Planteakvarium m. fint sand og bundgødning?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mildow — 18. august 2014, 21:08

Hej folkens.

Jeg søger lidt vejledning fra folk som har erfaring med fint sand og bundlagsgødning.

Jeg står og skal i gang med en større omlægning af mit Discus-akvarie. Akvariet er 530 liter og det skal køre med CO2 tilførsel og andet godt. Dette er første gang jeg begiver mig ud i et projekt på dette niveau, så jeg vil helst gerne undgå de største faldgruber. Samtidigt vil jeg gerne opnå det mest optimale resultat med de midler jeg har til rådighed.

Lad os starte med at se på hvad jeg har købt ind.

Købt i Planteimporten:
- 100kg fint flodsand i kornstørrelse 0,5-1mm
- 20 liter bundlagsgødning af mærket Plantolit



Årsagen til at jeg ønsker sand er af flere årsager. For det første syntes jeg det er nemmere at holde rent da skidt ikke trænger ned, men mere lægger sig i overfladen. Men syntes også det er er pænere og bundfisk som eksempelvis Corydoras er betydeligt gladere for det.

Ideen med at købe bundlagsgødning var at mine planter skulle have den nødvendige næring uden jeg skulle være afhængig af at investere i fx gødningspiller hele tiden. Vandet skal selvfølgelig også tilføres næring jævnligt. Men dette er mindre bøvlet og noget man (hvad jeg kan læse mig til), er nødt til lige meget hvad, hvis der skal ske optimal vækst. Min plan er også at have en del planter fastgjort til trærødder og sten.

Der er en række elementer ved denne omlægning som jeg er lidt usikker på. Spørgsmålet er om den indkøbte gødning i det hele taget er en fejlinvestering, eller om det kan bruges på lige fod med fx Tropica gødning.

Bekymringer:
- Dannelse af gaslommer: Eftersom sand i forvejen har en tendens til at kunne skabe gaslommer, som potentielt kan være yderst skadelige for fisk, tænker jeg meget på hvad netop dette vil betyde hvis der er gødning under. Min logiske sans fortæller mig, at problemet kun bliver større hvad dette angår. Man kan selvfølgelig med jævne mellemrum rode op i sandet, men med bundlagsgødning, tænker jeg at det kan ende med at blive et værre svineri.

- Negativ påvirkning af Discus: Her tænker jeg mest gødning generelt. Jeg kan huske jeg læste på en engelsk side at der var nogle varianter af gødning som kunne volde Discus problemer på længere sigt. Dette skulle også helst gerne undgås.

- Mangel på luft til rødder: Jeg er lidt usikker på om der er nok luft til rødderne, når sandet ligger så tæt. Hvis der kun lægges et tyndt lag sand ovenpå gødningen, forstiller jeg mig at bundfisk, nemt vil nå ned til laget med gødning og svine akvariet til.

- Forskel i kornstørrelse: Hvis man sammenligner kornstørrelsen på 0,5-1mm med hvor groft bundlagsgødningen er, er der noget der siger mig at det vil volde problemer på længere sigt. I hvertfald hvis ikke der kommer en form for mellemlægning/buffer tænker jeg at de vil mikse sig sammen på en uhensigtsmæssig måde.

Tropica Gødning:
Jeg må indrømme at jeg alternativt har tænkt på at bruge Tropicas bundlagsgødning som man jo bruger som alternativ til sand/grus, på de områder hvor der skal være planter. Det er for det første mere udbredt og derfor ved man måske mere hvad man har at gøre med. Jeg kan slet ikke finde nogen eksempeler på bundlagsgødning med sand ovenpå.

Jeg kunne især godt tænke mig at se billeder og beskrivelser af I har gjort. Særligt hvis I har brugt fint sand og den ene eller anden form for bundlagsgødning.

På forhånd tak for alt hjælp! 😎

tankpasseren — 18. august 2014, 21:32

Gødning ved jeg ikke meget om, da jeg gøder med flydende og taps. MHT Mangel på luft til rødder Har jeg Rådasand 0,4-0,8 mm ca. 6-7 cm tykt lag og planterne gror fint og kigger jeg under bundglasset (porsa stel) er der stort rodnet. Så hos mig kører det fint med sand.

Mildow — 18. august 2014, 21:53

[citat]Gødning ved jeg ikke meget om, da jeg gøder med flydende og taps. MHT Mangel på luft til rødder Har jeg Rådasand 0,4-0,8 mm ca. 6-7 cm tykt lag og planterne gror fint og kigger jeg under bundglasset (porsa stel) er der stort rodnet. Så hos mig kører det fint med sand.[/citat]

Tak for dit svar.

