas biaculeatus, også kendt som fløjlsklovnfisk. Det er den største art blandt klovnfisk. Hunnen bliver op til 18 cm. stor. Det er ingen grund til at tro andet end at videoklippet er lavet kort tid eftet, at fiskene er lukkede ud. De kommer til at dø i løbet af kort tid i det akvarie til trods for, at her er tale om en af de allermest hårdføre akvariefisk.

Hvis du vitterlig vil have din fisk til at overleve, så afleverer du den til en anden i morgen.

A2TheK — 28. august 2015, 22:43

Hvem vil have den?

nyberg — 28. august 2015, 22:48

Tag ned til forhandleren med den, hvis den stadig er i live.

Køb et større akvarie og saml en masse viden. Brug ventetiden på, at akvariet modner, til at blive klogere. Og forbered dig på, hvad du så kan og vil have gående. Så ungår du de værste skuffelser.

A2TheK — 28. august 2015, 23:01

Jeg gider da ikke give 300 kr væk gratis.

gallus — 28. august 2015, 23:18

Tja... Somme tider koster fejltagelser jo.. Accepterer det, og aflever din fisk hvor du købte den, alternativet er at den ligger død inden kort tid.. og det får du ikke 300 kr ud af.. Tråden her giver jo klart udtryk for at der ikke er noget du kan gøre for at forbedre din fisk levevilkår.. Så æd da den udgift på de 300 kr og giv den stakkels fisk en chance for ar overleve.

Bruger #669501 — 28. august 2015, 23:32

Husk at tale pænt. ..

scn — 28. august 2015, 23:33

#28
Hvis du venter ender du med at slå det stakkels kræ ihjel, og så skyller du 300,- ud i toilettet.

Du har andetsteds skrevet at du vil gøre det så godt som muligt. Problemet er at du lige nu blot kan vente på at fisken dør, eller give den væk, så har den i det mindste en chance for at leve mere end et par dage.

A2TheK — 28. august 2015, 23:41

Scn, jeg vil ikke kun have den til at leve men trives. Men lige nu er mit eneste mål at holde den i live i lidt længere tid. Jeg vil gerne klaregøre et større akvarie til den. Men det tager lidt tid. Det her er en af de to fisk jeg valgte udfra en gruppe af 20-25 stk. Så der ligger mere i det end at jeg bare giver den væk, og køber en ny når jeg har styr på ALT. Hvordan kan den have problemer når vandkvalitet, nitrat og varieret mad er i top? Og hvordan får jeg de ting i top er jo det jeg prøver at spørge jer om.

westermann — 29. august 2015, 00:35

#34 Tag nu at få afleveret den fisk inden den dør (for det gør den meget snart) og glem så alt om fisk indtil du får styr på hvordan de skal behandles.
Du har fået alle de velmenende og fornuftige råd du kan ønske dig, men du vælger konsekvent at ignorere dem.
I en anden tråd beskylder du ovenikøbet ThomasBallerup for at ville sende et "tæskehold", da han venligt prøver at hjælpe dig.
Dine svar viser med al mulig tydelighed, at du heller ikke har fattet en brik af det, som stribevis af venlige brugere prøver at forklare dig.
Bare et enkelt eksempel:
Du skriver senest: "Hvordan kan den have problemer når vandkvalitet, nitrat og varieret mad er i top?"
Lidt højere oppe skriver du at dit nitratniveau er over 100 ppm !! Det må ikke overskride 40 ppm !! Kan du se problemet ?
Desuden er et nitratniveau sjældent så højt, hvis ikke dit nitritniveau er langt over grænsen. Nitrit er ren gift for dine fisk og højst sandsynligt det, som har slået dine fisk ihjel.

westermann — 29. august 2015, 00:43

A2TheK — 29. august 2015, 00:59

Hvis du havde læst mine andre indlæg ville du vide at jeg har købt levende sten og bruger nu Osmose vand istedet for vandhane vand.

westermann — 29. august 2015, 01:38

Ja, men hvis du læste de svar, som andre har givet dig på de tiltag, ville du også vide, at det ikke løser dit problem

A2TheK — 29. august 2015, 03:08

På hvilke måde løser det ikke mit problem?. Sådan som jeg ser det gemmer den her art sig altid, når den bliver placeret i et større akvarie med andre fisk. Jeg har jo ingen andre fisk end den. Den har mere svømmeplads her end i et 100L akvarie fordi den ikke vil føle sig truet af andre fisk, for hvem har et 100l akvarie med kun 1 firefish i?

nyberg — 29. august 2015, 07:37

#40 Nu taget vi den lige én gang mere, som vi efterhånden er en del, der har kommenteret på flere gange. Gør nu dig selv og din fisk den tjeneste, at tage vores viden og erfaringer til efterretning. Vi prøver faktisk at hjælpe dig.

