Tropica plant growth system 60 co2?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

oVo — 28. oktober 2013, 17:10

Hej har købt ovennævnte sæt og sat til mit 70 liters akvarie, men kan se der allerede er brugt 30 ml co2 på en halv time er det normalt? Jeg spørger fordi jeg er nervøs for om der kan komme for meget co2 så mine Crs og Carbon rilier dør?

oOFutteOo — 28. oktober 2013, 18:32

Hej har selv samme system, det er lidt mystisk når jeg lige har skiftet vand æder de CO2'en ret hurtigt mit har lige spist 30ml på 1,5 time ( skiftede vand igår) og så når der er gået et par dage tager det hele dagen. Min droptester bliver grønlig de første par dage efter vandskift men er så blå til jeg skifter vand efter en uge.
Jeg har forresten et 54l akvarie så jeg ville umiddelbart ikke være bekymret men hvis du er bekymret kan du jo bare lukke resten ud med den lille prop

Hugo — 28. oktober 2013, 22:43

Det har meget at sige hvilken pH vandet har.
Derfor kan vandskift m.m. have en del indflydelse på forbruget

oVo — 29. oktober 2013, 16:12

Jeg har intet til at måle ph eller co2, men har komplet red bee sand bundlag i fra ham der japaneren 🙂 ved ikke om det har noget at sige? Syntes den tager det lidt langsommere idag, men tror jeg bygger mit eget gærsystem med 2 liters flaske, 1/2 liters til at tage slim og så difuseren fra et nutrafin gærsæt. Så burde jeg kunne holde øje med dråberne i den lille flaske. Kan det betale sig at investere i de der glasklokke testere der sidder permanent i alvariet og måler co2?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.