sværddrager "hænger" i overfladen ved flydeplanterne
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
frandy — 12. december 2013, 21:38
Jeg har flydeplanter i 95% af overfladen, men levendefødende tandkarper har da ikke behov for at trække luft fra overfladen vel?
Jeg skal også have tyndet ud i dem, så de nok kun dækker 25-30% af overfladen, men jeg vil godt lige høre om der er alarm, eller om de bare slapper af?
Derudover har jeg en stor gul Molly Lyrhale som godt kan finde på at jagte mine honningguramier lidt engang i mellem - specielt når der fodres. Kan den gå i et 28,5 liters nano akvarie, eller bliver det simpelthen for småt - den er vel en 7-8cm lang *santa*
frandy — 13. december 2013, 13:58
Carlfcn — 9. marts 2014, 09:02
JohnH — 9. marts 2014, 09:35
Kan også være de bare leder efter mad, sværddragere er jo lidt som labradorer, de kan spise hele tiden ;-)
Mr.Frog — 9. marts 2014, 12:35
Fjern nogle af de der flydeplanter, så pumpen kan lave cirkulation i vandoverfladen og lav samtidig et godt vandskifte, evt rens filteret.
Hvad er temperaturen ?
Hvilken str akvarium ?
Hvor mange fisk er der i ?
Hvilket filter/cirkulation ?
Ærøvej — 9. marts 2014, 14:44
Hilsen Carsten
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.