Nybegynder akvarie til børn

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

LaLuna — 17. februar 2015, 21:58

Hej.

Mine børn på 5 og 8 snakker om at de gerne vil have akvarie!
Jeg havde selv et lille akvarie som barn, men husker ikke rigtigt hvordan det egentlig gik med det...Så bortset fra det er vi helt NYBEGYNDERE!

Jeg har læst en del herinde på siden, og kan fornemme at alt under 54 liter er for småt - selv til lidt guppyer, platyer, rejer og maller. Er det korrekt? Håbede at ca. 20 liter kunne gøre det til at starte med... Men det skal jo også gerne være et sundt og fornuftigt akvarie...

Tænker at det hele skal være så BILLIGT som muligt, da jeg ikke aner, om det overhovedet er noget mine børn vil bevare interessen for.
Hvad vil i garvede anbefale mig???

En anden VIGTIG ting er også en LYDLØS pumpe - som stadig skal være billig. Hvad gør jeg der???
Kan en pumpe evt. slukkes om natten, så børnene ikke forstyrres af larmen?

Læste i en anden debat at selv et brugt 54 L ville løb op i 1000 kr. i alt, inkl. planter, fisk og andet nødvendigt udstyr. Kan det virkelig passe???

Er der andet jeg bør vide???

På forhånd tak for hjælpen!

M.v.h.
LaLuna

Micchr — 17. februar 2015, 22:08

Hobbyer koster lidt, så 1000 kr er nok ikke helt ved siden af *blink*

Pumpen skal køre hele døgnet, men mange er helt lydløse.
Eheim's startsæt er med en (stort set) lydløs pumpe 👍

mikkel ;P — 17. februar 2015, 22:13

Hej laluna og velkommen på siden 😀
de fleste vil sige at 54l er alt for småt til noget spændende, der må jeg jo så give dem ret, hvis jeg var dig ville jeg starte med et 100l, og hvis du gerne vil spare lidt penge så køb et brugt over DBA eller G&G 👍 til at starte med så tag dem med ud og se på planter og fisk, når i så kommer hjem så gå ind her på siden og se på jeres valgte fisks og planter artsbeskrivelser 😉 når du har gjordt det kan du nok frasuktere en stor del af dem fra listen.
nu skal du og de i så bare vælge de fisk i helst vil ha, men husk de fisk i vælger skal kunne gå sammen, altser ingen kampfisk og sumatrabarer 😀 og husk lige så meget på at de skal kunne gå under de næsten samme krav, så som temp. beplantning og vandbevægelse 😀
held og lykke, husk at lægge billeder ud af jeres project 😉

Bruger #384176 — 17. februar 2015, 22:16

Hej,
Et større akvarie er nemmere at få til at køre og dermed også større chance for at du får succes med projektet, så absolut ikke under 54 liter.
Køb det hele brugt herinde eller i den blå avis, har selv købt et 128 liter akvarie med alt udstyr for 400 kr. , så det behøver ikke at blive så dyrt, ofte er det også muligt at få fisk som andre har fået i overskud

Eagleauster — 17. februar 2015, 22:19

I kan sagtens have rejer i 20 liter. De er rigtig sjove, og der kan være mange af dem. RCS (red cherry shrimp eller kirsebærrejer) er nok de billigste i anskaffelse, og de er nemme at holde.

I kan kigge på dba efter et brugt akvarium. Jeg har ikke erfaring med de dér 19-liters sæt (vist nok med indbygget pumpe), men hvis den ikke larmer for meget, ville det da være en god idé at starte ud med. Jeg tror ikke, det er smart at slukke pumpen, men mon ikke dine børn kan vænne sig til lyden? Det bliver nok aldrig komplet lydløst.

Mht de 1000 kr, så går det rigtigt nok hurtigt med at få brugt penge på diverse dekoration (dyrene koster jo også), men mindre kan nok også gøre det. Der er akvariemesse i Vejle snart, og der tror jeg, man kan spare lidt penge.

Zookeeper — 17. februar 2015, 22:20

Hej LaLuna!