Da jeg var inde i Planteimporten anbefalede de grus til planteakvarier med den begrundelse at planterne har svært ved at holde fast i sandet. Dette betragter jeg dog ikke som det største problem. Man kan altid konstruere et slags anker til dem, ved hjælp af små plastic låg 🙂

tankpasseren — 18. august 2014, 21:57

Jeg har haft grus i forrige akvarium og synes nu det er omvendt: Planterne er nemmere at plante i sand, hvor de bliver siddende. I grus kan de nemt lette fra bundlaget indtil de får større rodnet. Når de først gror godt, så sidder de lige godt i sand og grus.

Mildow — 18. august 2014, 23:00

Har læst lidt rundt omkring og faldt bl.a. over en tråd på Discusforum.dk - Her blev det anbefalet at man undgik sand der var finere end 1-2mm, da det skulle kvæle rødderne.

Hvilke planter har du i din balje tankpasseren?

Lidt småirriterende at skulle levere varene tilbage til Planteimporten for at få noget nyt. Men må stadigvæk siges at være noget mere irriterende at skulle spendere på helt nyt grus fordi det ikke fungere og nye planter fordi de dør 😐

tankpasseren — 19. august 2014, 04:46

Div. solitærplanter af arten Echinodorus bl.a ozelot og ozelot green amazon sværdplanter mellemstore og små store og små anubias. cryptocoryner har jeg dog ikke held med, de vokser stort set ikke, men det måske mere fordi jeg ikke har co2 og lys i den lave ende (214 w T5)Generelt har jeg valgt planter som ikke er lyskrævende og ligger i kategorien "lette planter". De vokser langsomt med stabilt og holder sig flotte. Jeg bruger Easy-life Profio ½ dosis 2 gange om ugen, fordi anbefalet dosis 1 gang om ugen gav alger. Jeg putter ca. 30 stk TetraPlant Crypto taps i sandet ca. hver 2. md. og bruger Easy-lfie Easycarbo 5 dage i ugen. Det er langt fra hvad man kalder "plante akvarium" men det kører fint. Så jeg tror at hvis du vil køre med co2, rette lysmængde bundlags gødning osv. Så burde du ikke få problemer med planterne i sand, heller ikke fint sand, i det jeg skulle mene at rødderne jo når ned til bundlagsgødningen. Men her må andre erfarne plante akvarister på banen med info:)

ipsen — 19. august 2014, 05:56

jeg bruger det samme som dig.

har dog hjemmelavet bundgødning, og laver selv min flydende gødning.
funker fint

jeg vil anbefale dig at komme posthornsnegle og tårnsnegle i akv


og minimum 8-10 sand/grus

Mrs.Fish — 19. august 2014, 07:42

Jeg ser nogle andre problemer for dig.
Med diskustemperaturer gror mange planter temmelig dårligt. Temperaturen er simpelthen for høj til god plantevækst.

Sandbundlag:

Planter står udemærket fast. Men sandbundlag er ret inaktivt. Ingen ilt, ingen cirkulation.
Planterne trives alligevel ok, men optager næringen over bladene istedet. Dvs. du kan styre dine næringsværdier næsten udelukkende over vandsøjlen.
Det er nemt at korrigere på.
Hvis.. ville jeg smide nogle tabs til rødderne her og der. Til store echis.


...

Med høje temperaturer forcerer du planterne til vild hurtig vækst, - det kræver masser af lys, masser af gødning, masser af CO2.
Det bliver et vildt væddeløb. Om man kan styre det?

Diskus vil alligevel helst have det lidt skummelt. Amazonaslook. Teevand. Dæmpet lys.. hyggeligt.

Jeg ville i dit sted dæmpe lyset, droppe alt det halløj, og kun tage et par enkelte typer planter, som vil kun klare temperatur og dæmpet lys.
Anubias, cryptocoryne, Najas guadalupensis, Ceratophyllum demersum, Vallisnerien. Par flydeplanter.

Sådan sparer du dig selv for en masse stress, en masse penge, sparer strøm, og dine fisk vil føle sig i mere naturlige omgivelser.

Mrs.Fish — 19. august 2014, 07:48

Bortset fra det hele... sand er, som du siger, det flotteste. Og det eneste rigtige til Corys.
Med sand har du aldrig problemer med skidt.

