Hjemmelavet co2 anlæg

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Rune — 22. september 2007, 17:24

Heys. jeg har ladet mig fortælle at man ved hjælp af en flaske vand, lidt gær og noget sukker, kan lave sit eget co2 anlæg.

Er der nogen af jer der har lidt erfaring at dele ud af og kan fortælle om evt. ulemper eller fordele og ikke mindst hvordan det skal sættes op?

skod — 22. september 2007, 18:08

Jeg har lavet et og brugt det i en periode på et par måneder. Desværre synes jeg ikke at det gav nogen synlig effekt på planterne, så derfor bruger jeg det ikke mere.
Mvh Gert

kac — 22. september 2007, 19:36

du kan eventuelt kigge her http://hjem.get2net.dk/Unicron/teknik/laveco2.htm har selv prøvet det og det virkede fint, bare pas på du ikke får alkohol i vandet 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.