Du kan få startsæt på 54 liter, med pumpe, varmelegeme osv. til 3-400 kr. hos de fleste dyrehandlere 🙂
Pumperne er, som Micchr siger, relativt lydløse idag 😉

Ud over kommer så planter (og lad være med at købe de rædselsfulde i plastic, som ofte skader fiskene pga. skarpe kanter osv! Jeg vil anbefale, at bundlaget er sand, for vælger i gubbyer som rigtig mange starter med, så ødelægger de deres hale, når bundlaget er skærver/sten.🙁

Når alt er købt, så skal akvariet stå og køre i ca, 14 dage, inden der må komme fisk i 🙂

Jeg vil anbefale Guppyer som fisk. Den er nem at starte med, og fås i utroligt flotte farver.
Så kan i vælge lidt rejer, eller en malle så algerne holdes væk 🙂
Hvis i vil holde omkostningerne nede, så køb fiskene privat 😉

Du kan sagtens holde det under 1000 kr - det kræver lidt søgen på nettet, efter brugte ting.
Flere steder kan man få et brugt startsæt til 2-300 kr.

Men send en PB til mig - så skal jeg nok hjælpe, så det ikke kommer til at koste spidsen af en jetjager:D

Eagleauster — 17. februar 2015, 22:23

Nå, og jeg er så ikke enig med alle de andre.. 😉

Jeg startede med 12 liter, og jeg har været rigtig glad for det akvarium. Der er selvfølgelig noget om, at vandværdierne er nemmere at holde stabile i et stort akvarium, men der er til gengæld også mere at skulle holde styr på. Rejer forurener vandet langt mindre end fisk, og det må da give noget i den anden ende. Hvis man har et ønske om at starte med 20 liter, virker et akvarium på 100 liter altså meget voldsomt, både i størrelse og økonomisk. Især når man gerne lige vil finde ud af, om man er interesseret i hobbyen på længere sigt.

heidi48 — 17. februar 2015, 23:02

Velkommen her på siden 🙂

Jeg vil også anbefale et startersæt på 54 l. hvis I er i tvivl om det med akvarier er noget for jer.
Hvis to børn skal have lov til at vælge et par fisk, skal de have lidt vand at svømme i.

Dernæst vil jeg give dig 3 råd.😉
Tålmodighed, tålmodighed og tålmodighed
Læs om de fisk I kunne tænke jer, så om de passer i størrelsen til jeres akvarie og om de kan leve sammen med de andre fisk, I også gerne vil have.
Lad være med at komme alle fiskene i akvariet på en gang, brug en måneds tid på det.
Sørg for at planter og fisk er egnede til nybegyndere.

LAD VÆRE MED AT TRO PÅ DET DEN SØDE FORHANDLER SIGER!
Mange af dem er søde, men de lever af at sælge fisk og det sker alt, alt for tit at nybegyndere kommer hjem med fisk, der er direkte uegnede til deres akvarier.
Der findes heller ikke et vidundermiddel man kan putte i sit akvarie, så man kan putte fisk i med det samme.

Ting ta'r tid, det gør det også, når man starter med et nyt akvarie, men brug tiden på det, så bliver det en rar og hyggelig oplevelse for dig og dine børn og så slipper du for at skulle skrive her igen, med en tråd der hedder "Hjælp mine fisk er syge og dør"

westermann — 17. februar 2015, 23:09

Jeg går ud fra at dine børn gerne vil have fisk (og ikke bare rejer/snegle)?
I så fald bør du gå efter et akvarie på mindst 54 liter - meget gerne større.
Et 112 liters akvarie er hverken særlig dyrt eller særligt stort, men det er meget lettere at holde gode vandværdier i et større akvarie end et mindre akvarie.
Som nævnt ovenfor kan du sagtens finde et billigt på Den Blå Avis - og sælge det igen samme sted, når/hvis dine børn taber interessen.

LaLuna — 18. februar 2015, 16:40

Tak for jeres svar!

Hvad tænker i om dette startsæt fra Tropeland? Inkl. 100 kr. gavekort til køb af fisk.
Er der nogen som kender dette?:

http://www.tropeland.dk/shoppen/51-starter-saet/16975-54-liters-diversa-startsaet/

Har svært ved at gennemskue om jeg køber katten i sækken ved at købe brugt...Har luret en del på DBA, men det er svært at vurdere pris i forhold til stand og hvilke ting man får med...
Hvis jeg køber nyt er der vel trods alt mulighed for at klage hvis noget ikke virker...