Men fyld først lidt vand i akvariet - og derefter sandet ned. Sådan undgår du luftlommer.
Tårnsnegle er faktisk lidt et must have.
Corys vil hvirvle skidtet op, så det havner i filteret - sådan undgår du smuds her og der.

MEN rør aldrig ved sandet - altså niks med slamsugning eller roden rundt. Sådan ender organisk materiale blot nede i bundlaget, og begynder at lave problemer. Sort sand, som man siger. Svovlforbindelser og uf..
Men hvis det sker.. så sug området op og vask sandet - og vupti ned igen.

Hjp — 19. august 2014, 15:02

Hej.

Spændende projekt, husk billeder også.

Mht til planter, så er der på tropicas hjemmesider mange planter, som specielt er egnet til diskus og de høje temperaturer. Søg du blot løs.

Mildow — 19. august 2014, 17:37

Tak for svar allesammen.

Jeg ringede ind til CC og talte med Martin. Han fortalte mig at planterne i princippet godt kan klare sig i fint sand, men ikke lige så effektivt som med grovere. Planterne optaget ikke kun næring igennem rødderne nemlig. Ud fra en beregning af min lysmængde i forhold til mængden af vand, regnede han ud at plantevæksten sandsynligvis ville få problemer. Og dette er selvom man har CO2 tilførsel.

Vi talte lidt om alternativet med Tropica Soil. Han har lige fået en ny udgave ind af døren sidste uge. Så han har faktisk 2 forskellige. De skulle være meget nemmere at have med at gøre. Til gengæld er de betydeligt dyrere. 199,- for 10 liter løber hurtigt op hvis jeg skal bruge en 7-8 poser. Det ligger jo ud over det hele i stedet for sand og så er farven jo nærmest sort.

Alternativt kunne man jo lave det som vist i videoen her med sand i kanterne. Jeg er ikke meget for at opgive sandet helt.

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.



Jeg tænker også at det vel ikke er nødvendigt at have fx 30cm Tropica soil på det sted hvor det skråner op og er højest. Man bør vel lægge noget fyld i som selvfølgelig er inaktivt. Ikke fordi man skal virke nærrig eller noget men virker lidt meningsløst at fylde så meget Tropica soil i.

Jeg tænker umidbart flamingo. Det anvender han jo i videoen her. Så det har vel ikke nogen betydning at man bruger en større mængde for at skabe lidt kunstig volume. Hvad tænker I andre? 🙂

ipsen — 19. august 2014, 19:45

lav din egen bundlags gødning: 10 kilo rødler (fra panduro hobby evt) 10 liter ugødet spaghnum + lidt rexolin, og du har et perfekt bundlag, til næsten ingen penge.

og hvis du skal gøde ordentligt i dit 530 liters. akv. så skal du bruge 1/2 deciliter hver dag, det bliver hurtigt dyrt, så igen: lav det selv, og spar en masse penge!

Mildow — 19. august 2014, 21:56

[citat]lav din egen bundlags gødning: 10 kilo rødler (fra panduro hobby evt) 10 liter ugødet spaghnum + lidt rexolin, og du har et perfekt bundlag, til næsten ingen penge.

og hvis du skal gøde ordentligt i dit 530 liters. akv. så skal du bruge 1/2 deciliter hver dag, det bliver hurtigt dyrt, så igen: lav det selv, og spar en masse penge![/citat]

Tak for dit indput.

Har godt kigget på den mulighed. Ud fra hvad jeg har forstået er denne mulighed ikke optimal hvis vil kombinere med sand og jeg syntes processen virker lidt bøvlet med tørring osv. Betaler gerne lidt ekstra for noget der er lavet i forvejen og som bare fungerer. Ender nok med at blive Tropica. Og egentlig har jeg det ikke så skidt med at støtte Cichlide Centeret selvom prisen er lidt voldsom.

Den flydende gødning vil derimod helt sikkert være noget der var værd at overveje for mig i forhold til at holde prisen nede. Bundlagsgødningen betragter jeg mere som en engangsinvestering og det kan jeg leve med.

I første omgang bruger jeg selvfølgelig bare det flydende gødning jeg har i forvejen. Så haster ikke så voldsomt med den løsning endnu.

ipsen — 20. august 2014, 05:40

det virker 100% perfekt med sand, bruger det selv.
det behøver ikke at vlive tørret, bare lav det, put det i akv, vådt, sand over , vand i. bum.
ingen problemer i det.

