varnelæme i bagrund

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kimhim — 11. januar 2014, 20:25

Hej jeg er gået i gang med en hjemmelavet bagrund i flamingo og pu-skum hvor jeg havde trængt mig at varmelæmer skulde skjules i det ene hjørne men er nu blevet lidt i tvivl om det kan lade sig gøre og hvis det kan om der så skal være nogle huller til det håber der er nogle der har lidt afaring i dette

molo — 11. januar 2014, 20:46

Det kan det sagtens, men du skal jo have gennemstrømning, så koldt vand kommer ind til varmelegemet og det opvarmede vand pumpes ud i akvariet. Ellers virker det ikke.

kimhim — 11. januar 2014, 22:19

Okey jeg har en cirkulations pumpe kan den gøre det. Er der ikke en der har et bilde så jeg kan se hvordan det kan se ud

molo — 11. januar 2014, 22:27

Et billede har jeg ikke, dem er der mange af på nettet, men du skal sætte en rist i baggrunden til det kammer, hvor dit varmelegeme er, så der kommer koldt vand ind, og så skal du have en pumpe, der sender det opvarmede vand ud i akvariet igen.
Søg på Google efter baggrundsfilter.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.