Forslag / idéer modtages med taknemmelighed

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

westermann — 31. maj 2014, 02:14

Har planer om opstart af et rent artsakvarium - akvariet kan ses på min profil.

Mine umiddelbare tanker går i retning af kuglefisk eller elefantfisk, men jeg er meget modtagelig for andre idéer.
Akvariet er "overdimensioneret" filtermæssigt med både baggrundsfilter og eksternt filter (hvis valget skulle falde på fisk, der sviner lidt rigeligt).
Akvariet er imidlertid kun 112 liter, så vi snakker 6 til 8 relativt små fisk, men meget gerne fisk, der er lidt udfordrende og spændende.
Har I nogle gode idéer/forslag ??

mvh Martin

jacob — 31. maj 2014, 09:07

Med det bundlag tror jeg ikke at elefantfisk er nogen god idé...

AndersNø — 31. maj 2014, 09:46

Rød finnet kuglefisk er super sjov og går helt alene (art). http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11054

Ej at forveksle med rødøjet kuglefisk som ik er lide så sjov. http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11053

Men hvis du vil have en flot og sjælen kugle har de i Roskilde to net puffers. http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11258 (solo fisk ik prøve to sammen).

Hvis du vil holde andet (måske maller) så er denne rimelig fredelig og nogle fisk vil den ik røre jeg har dem sammen med ancitrus men jeg ved at de sjovt nok ik rør otto'erne http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11052 http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=16207

westermann — 31. maj 2014, 11:54

@jacob: Helt enig hvad angår bundlag/elefantfisk. Hvid det bliver elefantfisk, skifter jeg bundlaget til noget Hayley eller lignende. Holder du selv elefantfisk? I bekræftende fald hører jeg gerne dine erfaringer. @AndersNø: Tak for forslag - hvis det bliver kuglefisk, vil jeg på grund af akvariestørrelsen under alle omstændigheder vælge dværgkuglefisk. Så vidt jeg er orienteret skulle de heller ikke have behov for brakvand? @alle: Jeg hører meget gerne forslag til andre arter end elefantfisk og dværgkuglefisk

jacob — 31. maj 2014, 12:52

Haley er da vist netop kendt for at være skarpt ? Holder ikke selv elefantfisk, og kommer næppe til det..Men hvis det jeg skulle, så ville det helt sikkert være med spagnum som bundlag.

flyvefisk — 31. maj 2014, 14:07

Jeg tror det skyldes den mørke bund og træroden, at min første tanke faldt på Chokoladegurami, Sphaerichtys osphromenoides. Det kræver dog at du er i stand til at give dem noget blødt vand, og ligeledes sænke pH. Så tror jeg til gengæld, at de ville føle sig så godt tilpas, at de måske endda en dag ville belønne dig med en "skuffe".

westermann — 31. maj 2014, 14:55

@jacob: det var min dyrehandler, der foreslog Haley, men ved lidt søgning på nettet kan jeg se, at det er knust granit og som sådant næppe optimalt for elefantfisk.
@flyvefisk: Godt forslag, men dels har jeg allerede 3 forskellige guramiarter i mit 600 liters, dels ønsker jeg mig noget mere specielt/anderledes, så guramier bliver det næppe

kalaila — 31. maj 2014, 15:20

Hvad med Chilodus punctatus, plettet bundkigger? Jeg har ikke selv erfaring med den, men faldt pladask for den, da jeg så den i virkeligheden. Virkelig køn fisk, som jeg ikke synes, man ser så tit. Du burde kunne have en lille gruppe i 112L.

Mere her: http://www.seriouslyfish.com/species/chilodus-punctatus/

jacob — 31. maj 2014, 16:12

#7 Elendig rådgivning du har været udsat for. Godt du selv undersøger tingene :-)

westermann — 31. maj 2014, 18:17

@kalaila: Godt forslag. Jeg har aldrig set den før (og jeg kommer ellers i alle de større akvariebutikker i Københavnsområdet). Den er rigtig flot, men jeg er lidt bange for at den bliver for stor, når jeg skal have en flok/stime. Det er afgørende for mig, at fiskene har det godt, så når artsbeskrivelsen siger 9 cm og mindst 6 stk i gruppen, fylder de nok for meget til at ha' det godt *skeptisk*
@jacob: trods dårlig rådgivning fra dyrehandleren, kan jeg ikke tage æren for "selv at undersøge tingene". Min undersøgelse skyldtes udelukkende din glimrende kommentar ovenfor.

AndersNø — 31. maj 2014, 18:35

Mit forslag var til dit 112 liters ferskvands akvarie.

Rødfinnet lever i ferskvand evt sortvand (ligesom dværgkuglen) og bliver kun 4.5cm (dværgkuglen 4cm).🙂

westermann — 1. juni 2014, 00:03

@AndersNø: Jeg er helt med på, at dit forslag var til mit 112 liters. Jeg var så ikke lige klar over, at de rødfinnede ikke blev større end du siger, så dem vil jeg da bestemt holde øje med. Dværgkuglefisk og 8-tals kuglefisk kan man stort set få alle steder, men de rødfinnede mener jeg ikke at jeg har set i nogen akvariebutikker. Ved du hvor de kan købes ?

AndersNø — 1. juni 2014, 08:42

Minizoo kan tager dem hjem hvis de stadig ik har dem.

kalaila — 5. juni 2014, 20:49

Lige et input til kuglefiskene. Jeg har selv Carinotetraodon irrubesco, og de er dejlige fisk. De kan dog godt være om ikke aggressive, så territoriale. I hvert fald hannerne, og de er ikke helt så nemme at kønsbestemme, som nogen hjemmesider giver udtryk for (eller også er der stor overvægt af hanner i importerne). Så de skal have mulighed for at gemme sig lidt for hinanden.

Jeg ville selv vælge et mindre åbent akvarie til dem, bl.a. fordi de er så utroligt gode til at gemme sig, at jeg tror de vil føle sig bedre tilpas der. Dette er fisk, der vil stille sig under en rod, og når du flytter roden for at finde dem, holder de positionen og flytter sig med roden.

Jeg er stadig ny med kuglefisk, så (næsten) ingen sort/hvide deklarationer her, blot til information.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.