Mildow — 20. august 2014, 08:29

[citat]det virker 100% perfekt med sand, bruger det selv.
det behøver ikke at vlive tørret, bare lav det, put det i akv, vådt, sand over , vand i. bum.
ingen problemer i det.[/citat]

Kiggede lige forbi din profil. Dit sand er betydeligt grovere end det jeg har erhvervet mig. Ud fra hvad jeg kan læse mig til, ville den løsning som minimum kræve at jeg valgte en grovere type sand. Ser stadigvæk flot ud det du har 😉

Lyngs — 20. august 2014, 11:46

[citat][citat]det virker 100% perfekt med sand, bruger det selv.
det behøver ikke at vlive tørret, bare lav det, put det i akv, vådt, sand over , vand i. bum.
ingen problemer i det.[/citat]

Kiggede lige forbi din profil. Dit sand er betydeligt grovere end det jeg har erhvervet mig. Ud fra hvad jeg kan læse mig til, ville den løsning som minimum kræve at jeg valgte en grovere type sand. Ser stadigvæk flot ud det du har 😉[/citat]
Jeg har også selv blandet mit ler lag. Mit sand er meget fint (0,2-0,4mm). Det fungerer rigtig godt. Jeg har købt 10kg tysk rødler hos en pottemager, ugødet spagnum hos den lokale planteskole og en lille pose Rexolin hos USB gødning. Smed leret i en murerbalje, tilsatte lidt lunkent vand og rørte det ud, tilsatte rexolinen (20g) og spagnumen (15L) lidt ad gangen til det blev en tyk dej. lagde så ca. 1cm i hele akvariet. Ovenpå ca. 1cm sand inden jeg lagde et fluenet over. Derefter ca 8-10cm sand. Fluenettet holder alle fisk væk fra leret.

Jeg kan ikke anbefale tårnsnegle. De gør skam det de skal med at holde sandet i bevægelse så det ikke pakker. Men de formerer sig eksplosivt og er nærmest umulige at udrydde hvis man fortryder. Coryer og en lille flok Tylomelania snegle er i mine øjne langt at foretrække.

USB_akvariegødning — 20. august 2014, 14:22

Der er også en mulighed for at anvende en bundlagsgødning som denne http://akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/110-begynder/1952-start-med-et-kanon-bundlag
Det har samtidig evnen til udover at forsyne planterne med den nødvendige gødning, også at det eliminerer dannelsen af svovlbrinte(H2S), så det er klart en fordel at anvende i forbindelse med meget fine bundlag som cichlidesand, sandblæser-sand m.v.

Mildow — 20. august 2014, 22:01

[citat]Der er også en mulighed for at anvende en bundlagsgødning som denne http://akvariegoedning.dk/index.php/om-planteakvariet-alger-godning-lys/110-begynder/1952-start-med-et-kanon-bundlag
Det har samtidig evnen til udover at forsyne planterne med den nødvendige gødning, også at det eliminerer dannelsen af svovlbrinte(H2S), så det er klart en fordel at anvende i forbindelse med meget fine bundlag som cichlidesand, sandblæser-sand m.v.
[/citat]

Så prøver jeg lige en gang mere. Skrev et kæmpe langt indlæg som så åbenbart ikke kom på fordi jeg brugte for længe på det.

Hej Jørn og mange tak for dit indlæg.

Jeg håbede lidt på du ville blande dig i min tråd. Har fulgt lidt med i hvad du har skrevet rundt omkring og føler mig bestemt overbevist om at du virkelig ved hvad du taler om. Endda hele videnskaben bag. Jeg tillader mig derfor at spørge lidt ind nu.

Til at starte med vil jeg lige nævne at allerede havde kigget på den metode du linker. Jeg tror ikke den metode er noget for mig. Her er hvorfor:

- Bundlaget bliver alt for højt og bryder mig ikke om at man kan se det ligger i flere lag.
- Er næsten også sikker på det er denne metode admin på Discusforum beskrev, da han fortalte mig om sine oplevelser med det. Han sagde at det fungerede rigtigt godt og planterne virkelig voksede igennem. Til gengæld syntes han det var et problem når slamklokken fik fat i bundlaget nede under. Det havde det med virkelig at svine.
- Virker lidt for bøvlet at have med at gøre

Jeg føler mig ret godt overbevist om den her Tropica-model. Her er hvorfor:
- Det skulle være nemt og lige til at have med at gøre.
- Rengøring af bundlaget skulle være lige til med en slamklokke.
- Drømmer lidt om et akvarie i stilen med den video jeg linkede længere oppe i tråden
- Professionelle aquascapers anvender det flittigt. Det verdensberømte team ledet af Amano Takashi, anvender endda noget tilsvarende.

