Regnbue Cichlide par med unger slås!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

L.Bech — 3. juni 2014, 07:46

Hej!
Mine regnbuecichæider begyndte igår aftes at slås ret voldsomt, BL.a. Med mund mod mund. De har unger som blev frit svømmende i lørdags og jeg havde flyttet lidt over halv delen af dem over i et mindre akvarie.
Da de begyndte at slås, fjernede jeg de sidste unger.
Jeg har ikke nogen erfaring med cichlide yngel, men jeg forestillet mig at det kan være en kamp om hvem der skal passe ungerne, eller???
🙁

halo15 — 3. juni 2014, 11:42

Kender du den latinske navne på dem?
De findes jo syd amerikanske / afrikanske med den betegnelse.
Elller et billed måske ?

L.Bech — 3. juni 2014, 12:25

Artocentrus spinosa tror jeg de hedder... Kan oploade et foto når jeg kommer hjem fra arbejde

jacob — 3. juni 2014, 13:14

#2 Hvilken afrikansk art kaldes for Regnbuecichlide ?

Poul E. — 3. juni 2014, 13:47

Archocentrus Multispinosus

halo15 — 3. juni 2014, 16:39

#4
En af tropheus art blev kaldt det.

L.Bech — 3. juni 2014, 17:11

Yep nemlig. Skal jeg bare lade dem slås eller hvad søren gør man??

halo15 — 4. juni 2014, 00:18

Er dem som slås mor og far? Eller hvilke køn?
Hvis det er parret, er normal de gør det i starten. Sørg for gemmesteder for dem til at trække sig, masser rødder, grenne, planter som ka danne væg / territorium for hver fisk, hvor stor er din balje?

halo15 — 4. juni 2014, 06:25

Hvad temperatur kører du på pt?

L.Bech — 4. juni 2014, 07:19

#8 Det er mor og far som slås,men det er lidt aftagende nu. Da de havde deres yngel i akvariet var begge forældre helt mørkegrå. Nu efter at de sidste unger er flyttet over i yngelakvariet (54L) er faderen vildt flot. Kraftig gul med blåligt skær. Hunnen er dog stadig mørkegrå og gemmer sig meget i en kokosnød jeg har. Hannen kommer efter hende ligeså snart hun kommer frem. De har ellers altid kunne enes.
#9 Mit akvarie er kun 120 L,
Tak for jeres svar indtil videre:)

halo15 — 4. juni 2014, 11:58

Ja det er en naturlig opførsel fra hanens side at jagte hunnen for at parre sig igen nu når der ingen unge til at passe på.
Mundkamp ser man tit i et unge forældre par. Når de ha ynglet 3/4 gange sammen falder de to til ro.
Men sørg for masser gemmesteder til hunnen indtil hun er klar igen.
Hanen ka blive for ivrigt, hvis det bliver alt for meget til hende, må du hellere fjerne kun hannen fra baljen i en periode. Ca 2/3 uger indtil hun kommer sig. Hold øje med at hun ikke blive for smadret i finerne, kroppen. De er typisk hannerne der vinder disse kamper.

L.Bech — 4. juni 2014, 12:18

Nå, tak, det er godt at høre at det er en naturlig opførsel. Jeg holder øje med hende!! Tusind tak for dit råd, og fordi du gav dig tid til at svare mit indlæg ??

halo15 — 4. juni 2014, 12:42

det var så lidt og held og lykke med dem. 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.