Vårflue laver i min havedam
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
bankehytten — 7. maj 2014, 11:25
Jeg har vårfluelaver i min dam, det jo selvfølgelig dejligt med naturligt liv i dammen men de æder alle mine planter rub og stub så jeg kunne egentlig godt tænke mig at komme af med dem helst uden at skade resten af livet i dammen kan det lade sig gøre ?
MVH
Henriette.
Thomas88 — 7. maj 2014, 18:27
Hvis det var mig, tror jeg at jeg ville prøve at finde ud af om man kunne få en fiskeart som der spiser dem. Lyder til at der er et godt fest måltid. 😉
mipe — 7. maj 2014, 19:25
bankehytten — 7. maj 2014, 21:10
Tak for begge rådene dem vil jeg forsøge mig med, langt bede end en eller anden gift i hvertfald :-)
MVH
Henriette.
Bruger #669501 — 8. maj 2014, 06:56
RiggWelter — 8. maj 2014, 12:56
De viser, at dit vand i dammen rent.
Antallet af vårflue-larver er en af de metoder biologer bruger, når de skal bedømme, hvor forurenet et vandløb er.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.