Så hvis nu vi forstillede os at jeg gik vejen med Tropica. Ville det så være hensigtsmæssigt at tilføje en form for micro/macro-gødning eller jern eller noget i den stil eller kan man regne med at det bare fungere 100% optimalt som det er? Jeg ved at Akvarieplanter.dk sælger noget gødning man kan tilsætte til forskellige formål. Men er ærligt talt lidt forvirret over hvordan det hænger sammen *blink*

Nu ved jeg selvfølgelig ikke om du overhovedet er bekendt med Tropica-modellen, eller om du udelukkende sværger til gør-det-selv-metoden, men er også lidt i tvivl om de 2 forskellige udgaver af Tropica der er. Der skulle lige være kommet en hel ny udgave på banen som er ret fin og som skulle minde meget om det Amano Takashi anvender. Spørgsmålet er så om den gamle lidt grovere udgave så skal ned under den fine? Skulle vist nok være velegnet til under sand/grus så her gælder samme logik vel for brugen af soil 🙂

Jeg tænker også at det ikke bør være nødvendigt at fylde 80 liter Tropica Soil i til 199,- for 9 liter. Gør vel ikke noget at man hæver bunden lidt med flamingo som i videoen jeg linkede, hvis nu det skal være lidt højere i baggrunden.

Glæder mig til at komme i gang. Må hellere starte lidt stille ud og prøve mig frem med nogen af de planter som i teorien skulle kunne klare sig under de forhold jeg har 😉

USB_akvariegødning — 21. august 2014, 00:03

Artiklen omkring bundlaget eller rettere billederne er til dels overdrevet for at få det så illustrativt som muligt... der er ingen der siger man behøver ligge bundlaget så man tydeligt kan se lagene, man kan trække det hele lidt væk fra frontruden og fylde op mer lergranulat, eller for den sags skyld selve bundlaget, sand, grus eller whatever, så vil lagene ikke kunne ses...

Jeg kender ikke, eller har ikke læst hvad der skrives på discusforum, men umiddelbart lyder det som om man har misforstået en hel del ting...
I bundlaget skal der herske anaerobe forhold og ikke aerobe, så det er umuligt at kvæle planter ved for tætte bundlag, det kan slet og ret ikke lade sig gøre, for planterne sender selv ilt ned i bundlaget for at oxidere forskellige former for næringsstoffer, man får ikke noget tættere bundlag end leret, der har kornstr. på nanopartikel niveau såvidt jeg lige husker omkring 0,002 mm, hvilket ligger langt under et hvilket som helst bundlag. Snakker vi potteplanter, så forholder det sig omvendt, der har planterne behov for at der er luft omkring dem, men det er ikke lige den slags vi har i akvariet og der forholder det sig diametralt modsat...
Af samme årsag er det en total misforståelse at man "støvsuger" langt ned i bundlaget, det eneste man har ud af det, er at man fjerner en hel del næringsstoffer fra bundlaget og det er der planterne har brug for dem, det svarer til at folk renser deres bundlag klinisk inden det ligges i akvariet og dermed også fjerner alle de næringsstoffer der forefindes i bundlaget og efterfølgende skal fisk og hvad man ellers har i akvariet levere al det organiske snavs der skal til for at genopbygge et tilpas "svineri", så bakterier og planter kan få noget at leve af, så altså spild af tid og reduktion af at tingene kan fungere fra en start....
Hvis der endelig skal støvsuges, så gør man det ligesom man gør i hjemmet, træk "støvsugeren" hen over bundlaget og tag de synlige partikler der generer øjet... det er den rette måde at gøre det på... det der ikke er synligt, skal planter og bakterier nok tage sig af...
Man brækker jo heller ikke gulvbrædderne op for at støvsuge i bund på hjemmefronten, vel ?

Iøvrigt hvis cirkulation og flow i akvariet er etableret korrekt, så vil det helt automatisk via filtret sørge for at fange langt det meste der måtte være af svæv, så ovennævnte måde er fuldt tilstrækkeligt til at holde et rimeligt rent akvarium synsmæssigt.