Flatliner — 18. februar 2015, 16:59

Ser meget standard ud LaLuna.
Bare husk, at der også kommer udgifter til:
-Bundlag (sten/grus/sand)
- Rødder og andre dekorationer
- Planter

Helpfish — 18. februar 2015, 22:18

[citat]Tak for jeres svar!

Hvad tænker i om dette startsæt fra Tropeland? Inkl. 100 kr. gavekort til køb af fisk.
Er der nogen som kender dette?:

http://www.tropeland.dk/shoppen/51-starter-saet/16975-54-liters-diversa-startsaet/

Har svært ved at gennemskue om jeg køber katten i sækken ved at købe brugt...Har luret en del på DBA, men det er svært at vurdere pris i forhold til stand og hvilke ting man får med...
Hvis jeg køber nyt er der vel trods alt mulighed for at klage hvis noget ikke virker...[/citat]

Det lyder fint. Meget standard og en ok løsning. Man skal være lidt mere omhyggelig med at skifte vand i et 54 liter, men jeg havde et i et par år sammen med mine døtre. Det var perfekt. Jeg har nu overtaget det, da de mistede interessen. I øvrigt, jeg handler ofte i Tropeland. De ved virkelig hvad de taler om, og er meget reelle. Det er godt at købe et sted, hvor man som nybegynder får en ordentlig rådgivning.

PernilleSBM — 19. februar 2015, 05:55

Pas på med at tage til Tropeland, jeg skulle have et 80L og gik derfra med et 360L.. 😀

Når det så er sagt, så har han nemlig 80L starterset, det ville jeg tage hvis jeg var dig.. Jeg fortrød hurtigt mit 54L, da det jo er meget begrænset hvad man kan putte i det.. *uhh* Men tag derned og kig, det er en lækker biks.. 😛 Og de er SÅ søde og hjælpsomme..

Mette/Korsør — 19. februar 2015, 08:59

Jeg har selv været nybegynder af flere gange, fordi de gange jeg har udvidet til større akv. end startpakken på de 54 l. er gået noget galt.
Først udvidede jeg til 720 l. hvilket betød noget mere kompliceret teknik (udvendig pumpe), som skulle være så godt - men som var bøvlet at få gang i når ikke man har teknisk snilde. Anden fejl med de 720 l. var at det simpelthen blev for højt.. Jeg ku ikke lige komme ned på bunden og "støvsuge", flytte planter, rødder osv. Armaturet var 2 m. bredt og tungt som bare fan... og det ku jeg ikke selv tage af for bedre at komme til.
Det var en ALT for stor mundfuld for mig, selv om de fleste fortalte at jo større jo nemmere at holde. Det druknede til sidst i div. alger, og jeg endte med at sælge det. Derefter gik jeg tilbage til de 54 l.
Sidenhen fik jeg et 350 l. men lige som jeg var kommet i gang ville skæbnen at jeg mødte en ny mand, skulle skilles og flytte.
Min X beholdt de 350 l. mest for at være på tværs for han havde ikke interessen for det, og sidenhen solgte han det for en ny mobil.
Jeg vil så sige at de sure erfaringer jeg har gjort mig gennem min akv. karriere, har gjort at jeg ikke længere var bange for de store udvendige spandfilter, men til gengæld er meget glad for dem.
Jeg har også lært at baljen ikke skal være højere end at man uden alt for meget bøvl kan komme ned på bunden med sin arm, både hvis man skal rokere rundt, eller ordne ruderne indvendigt.
Mine 54 l. har ALTID kørt optimalt, for det er utroligt nemt at komme ned i og ændre noget, ja nemt og overskueligt. Men det begrænser én i at holde særlig mange fisk og fiskene må så heller ikke blive for store. Hvis man vel at mærke er obs på dette, så kan man have masser af glæde med de 54 l. Jeg har selv et med guppy hanner og rejer, og det er SÅ hyggeligt og med mange flotte farver.
Og lige til sidst, akv.hold UANSET str. på baljen er tålmodighed tålmodighed og tålmodighed.
Held og lykke med den nye hobby

BettaEinstein — 19. februar 2015, 10:30

LaLuna: jeg har sendt dig en besked. Kig oppe i øverste højre side 🙂

kennethg — 19. februar 2015, 18:33

Hej Laluna....Du kan sangtes nøjes med 54L... hvis det kun er de fisk du nævner(Molly, platy, guppy, ancistrus malle og rejer).

