Mysteriesnegl - er den død?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

listepik — 29. oktober 2013, 22:52

Vi fik i FORGÅRS en mysteriesnegl, købt fra plantorama. Vi har 3 akvarier og har aldrig haft problemer med hverken fisk, frøer, rejer, helenasnegle osv. Jeg har læst diverse steder, at en død mysteriesnegl skal fjernes ASAP, for at den ikke forgifter vandet i akvariet. Mit problem er bare, at jeg ikke ved om den er død. Temperaturen i vores 112l. akvarie er ca 26 grader.
Tror ikke den har flyttet sig siden kl. 12 i formiddags, hvilket er 11 timer siden - DOG, vil jeg mene, at hvis en snegl er død, vil den enten "forlade" huset eller have den "åben" - men sneglehuset er lukket.
Her er et billede:

Hvad mener I?

listepik — 29. oktober 2013, 22:58

Nevermind... Den er død. Hvordan fanden kan det ske?!

ninkaen — 30. oktober 2013, 07:13

Ud fra billedet vil jeg ikke nødvendigvis mene den er død. Mine lå tit sådan, og nogengange i flere dage. Hvis den var død vil jeg mene at "døren stod på klem".

ninkaen — 30. oktober 2013, 07:15

Og angående det med at fjerne den hurtigt så vil jeg sige at det kommer an på hvad du ellers har i akvariet. Mine fisk og rejer åd i hvert fald gerne en død mysteriesnegl.

Laura — 30. oktober 2013, 10:00

Husker lige på, at det er lige så ulovligt at købe/modtage mysteriesnegle, som det er at sælge dem..

-De dør bare nogen gange, sådan er det.. 🙁
Hvis du har noget, der spiser den inden for et halvt døgn, så behøver du ikke fjerne den i en 112'er, men den skal ikke have lov at ligge længere end dét 🙂

JeppeC — 30. oktober 2013, 10:19

En nem måde at tjekke om en snegl er død på, er ved at hive den op og lugte til den. Lugter den fælt er den død. Lugter den ikke af noget, andet end akvarievand, så lever den formentlig stadig.

abus — 30. oktober 2013, 14:13

Det er flot at plantorama stadig sælger noget der er bundulovligt!!!!!!;(

Gaston — 30. oktober 2013, 14:45

#7 Ja, de er jo blevet ulovlige at sælge, eller overdrage til andre, i hele EU. Så det er sjovt, at de sælger den. Hvornår har du købt den?

AnneH — 30. oktober 2013, 21:31

#8 Det står i #1

mrdj — 31. oktober 2013, 09:40

Sådan har mine ikke set ud når de var døde.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.