Jeg kan desværre ikke svare for Tropicas produkter, da jeg ikke kender indhold osv... så det ville være rent gætteri...
Jeg ved dog at visse produkter er fremstillet og ofte kun har en holdbarhed eller værdi for planterne er måske det rette ord i ca. 8 mdr. derefter bør man skifte bundlaget...
Den løsning jeg har er så at sige ikke meget mere Gør det selv end man selv skal hælde det i, hvilket man også skal med de øvrige produkter, med mindre man da hyrer nogen til at gøre det for een:D
Men "Gør det selv bundlaget", er udelukkende naturmaterialer og det vil fungere til evig tid, der er altså ikke tale om nogen form for forringelse...

Mildow — 21. august 2014, 08:43

[citat]Artiklen omkring bundlaget eller rettere billederne er til dels overdrevet for at få det så illustrativt som muligt... der er ingen der siger man behøver ligge bundlaget så man tydeligt kan se lagene, man kan trække det hele lidt væk fra frontruden og fylde op mer lergranulat, eller for den sags skyld selve bundlaget, sand, grus eller whatever, så vil lagene ikke kunne ses...

Jeg kender ikke, eller har ikke læst hvad der skrives på discusforum, men umiddelbart lyder det som om man har misforstået en hel del ting...
I bundlaget skal der herske anaerobe forhold og ikke aerobe, så det er umuligt at kvæle planter ved for tætte bundlag, det kan slet og ret ikke lade sig gøre, for planterne sender selv ilt ned i bundlaget for at oxidere forskellige former for næringsstoffer, man får ikke noget tættere bundlag end leret, der har kornstr. på nanopartikel niveau såvidt jeg lige husker omkring 0,002 mm, hvilket ligger langt under et hvilket som helst bundlag. Snakker vi potteplanter, så forholder det sig omvendt, der har planterne behov for at der er luft omkring dem, men det er ikke lige den slags vi har i akvariet og der forholder det sig diametralt modsat...
Af samme årsag er det en total misforståelse at man "støvsuger" langt ned i bundlaget, det eneste man har ud af det, er at man fjerner en hel del næringsstoffer fra bundlaget og det er der planterne har brug for dem, det svarer til at folk renser deres bundlag klinisk inden det ligges i akvariet og dermed også fjerner alle de næringsstoffer der forefindes i bundlaget og efterfølgende skal fisk og hvad man ellers har i akvariet levere al det organiske snavs der skal til for at genopbygge et tilpas "svineri", så bakterier og planter kan få noget at leve af, så altså spild af tid og reduktion af at tingene kan fungere fra en start....
Hvis der endelig skal støvsuges, så gør man det ligesom man gør i hjemmet, træk "støvsugeren" hen over bundlaget og tag de synlige partikler der generer øjet... det er den rette måde at gøre det på... det der ikke er synligt, skal planter og bakterier nok tage sig af...
Man brækker jo heller ikke gulvbrædderne op for at støvsuge i bund på hjemmefronten, vel ?

Iøvrigt hvis cirkulation og flow i akvariet er etableret korrekt, så vil det helt automatisk via filtret sørge for at fange langt det meste der måtte være af svæv, så ovennævnte måde er fuldt tilstrækkeligt til at holde et rimeligt rent akvarium synsmæssigt.

Jeg kan desværre ikke svare for Tropicas produkter, da jeg ikke kender indhold osv... så det ville være rent gætteri...
Jeg ved dog at visse produkter er fremstillet og ofte kun har en holdbarhed eller værdi for planterne er måske det rette ord i ca. 8 mdr. derefter bør man skifte bundlaget...
Den løsning jeg har er så at sige ikke meget mere Gør det selv end man selv skal hælde det i, hvilket man også skal med de øvrige produkter, med mindre man da hyrer nogen til at gøre det for een:D
Men "Gør det selv bundlaget", er udelukkende naturmaterialer og det vil fungere til evig tid, der er altså ikke tale om nogen form for forringelse...
[/citat]

Det må jeg nok sige. Det lyder næsten for godt til at være sandt. Hvis jeg med denne model kan anvende det helt fine sand til at dække hele bunden uden risiko for dannelse af svovlbrinte og uden planterne kæmper for livet fordi bundlaget ligesom pakker sig for tæt om deres rødder. Ja så kan jeg jo ikke andet end at betragte det som yderst brugbart.

Jeg var måske lige hurtig nok til at afvise den metode. Vil jeg lige undersøge lidt nærmere når jeg kommer hjem fra job. Er der noget særligt man skal være opmærksom på ved denne bundlagstype, som måske ikke er beskrevet så tydeligt i artiklen eller er det bare lige til? 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.