Sera siporax

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ridick2602 — 4. februar 2014, 17:33

Jeg syntes lige jeg vil dele mit sidste køb med alle herinde. Jeg har lige fået en pakke hjem idag med 10L Sera Siporax, som mange jo siger er det bedste biologiske filter materiale man kan få. På de fleste danske netsider jeg har fundet der sælger det er det til over 110kr pr L, men jeg fik mine 10L for 372kr på saltvandsudstyr.dk da de er ved at lukke ned. Bare lige til orientering da det da virkelig er billigt 😉

Bruger #339463 — 4. februar 2014, 17:52

Man kan også købe de store mængder Siporax billigt syd for grænsen. Jeg ved at der er foreninger, som laver samlede køb til deres medlemmer. 110 kr. er da i overkanten. Men jeg kan ikke se hvorfor Siporax skal være bedre end de mange andre produkter som er lavet af sintret glas f.eks. Eheim SubstratPro, JBL MicroMec, Easy-Life Symbiont. Et produkt som Aquavital Zeranix bliver sjov nok aldrig nævnt, og det er da det produkt jeg kender, som oplyser den største overflade med 1.250 m2 på en liter. Hvad man bruger, er nok mere en religion.

ridick2602 — 4. februar 2014, 18:05

#2

Jeg er godt klar over at det er meget forskelligt hvad folk mener er bedst, og jeg skrev jo også at mange folk SIGER at det er det bedste, og ville derfor bare oplyse at det her var billigt 🙂 Ved f.eks. også at man kan få noget der hedder CrystalMax hos plantorama for 400kr for 10L hvilket jo er næsten samme pris, men derfor er det her jo stadig billigt for det "rigtige" Siporax. 🙂

langebæk — 5. februar 2014, 20:43

i tyskland er deres normal pris 373,50 kr så kan man jo så tænke på hvor meget saltvandsudstyr har scoret tidliger på deres vare.

Brianwg — 13. april 2014, 21:43

[citat]i tyskland er deres normal pris 373,50 kr så kan man jo så tænke på hvor meget saltvandsudstyr har scoret tidliger på deres vare.
[/citat]

Hej kunne man få et link eller to hvor i handler i Tyskland?? 😀

Mvh. Brian

Arne — 15. april 2014, 19:20

#4 ... Kan du nævne en ting der er dyre i tyskland end i dk. ... nej vel ?? .. Alt er jo billiger dernede 😉


#5 .. jeg har handlet hos: http://www.willner.tv/index.php/de/_/p-SN_Home .. http://www.zooplus.de/

Brianwg — 15. april 2014, 19:41

Cool #6 tak

zooplus kender jeg de har sågar en dansk side nu, dog ikke med alt det de har på deres tyske side. :-/

Og er helt enig! alt er bare billigere på den anden side af grænsen 😀
Og har på den første side du nævner, fundet lidt interessante gotter 😎

Og #4 priserne er tæt på at være det samme over alt i DK, der er undtagelser og tilbud men man skal være heldig syntes jeg, hvis du kan finde tingene her hjemme så billig som i udlandet..

Handler meget ved Akvarie West er rimelig med de fleste ting 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.