Spørgsmål om snegle...og krebs..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Anne-Dorthe — 7. september 2014, 07:48

Kan man godt have flere slags snegle i samme akvarie...så vidt jeg kan se er der både en art tårnsnegle og de runde flade i mit. Der er klart flest af dem der ligner tårnsnegle. Syntes ikke de er så pæne at have deri, men har forsøgt mig med en skive agurk, den blev ædt af mine flying Fox..😉

Skal jeg bare manuelt pille dem op eller andre gode bud ?

Igår købte jeg to dværgkrebs, så dem næsten ikke igår. Men den ene kom vadende imorges og jeg kunne se den havde noget slimagtigt under halen med et enkelt æg i. Er den så mon ved at lave flere æg, eller har den smidt dem alle undt een ?
Må indrømme jeg glemte at spørge om det var et par, eller det måske er to hunner jeg har fået fat i. *rødmer*

DCL — 9. september 2014, 10:48

Man kan sagtens have forskellige snegle i samme akvarie. Det har jeg selv.
Tårnsnegle spiser sjældent agurk de lever for det meste af at rense dit bundlag. Hvis du vil af med dem kan du skaffe dig nogle helena snegle som spiser andre snegle.
Angående dine krebs så kan det være den har haft æg under sig derfra hvor du købte dem og så har smidt de fleste af dem på grund af stress under flytningen.
Hvis du vil vide om det er en hun og han så kan du kigge her. http://memas13planet.blogspot.dk/2010/08/cambarellus-patzcuarensis-dimorphism.html?m=1

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.