Hvilke selvskabsfisk i et 250 liters

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

annapwt — 26. december 2013, 16:44

Hej. Jeg overvejer at købe et større akvarie (250-325 liters) til selvskabsfisk. Er der nogen der kan hjælpe mig med hvilke arter fisk jeg kan have der i.😛
Jeg skal have en lillesmule guppyer og et par sværdragere, men jeg syntes de er lidt for lidt at have i sådan et stort akvarie. Jeg vil gerne have en farverig fredelig lidt større fisk. Jeg har tænkt på sommerfuglecichlider og dværgguramier, men er de aggressive overfor guppyerne? Jeg vil gerne have en fisk som ikke minder så meget om Mollyer og platyer osv.
Jeg håber der er nogen der kan hjælpe mig:)
Mvh. Anna

kenneth/randers — 26. december 2013, 17:17

Prøv at kigge på perlegurami - pæn stor og den erfaring jeg har haft med dem er at de har været yderst fredelige overfor mindre fisk.....

annapwt — 26. december 2013, 17:22

Den er rigtig flot! Hvordan med yngel?
Jeg har hørt at guramier skulle være yderst svære at yngle på🙂

flyvefisk — 26. december 2013, 17:26

Hvis du aldrig har opdrættet skumredebyggende labyrintfisk tidligere, skulle du nok begynde med en anden, evt. en af makropode arterne. De er alle nemme at få i leg, og samtidig særdeles hårdføre.

annapwt — 26. december 2013, 17:42

De er også flotte.😀
Jeg vil gerne have nogle fisk der skal have mange planter og sådan da jeg har tænkt mig at gøre meget ud af det:D

flyvefisk — 26. december 2013, 18:02

Så kan labyrintfiskene være et godt valg da de som oftest holder meget af godt beplantede akvarier. Det at de skal til overfladen efter luft flere gange i timen gør at de naturen er mere udsatte for farer oppefra. Derfor gør det dem trygge, at de kan nærme sig overfladen i dække af planter.

kenneth/randers — 26. december 2013, 18:05

Præcis, ud fra hvad du fortæller synes jeg at labyrintfiskene ville være et godt valg:-) Prøv at læs lidt om opdræt / leg om dem. Har også haft guldgurami som byggede skumrede, men ungerne blev spist af en håndfuld friske fisk:D

flyvefisk — 26. december 2013, 18:34

#7: Jamen for størstedelen af labyrintfiskene gælder, at man skal have et separat yngleakvarium. Enkelte af arterne lader en smule yngel overleve, hvis beplantningen er tilpas tæt....guldguramierne hører ikke til dem.

annapwt — 26. december 2013, 18:42

Det passer helt fint hvis 21 liters yngleakvarie er stort nok:D
Har nemlig et akvarie som kun bruges til yngel

annapwt — 26. december 2013, 18:55

Hvad så med kampfisk?
Det er jo også en labyrint fisk men jeg har hørt at ihvertfald hunnen er aggressiv
Er det sandt???🙂😉

annapwt — 26. december 2013, 20:29

Hvor kan man få fat i disse makropoder?
Jeg har aldrig set dem i dyrehandlere og jeg kan heller ikke finde dem på dba eller guloggratis*blink*🙂😮

flyvefisk — 26. december 2013, 23:35

Se besked jeg sendte dig

LailaP — 28. december 2013, 08:53

Hej kan jeg mon også få et link til makropode fisk? ift køb af dem?

annapwt — 28. december 2013, 11:52

har læst noget mere om makropoder
flere steder står der de kan være aggressive
er det rigtigt?
og hvilken gurami art ville i anbefale som en flot fredelig fisk?
og hvilken makropode art ville i anbefale som en flot fredelig art?🙂
jeg syntes stadig sommerfuglecichlider er helt fantastisk flotte, men ville de være efter mine guppyer???
jeg ville stadig gerne have flere bud på arter hvis der er nogen der kan tilføje nogle 😛

annapwt — 28. december 2013, 21:06

Hvad med barber er de gode?

annapwt — 29. december 2013, 02:09

AndersNø — 29. december 2013, 10:55

Gode til hvad?
Hvis du vil have kampfisk, makropoder, gurami, guppy, sværdrager, sommerfugl cichlide og nu barber så tror jeg ik de fisk vil gå så godt sammen men måske jeg har misforstået?

AndersNø — 29. december 2013, 11:03

Vil du også have sugemaller og pansermaller?
Rejer og snegle?

Hvis du vil have snegle kan jeg anbefale sortmajssnegl.

Rejer ville jeg tage amano eller rcs men husk rcs vil blive til mange flere det vil amano ik.

annapwt — 29. december 2013, 12:02

Jeg ville slet ikke have alle sammen det er bare nogle af de fisk som jeg overvejer at få, men ikke dem allesammen. Altså ment på den måde om guramier guppyer sværdragere og sommerfugle cilihider kan gå sammen, eller om det vil være bedre med barber istedet for guramier eller måske endnu bedre for fiskene hvis det var makropoder istedet for sommerfuglecichlider:)
Jeg tror jeg ville have et par sugemaller. Jeg har ikke rigtig erfaring om pansrmaller, men hvoran er deres temperament? Og gør de gavn ved at spise foderrester eller hvad?😉
#17 da jeg skrev "er de gode?" mente jeg det som et spørgsmål lidt i retning af: "egner de sig med temperament til at gå sammen med nogen af de andre?"
Det var heller ikke uddybet nok kan jeg se nu*rødmer*
Skriv hvad i ville syntes var en af de bedste sammensætninger:D

AndersNø — 29. december 2013, 12:45

Jeg er selv lige i gang med at prøv panser maller jeg har i 28 år med akv ikke haft pansermaller:o, men hold da op de er sku søde og aktive jeg troede de kun gik på bunden men de ligger også i planter og hygger, det er jo en stime/folk fisk så de hilser på hinanden og tager lige en runde i akvariet sammen i formation.
Men de tager jo ik madrester her for de panser malle piller specielt til dem og microorm.

Jeg har plettede panser maller som er de mest alm i handel og de billigste.

Jeg kan ik sige noget om sommerfugl cichlide og gurami da jeg kun har hold sommerfugl som de største fisk i små selskabs akvarier, og ik sammen med fisk der er større end dem, jeg ved enlig ik hvorfor.

Shortey — 29. december 2013, 12:55

sommerfuglecichliden går fint sammen med selskabsfisk som Molly,Platty og Guppy ihvertfald 😛

Shortey — 29. december 2013, 12:56

de kræver bare blødt vandt og lidt varmere himmelstrøg *skeptisk*

annapwt — 29. december 2013, 22:05

Er der nogen der har erfaring med barber?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.