Saltvand biotop med krabber og rejer?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Christoffer9690 — 28. februar 2014, 08:40
Jeg vil gerne prøve mig frem med at lave et 350 L biotop hvor alt er hentet ved den lokale bade bro på sydfyn.
Sand, tang, sten, vand & dyr.
Akvariet kommer til at stå udendøres.
Hvad skal der til for at kunne veligeholde saltbalance i vandet?
Hvordan skifter man vand i saltvands akvarier?
Hvordan skal det sættes op & hvad skal der bruges af udstyr?
Kan dette overhovedet lade sig gøre? *blink*
Håber der er nogle af jer der kan hjælpe mig 🙂 Glæder mig til at høre fra jer 😀
M.V.H
Christoffer Sydfyn
AndersNø — 28. februar 2014, 08:50
Christoffer9690 — 28. februar 2014, 09:35
Tobiass123 — 28. februar 2014, 09:45
Havet bliver kun varmet langsomt op, men sådan en lille portion vand bliver varm nok til at det hele dør.
Og om vinteren fryser det til is, hvilket heller ikke er ønskværdigt.
Jeg ville købe mig et lille køleanlæg og sætte det indenfor, hvor du har mere glæde af det :-)
Saltbalancen er nem. Du skal bare sørge for, at det vand, der fordamper, bliver erstattet med rent ferskvand. De fleste bruger omvendt osmosevand.
Det kan du selv hælde på, men du kan også få det gjort automatisk med en osmolator.
Jeg synes ikke, at du skal tage vand fra badebroen. Mål saltindholdet og værdierne i havvandet, og så bland det selv hjemme. Jeg tror, at vandet er lidt for forurenet til, at dine dyr kan trives i det i fangeskab. Men det er bare et gæt.
Du sætter det op som et ferskvandsakvarie, du skal bare være opmærksom på, at der skal bruges en skummer til at filtrere skidtet fra, og at der skal være en del cirkulation.
Lys skal du måske også have meget af, men det er mere koraller, der har rug for det.
Så det, du skal bruge, er:
Akvarie, lampe, masser af cirkulationspumper(IKKE mekaniske filtre), køler, måske også et varmelegeme, skummer, salinimeter/refraktometer/anden saltmåler, testsæt til PO4, NO3 og NO2(jeg er ikke helt sikker på, hvilke værdier, der er vigtige i koldt saltvand.
Men jeg synes, at du skal starte med at læse om, hvordan man sætter et saltvandsakvarie op.
Det vil svare på mange spørgsmål, selvom det nok som regel er koralrevsakvarier, du læser om.
Tobiass123 — 28. februar 2014, 09:46
Christoffer9690 — 28. februar 2014, 10:34
i forhold til vinteren så tænker jeg med den kraftige cirkulation ville vandet så stadig kunne fryse til is??
og har tænkt meget på det med temp... som nok bliver den største udfordring måske og kunne lave noget skygge og mørke lys behøves ikke det er kun tang planter som skal være deri håber på at finde nogle sten hvor på tangent allerede gror 😉
Akvariet skal bruges til natur/teknik og har ikke så meget plads og mulighed for at holde det indendøres og har set de der køllerbokse man kan købe men igen er det til skole så skulle helst være gratis at starte op men som jeg kan høre er det eneste jeg mangler cirkulationspumper og skummer og div. målere/tester er det korrekt 🙂
M.V.H
Christoffer Sydfyn
nyberg — 28. februar 2014, 11:32
Der er ikke ret mange, der giver sig i kast med at holde saltvandsakvarier med dyr fra de danske kyster. Og derfor er erfaringsgrundlaget også ret ringe, da det som regel er "Nemo", der trækker i folk.
En del dyr kan sagtens kan klare op til stuetemperaturer og i kortere perioder lidt mere. Det gælder især de dyr, man finder på lavt vand og ikke søger ud på dybderne på varme sommerdage. Jeg ville forsøge mig med bl.a. sandkutling, toplettet kutling, tangspræl og måske nogle mindre havkarusser, hvis du er så heldig at fange dem. Fjordrejer er også ret nemme og kan endda klare sig i opvarmede koralrevsakvarier, hvor de skifter fra at være brunlige til transperente med noge blå og gule striber på benene. Krabber er formentlig også ret hårdføre, men også nogle banditter.
Hvis du kan stille akvariet på skyggesiden af et hus, tror jeg du har gode muligheder for at holde det svalt. Hvis du kan sørge for, at vandet kan fordampe, er chancerne gode. Men ellers tag det inden for og se, om ikke du kan holde det omkring 20-22 grader det meste af året - uden brug af køleanlæg. Prøv at gå efter sparsom LED belysning og nogle pumper/filtre, der ikke bidrager til nævneværig opvarming af vandet.
Vidste du iøvrigt, at en af verdens flotteste søanemoner findes på lavt vand i Danmark?
Mvh Mads
Christoffer9690 — 28. februar 2014, 12:11
Glæder mig til at prøve det og så se om ikke det kan lade sig gøre med krabber til at starte på og så kan man altid prøve noget mere senere hen :-) mange tak endnu engang :-D
nyberg — 28. februar 2014, 13:17
Dette link kan måske give lidt inspiration:
http://home.online.no/~akvaris/
Men husk, det kan gøres mere simpelt end beskrevet. Det handler blot om at justere sit ambitionsniveau :-)
mipe — 28. februar 2014, 13:58
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?f=94&t=61689
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?t=17113
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?f=92&t=58472
Christoffer9690 — 28. februar 2014, 14:52
nyberg — 28. februar 2014, 15:36
På mange måder kan man godt savne, at Middelhavet var repræsenteret på saltvandshylderne i butikkerne. Godt nok er der længere mellem de rigtig farvestrålende fisk. Men det ville alligevel nok appelere til mange nybegyndere, da der ikke stilles samme krav til belysning og køling for at holde de forskellige dyr.