1. Dit akvarie tilbyder fisken alt for lidt svømmeplads.
2. Dit akvarie er umuligt at holde fisk i uden unødige fluktuerende nitrit- og nitratværdier.
3. Dit akvarie har brug for en indkøringsperiode, hvor mikroorganismer bliver etablerede. Herefter er det klar til at modtage dyr, der belaster akvariet uden, at der dannes skadeligt nitrit.
4. Osmosevand er ikke nogen kur mod det, der går galt i dit akvarie. Det stopper ikke nitratophobning.
6. Levende sten er nyttesløse i et akvarie, der er belastet 5 gange så meget, som det burde, for at holde det sundt.

Din fisk vil ikke gemme sig i et 100 l akvarie. Du vil endda kunne have 3-4 af dem gående i flok, hvis du kan nøjes. At den har mere svømmeplads i dit akvarie er ganske enkelt ikke rigtigt.

Hvis forhandleren vil tage i mod fisken og den overlever, kan det være, at du får en ny gratis eller billigere, når den tid kommer.

scn — 29. august 2015, 09:07

#39
fat det nu, saltvandsfisk og 8 liter akvarium er dømt til at gå galt.

Det kan godt ske at du har fine intentioner, men lige meget hvor meget du drømmer og håber, så ender det kun på en måde: Du slår fisken ihjel.

Har du overvejet hvor mange her på siden der skriver at det aldrig kommer til at gå godt, og at der faktisk ikke er en eneste der har sagt at det var en god plan med 3 saltvandsfisk i et 8 liters akvarium?

AndersNø — 29. august 2015, 10:41

Alså jeg har jo nogle 8liters saltvands rev og jeg kan ik holde fisk i dem og hvis jeg prøver vil mine koraller dø rimelig hurtig fordi nitrit nitrat og fosfat vil stige alt for hurtig til jeg kunne nå at skifter vand (jeg vil ik skifte vand hver anden dag) men en reje en snegl en lille krabbe eller noget kan man godt have men saltvandsfisk er mere sart end ferskvandsfisk.

Du har ik spildt 600kr du har spildt to liv men købt viden for de 600kr og den viden kunne du havdet fået gratis her på siden.

A2TheK — 29. august 2015, 14:55

Kunne jeg så holde en nem koral under 7000k, der måske kan klare nogle udsvingninger 🙁?

nyberg — 29. august 2015, 17:57

#43 Ja, der laves et utal livagtige koraller i plastik. De kan klare alt, men det kan din fisk ikke. Prøv at læs Anders' erfaring med selvsamme akvarie som dit igen.

Farvetemperaturen på dit lys er i øvrigt til en vis grad underordnet, selv for levende koraller. Der er andre parametre, der også spiller ind, men det synes jeg, du skal læse dig til.

A2TheK — 29. august 2015, 20:19

A2TheK — 29. august 2015, 20:49

Hvad f#ck snakker du om? Det er sku jer der skriver provokerende indlæg? Tjek selv indlægget fra Nyberg der forslår at jeg køber en koral i plastik. #46 for din information staves det "reddes", jeg tror at elevatoren til øverste etage hos dig er ude af drift.

2720Vanloese — 29. august 2015, 21:19

Troll alert?

nyberg — 29. august 2015, 22:39

#47 Anders skriver faktisk klart og tydeligt, at hans koraller ville dø pga. nitritudsving såfremt han putter fisk i sit 8l akvarie. Dernæst spørger du om du kan få en koral, der kan klare de udsving. Det må da snart været gået op for dig, at nitrit er giftigt og ikke skal forekomme i noget som helst saltvandsakvarie med levende dyr. Derfor foreslår jeg dig en plastikkoral, da jeg ikke rigtig fornemmer, at du reflekterer over de ting, vi fortæller dig.

Bruger #669501 — 30. august 2015, 09:30

Så stopper galskaben.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.