Små CO2 flasker?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Tobiass123 — 4. september 2014, 07:06

Hej akvariefolk.
Jeg skal lave mig en lille kalkreaktor til mit 10 liters saltvandsakvarie, og til det skal jeg jo bruge noget CO2.
Men hvor finder jeg en lille flaske?
Jeg gider ikke at have en kæmpe metalting stående under mit skrivebord, når det nu ikke er nødvendigt...
Og så skal jeg jo også bruge nogle ventiler osv., er der nogen der ved, hvor jeg kan få det til en ordentlig pris?

perniel — 4. september 2014, 08:13

Jeg har e funklende ny 500 gr JBL flaske ubrudt emballage 5 dage gammel. Ejer flaske Pris 400 nypris 850 kr.
ellers har tropica de helt lille flasker, men der er ikke meget i.

wannabe — 4. september 2014, 15:25

Jeg har købt Tropicas tre flasker á 5000 ml for 150 kr
http://www.petworld.dk/tropica-refill

De kan formentlig også købes hos forskellige fiskehandlere ...

Andersen01 — 4. september 2014, 16:05

er det jo mindre flasker jo bedre??? Jeg har nogle som jeg også bruger til hardball hvis det var noget?

Tobiass123 — 4. september 2014, 17:22

Hardball må du lige definere 🙂
De Tropica flasker, hvordan ser deres abning/udgang ud? Kan man bare sætte den på en almindelig slange, eller har de et bestemt system?

Andersen01 — 4. september 2014, 17:40

Tobias123 Så lige på dem og tvivler faktisk på at du kan bruge dem.. 😀

Der er ikke noget gevind på dem men man skal masse dem op i en form for nål..

Tobiass123 — 4. september 2014, 21:35

Ja, det duer jo så ikke...
Øv :-)

Andersen01 — 4. september 2014, 22:50

ved plantorama har nogle i samme str. som jeg har liggende... på str. som en lighter

wannabe — 4. september 2014, 23:07

Tropicas flaske:

Der sidder en lille studs på flasken som du nemt kan sætte en slange på.
Studsen er ca 3mm i diameter for enden - og vokser til ca 4-5 mm inde ved flasken

Iflg brugsanvisningen og doseringsoversigten er der til ca 30 dages forbrug på et 60 liters akvarium i en flaske på 5000ml.
Jeg har ikke haft mit længe nok til at kunne sige endnu om det passer. Jeg har kun kørt med CO2 i en uge.

Tobiass123 — 5. september 2014, 06:44

wannabe, hvordan styrer man mængden af CO2?

wannabe — 6. september 2014, 13:53

Jeg har en beholder sidende i akvariet, som fyldes med vand ved montering. Slangen fra flasken monteres på toppen af beholderen og når jeg fylder på, presser CO2 vandet ud forneden. Der er en skala på beholderen så jeg kan se hvor meget CO2 jeg fylder på.

På billedet kan man se at der er ca 50/50 CO2 og vand i beholderen. Den har ingen bund - og foroven er der en udluftningsventil (til en ugentlig tømning af ubrugt CO2) og tilførselsstuds til slangen fra flasken.

DanielJensen — 6. september 2014, 19:09



Du kan få en enkelt flaske i Planteimporten. Og de sender også.

JeppeC — 7. september 2014, 09:41

#11 Nu skal trådstarter så bruge dem til en kalkreaktor, så co2'en skal ikke direkte ned i vandet men ind i reaktoren så kalken bliver nedbrudt og derved tilgængelig i vandet. Det er derfor vigtigt at kunne justere på gas-mængden.

Jeg vil anbefale en sodastream flaske med en regulator på, så du kan justere co2-mængden. Det fylder ikke særligt meget og vil fungere fint til dit behov. Genopfyldning er også nem og ikke så dyr.

Jeg vil dog sige at en kalkreaktor er overkill efter min mening.

wannabe — 7. september 2014, 10:54

#13
Jeg ved intet om kalkreaktorer og svarer blot på det som trådstarter spørger mig om 🙂

Tobiass123 — 8. september 2014, 08:11

Kan man få et manometer/regulator til sodastream, som er præcist?
Det er jo meget små og meget nøjagtige mængder, der skal til her...

jepsenfisk — 8. september 2014, 20:11

hvorfor skal de være så dyre http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=5163 og refill til dem http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=5221

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.