Men hvis dine børn skal vælge fisk,??? tror jeg ikke de vælger de små fisk, det bliver nok de større og farvede....så er 54L helt sikkert for lille.

før internettet kom, havde jeg altid overfyldt mine 54L akvarier med fisk....så jeg ved, der kan være mange flere fisk i et 54L akvarie. jeg anbefaler det ikke, men det kan lade sig gøre.....

Så køb du dig bare et 54L og isæt

3 platy
3 Molly
4 gubby
1 ancistrus malle
2 helena snegle
10 rejer

så har du overfyldt dit akvarie med måde.....så må du se om dine børn er interreseret????Har endnu ikke mødt et barn i den alder. der har interreseret sig for akvariefisk. så jeg kan kun sige....


Held og lykke med det hele.

LaLuna — 19. februar 2015, 19:52

#16
Mener du at børn på 5-8 år IKKE er interesserede i akvariefisk??? Eller misforstår jeg dit indlæg?

LaLuna

SAB — 20. februar 2015, 08:18

Hej LaLuna

Tror sagtens du kan få børn til at blive interesseret i akvarie, bare du selv er interesseret i det og forklarer dem Hvordan det fungere osv.

Vi har købt vores akvarie på GogG. 200 liter med alt for 1000 kr. Altså både fisk, dekoration, mad osv. Og vi er godt tilfredse med det.
Forstår godt du helst vil have nyt, men som sagt. Det kan blive meget dyrt. For så mangler man lige det ene eller andet og det løber op.

Men rigtig god fornøjelse.
Og hvis sådan en side her skal fortsætte i fremtiden, skal vi jo have den næste generation interesseret i den fantastiske hobby akvarier er!

LaLuna — 22. februar 2015, 15:45

Tak for alle jeres svar og gode input! :-)

Det er jo de uforudsete udgifter jeg er bekymret for! Jeg ved jo som nybegynder slet ikke hvad tingene koster - og hvor mange ting der er nødvendige!
Det akvarie jeg havde som barn, var der fx ingen former for kemikalier i... Jeg fornemmer at man i dag skal have alverdens kemikalier for at holde små selvskabsfisk...?

Fornemmer også at Eheim er PUMPEN! Nogen som kan foreslå en helt specifik Eheim pumpe som vil være perfekt til et 54 L - som ikke er overdimensioneret eller vandvittig dyr?

Skal man have snegle??? - Hvad gør de mon godt for???

Tænker der skal anskaffes:

- Akvarie, med pumpe / filter, varmelegeme og lys
- Bund sten (Hvilken farve er god til Guppy, Platy, Molly, Rejer og maller?)
- Planter (Hvor mange / store / hvilke til 54 liter?)
- Fisk
- Mad
- Net
- Rødder el. anden dekoration
- Kemikalier? (HVILKE er mon NØDVENDIGE?)

Gad vide om der er udgifter til andre ting, jeg har overset...???

Py ha... Det letteste ville være, hvis en af jer garvede i 3-kants området havde en komplet pakkeløsning til en fair pris... ;-)
Eller en komplet indkøbsliste...!

LaLuna

Dusetagu — 22. februar 2015, 16:04

Hvor bor du og hvor langt er du villig til at køre efter det. Så kan vi måske finde noget på dba til dig

Zookeeper — 22. februar 2015, 17:24

Sand skal være bundlag! Sten river guppyernes hale i stykker, fordi de sover på bunden om natten 😉

Jeg bruger ikke noget kemi - OVERHOVEDET! Mine fisk har det helt fint, og ingen sygdomme.
Det vigtigste er bare, at lade akvariet stå i 14 dage, med bundlag, planter, dekoration og med pumpe og lys kørende (sluk lyset om natten). Derefter er det klar til brug, uden unødvendige kemikalier!

