Eheim 2180

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Demon Knight — 2. april 2015, 14:17

Håber lige der er nogen der kan hjælpe. Jeg har lige fået en eheim 2180 spandpumpe hjem. Og bliver sku lidt i tvivl ang slange til slutning. Der er jo to indsugnings studser på sådan en fætter. Så min tænke var der skulle side en i hvert hjørne, men pumpen kan ikke stå under akvariet, men skal stå ved siden af. Nogen der ved om der må være længde forskel på indsugnings slangerne? Syntes nemlig ik jeg kan finde noget på nettet om det. Eller i brugsforviringen. ??

Bruger #100726 — 2. april 2015, 17:36

Mange tilråder godt nok at slangerne skal være lige lange, har selv kørt med en 2080 hvor den stod ved siden af akvariet, uden problemer.

Demon Knight — 2. april 2015, 19:08

Super. Så kan jeg næsten forstå på det hele du har forskellige længder på slangerne?? ??

perniel — 3. april 2015, 08:47

Der bør da også være et godt spillerum med slangelængde når der er 2 indsugningsslanger

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.