Hvilken pumpe/filter?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Florida — 2. maj 2014, 05:41

Er ved at starte et 54 l. akvarie op hvor der skal gå nogle kirsebær rejer, lidt guppy og platy yngel og et par ancistrus maller. Men skal ud og have købt en pumpe en af nærmeste dage. Hvad ville I anbefale? Kirsebær rejerne vil jo helst have rolig vand mens mallerne gerne vil have god bevægelse i vandet.

AndersNø — 2. maj 2014, 09:48

Rejerne er ligeglade. Bare de ik bliver suget ind i filter.

Bare køb en pumpe der har et rør på med svamp og så skift svamp til en du selv klipper til så den passer i hjørnet eller der hvor du vil have den til at stå, så sætter du bare pumpehovet på den.

Jeg er glad for aquael fordi deres små modeller er billige og larmer ik.

MarcP — 2. maj 2014, 09:50

Hmf i hjørnet. Har jeg selv på mit yngel akvarie og det spiller bare. Selv om du fodre kraftigt så er vandet klart.

MarcP — 2. maj 2014, 09:52

Med hmf så bliver dine rejer heller ikke suget ind i pumpen.

AndersNø — 2. maj 2014, 09:54

Hmf = rør i svamp 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.