Ja, skriv til en af os, hvis vi bor i nærheden 🙂
Så kan vi hjælp med at finde det hele billigt på DBA

Zookeeper — 22. februar 2015, 17:26

Overså du skrev trekantsområdet....desværre ikke tæt på, for jeg bor i Østjylland.
Men over mail kunne jeg da nok hjælpe med at finde det du skal bruge billigt 😉

kennethg — 24. februar 2015, 17:57

Lyt til Zookeeper....ingen kemi - OVERHOVEDET...find hellere balancen i akvariet....det har virket fint for mig i 20 år....

Dan91 — 24. februar 2015, 18:59

Jep drop alt om kemi i min verden gør de mere skade end gavn 😉 bare sørg for at passe dine vandskift

kennethg — 10. marts 2015, 15:45

Hej igen Laluna.....hvis du ikke har købt et akvarie endnu...er her et godt tilbud på den blå avis....

KasperK/Lolland — 10. marts 2015, 23:46

Gør dig selv den tjeneste, og tag en tur på biblioteket og lån et par bøger om emnet. Du får en uvurderlig hjælp fra akvarister, der har prøvet alt inden for akvaristikken gennem mange år.
Jeg kan især anbefale disse to:



Og velkommen til en fantastisk hobby, der kan følge dig i mange år frem. Jeg har haft akvarier siden '71, og er ikke færdig med at blive begejstret over hobbyen.

Zookeeper — 10. marts 2015, 23:56

Laluna har fået et flot akvarie 🙂

LaLuna — 13. marts 2015, 10:58

Hej igen.

Ja, jeg har fået mig et fint lille akvarie!


Tak til alle for kyndig vejledning og især til Zookeeper, for hjælp til at vælge det rigtige akvarie og for maller og alt det andet!
Jeg holder mig ajour på siden og i bøger - og i hører fra mig, efterhånden som spørgsmål og problemer dukker op!

Sikke man kan bekymre sig om sådan nogle små skravl! *skeptisk* Synes næsten dagligt at den ene eller den anden hænger med næbet, men næste dag er de i hopla igen og vi har indtil videre kun mistet en lille guppy unge!
Tænker at der er SÅ meget der kan gå galt! Det er jo ikke bare en tilfældig balje vand - men en masse vandværdier der kan vælte det hele fra den ene dag til den anden!
Lige pt spekulerer jeg på, om jeg i min frygt for at overfodre måske endda fodrer for lidt! Synes de alle guffer af planterne og mallepiller og hapser efter alt der flyder rundt... Hvordan kan man se, om man giver nok mad???

Endnu engang tak for hjælpen! 👍
LaLuna

mikkel ;P — 13. marts 2015, 12:55

det gør intet at overfodre så længe de spiser det hele derimod kan de jo dø af under ernæring, dog ved jeg heller ikke om de fisk du har kan finde på at æde sig selv ihjel*uhh*

LaLuna — 13. marts 2015, 14:57

Jeg har Guppy og Platy... Har på fornemmelsen at det er fisk som ikke holder sig tilbage hvis der er mad... 😉

RiggWelter — 13. marts 2015, 14:58

Der dør flere fisk af overfodring end af for lidt foder.

Selv om fiskene måske nok kan spise alt fodret (Guppyer og sværddragere er akvariets svar på labradourhunde 😀)

så kommer fodret jo altså ud i den anden ende igen.

Synes egentlig at indretningen er meget ok efter at det er første forsøg.

En baggrund vil pynte på akvariet. Det behøver ikke være andet end et stk. sort pap eller en sort plastic sæk, som sættes fast uden på bagruden med tape.

Og jeg kan se, at du har fået råddet med flamingo under akvariet, Det kan være en god ide mod spændinger, og dit flamingostykke er da i hvert fald tyk nok 😛. Jeg ville tage en sort spritstuds og farve kanten sort. eller sætte sort tape på.

Tillykke med en ny hobby.

TinneG — 13. marts 2015, 17:32

Jep, en sort baggrund på, så vil det se super flot ud! Hvor mange liter er det på?