Tobiass123 — 28. februar 2014, 17:00
Tang(alger) skal også have lys, skal du huske. Og dyrene er nok heller ikke glade for konstant mørke.
Noget du kan gøre for at køle vandet, er at rette nogle blæsere mod overfladen. Det vil øge fordampningen, så der skal hældes ferskvand på hele tiden, men det vil helt sikkert sænke temperaturen.
nyberg, du bliver da nødt til at komme med et navn på den anemone! 🙂
nyberg — 28. februar 2014, 19:56
Tobiass123 — 1. marts 2014, 07:47
AndersNø — 1. marts 2014, 13:18
Måske den er svær at finde men fedt hvis man kunne.
nyberg — 1. marts 2014, 13:54
Der findes iøvrigt en stenkoral, der skulle være at finde i danske farvande. Den hedder Carophyllia smithii og kaldes bægerkoral på dansk. Jeg er aldrig stødt på den herhjemme, men jeg har sikkert ikke dykket de rigtige steder. I Norge har jeg derimod set den masser af gange. Den kræver ikke lys, men jeg ved ikke, om den vil tage foderstykker til sig andet, end det er mikroplankton.
Christoffer9690 — 2. marts 2014, 18:04
Christoffer9690 — 2. marts 2014, 18:05
Har tænk på dette her :-)
Christoffer9690 — 2. marts 2014, 18:09
Er den her skummer ok selv om akvariet er :50x50x130 cm = 325 L
🙂 de fleste tang planter får da ikke lys da de gror på 12 M dybde?
akvariedegnen — 2. marts 2014, 18:38
Alger skal have lys for at gro. selvfølgelig er lysmængden på 10 meter vand meget lavere, end ved overfladen, fordi lyset "taber sin intensitet" med kvadratet på afstanden fra overfladen. Den bedste temperatur i sådan et akvarium vil være 16-18 grader.
Jeg synes, du skulle prøve at lave det, og så rette på parametrene efterhånden som projektet skrider frem.
Held og lykke med det, og hold os gerne orienteret her på siden.
Vh Jørgen W
nyberg — 2. marts 2014, 20:15
Hvis du beslutter dig for en skummer, så overvej en af den slags, der kræver luftpumpe. Det reducerer behovet for pumpekapacitet til at føde skummeren i forhold til venturiskummere med nålehjul. Hermed reduceres yderligere opvarming af vandet.
nyberg — 2. marts 2014, 20:18
Christoffer9690 — 3. marts 2014, 13:46
Er den her okay så? :-)
#22 Tror ikke jeg kan undvære en skummer da det helst skal være ligesom i naturen og som Jørgen W beskriver det er en skummer " havets filter"
Har en teori i forhold til opvarmning, Akvariet skal have skygge men kan ikke stille det på skygge siden af et hus da det er ud til vejen... Men jeg kan sætte en parasol op, en parasol som står så akvariet får sol i meget små mængder og der er et overdække på akvariet som er lavet af en træ ramme med plastik hønse net så vandet stadig kan fordampe og med parasol undgår jeg at fugle skider i vandet og andet nedfald kommer i akvariet.
Hvad siger i til den idé? 😛
Christoffer9690 — 3. marts 2014, 13:47
akvariedegnen — 3. marts 2014, 17:34
og så tror jeg, du skal have en skummer der dur til ca 400 liter, for at den kan være effektiv.
Et UV filter er da en udmærket ting, men løser altså ikke alle problemer.
Men stadigvæk, du skal prøve at sætte akvariet op, og så løse problemerne hen ad vejen, når de opstår.
Christoffer9690 — 3. marts 2014, 20:23
Tobiass123 — 3. marts 2014, 21:15
Den koral der, den er faktisk ret fed :-)
Men jeg tror ikke, at du skal prøve den, for hvis den som nyberg siger er azooxanthel, så skal den fodres hele tiden, og du har mange andre ting at tænke på i starten.
Jeg forstår ikke helt #18 og 19?
Selvfølgelig kan du have et UV anlæg på, selvom akvariet står i skygge? 🙂
Jeg ville ikke satse på et skummerfrit akvarie, for det ville kræve ret mange alger/tang i det, og jeg ved ikke, om du kan få det til at blive pænt sådan. Du vil jo nok hellere have nogle prydalger i akvariet, ikke?
Måske en ATS eller UAS er løsningen, hvis du ikke vil have en skummer. Men den skal jo have en vis størrelse. Og måske vil dine alger/tang i akvariet ikke være så glade for den.
nyberg — 3. marts 2014, 21:37
Du kan godt undvære en skummer. En skummer er et nyttigt værktøj, men der er talrige eksempler på velkørende saltvandsakvarier uden. Det kræver blot de rette forholdsregler i form af filtrering og en metode at trække næring ud af vandet på. Da de fleste skummere på markedet vil bidrage til en vis opvarming af vandet, ville jeg vælge modellen med omhu - eller tænke i alternativer.
Jeg synes, at Jørgen W har et fornuftigt råd om at prøve sig frem. Og husk at poste opdateringer 🙂
PS: Et par bøger af ældre dato, kan formentlig give lidt inspiration til dit projekt: Saltvandsakvariet for Begyndere og Stranbredsakvariet. Begge bøger er af Jens-Erik Kjeldsen. Den første er næppe anbefalelsesværdig til koralrevsakvaristen, men den kommer omkring forskellige typer saltvandsakvarier, som f.eks. koltvandsakvarier.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.