LaLuna — 13. marts 2015, 19:34

Tak for ros 🙂
Planterne kom faktisk i uden den store omtanke - tænkte bare de skulle skjule filtret mest muligt og så ville jeg gerne have asymmetri i det hele. Er også selv ret godt tilfreds med mit første forsøg 😀
Det er 54 liter.
Jeg har fået sort baggrund på efter billedet er taget! Men jeg synes faktisk det hele ser mere mørkt ud med sort baggrund... *skeptisk* Det er da lidt træls...
Og mht flamingoen - det var den tykkelse jeg lige kunne opdrive, men ja det ville nok pynte hvis den var sort - tak for det råd!

Mvh
LaLuna

kennethg — 13. marts 2015, 20:51

Løb det så op i en tusse???😛

LaLuna — 13. marts 2015, 21:30

Nej ikke endnu Kenneth 😛
Men vi er da kommet over de 700kr... Og hvis planter og fisk skulle gå til i nær fremtid så runder vi da nok 1000....
Er lidt i chok over hvor dyr især fiskemad er! Især hvis man ikke vil nøjes med discount mærket! *uhh*

ThomasBallerup — 14. marts 2015, 00:25

hvis du udfylder din profil med hvor du bor,
så kan folk lettere kontakte dig.
vi er ret mange flinke folk, der giver fisk væk til nybegyndere, specielt dem der taler om
at det er noget sjovt til børn og det helst ikke må koste så meget,

kennethg — 14. marts 2015, 06:38

#35...Ja, de ved godt hvad de skal ha;). Men nu er den værste udgift betalt......så burde du få lidt gratis fisk og planter i den anden ende:)held og lykke med det hele...

LaLuna — 14. marts 2015, 16:18

Tak Thomas #36

Jeg vil straks udfylde min profil (så alle kan se jeg bor i Løsning mellem Horsens og Vejle;))
Det kunne desværre tyde på at jeg måske snart får brug for at få suppleret op...
Endnu en lille Guppy unge måtte lade livet i går, og i dag er der to der ser lidt slatne ud også! Bare jeg vidste hvad der går galt...
Min lille RCS reje (Den eneste der var tilbage i Plantorama Vejle i sidste uge) har jeg ikke kunnet finde i over to dage nu, så den er nok også gået til...🙁

En kollega har anbefalet mig altid at have en smule salt uden jod i vandet! Det skulle forebygge / behandle sygdomme... Er det korrekt? Jeg har søgt lidt i debatten omkring slat i ferskvandsakvarier, men bliver mere forvirret end klog!
Bør jeg komme salt i mit vand jævnligt og hvor meget???

Dusetagu — 14. marts 2015, 16:26

Du kunne løse problemet med flamingo med en sprittusch.

BettaEinstein — 14. marts 2015, 16:58

jeg har aldrig hørt om at man altid bør have salt i et ferskvandsakvarie, men putter man salt i hele tiden er det jo mere brakvandsakvarie end ferskvand.
personligt har jeg utroligt sjældent sygdom i mit akvarie og det har aldrig set skyggen af salt

KasperK/Lolland — 14. marts 2015, 23:35

Hvis du sørger for at følge det særdeles gode råd, at lade akvariet stå i 2-3 uger med vand, teknik og planter, inden du kommer fisk i, har du en rimelig chance for, at filteret kan nå at opbygge en bakteriekultur, og du risikerer ikke, at det hele "vælter" og gror til i brune- eller blå-grøn alger! 👍

ThomasBallerup — 14. marts 2015, 23:45

Kasper ? hvad skulle filteret bruge til at bygge kultur af ?

uden fisk, ingen lort, ingen kultur.

ingen kultur, ingen filter, ikke klart til fisk..

åh ja, det er nemlig hønen og ægget problem det her..
Derfor start med MEGET få og meget billige fisk :-)

westermann — 15. marts 2015, 00:47

#38 Hvis dine fisk er raske skal du IKKE tilsætte salt.
Salt kurerer ingenting, men hvis dine fisk er syge kan tilsætning af salt gavne den osmotiske regulering, som foregår hos ferskvandsfisk. Ved sygdom har fisken brug for alt sin energi til at bekæmpe sygdommen, men den kan ikke bare stoppe den osmotiske regulering og i stedet bruge energien til at bekæmpe sygdommen.
Så når du tilsætter salt til dit akvarium så udlignes forskellen mellem fiskens celler og vandets en lille smule, så fisken derved får mere overskud til at bekæmpe sygdomme af bakterier og flagellater.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.