SÅ er der 4 stk nyfødte platyer.. orange og hvid..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Smil31 — 8. september 2013, 16:25

Ihh så fik jeg lige med fiskenet fanget nogle af de nyfødte platyer :-) Desværre blev den ene lidt ramt af fiskenet rammen. Tror at den er lidt svag (den helt ude til højre). Men ville redde dem fra at blive de voksnes foder.. Der blev 4 stk..

Kan de smutte ud af rillerne i siden i en fødeboks?

Jeg giver dem "Aquatic nature" tropical - Excel color - størrelse S.. Er det fint nok? Jeg har også knust lidt VitaKraft flake-mix, men det flyder helt op oven på vandoverfladen, så de kan ikke nå det nede fra bunden af fødeboksen..

Jeg kom desværre til at give dem lidt for meget. Gør det noget? Eller kan det skabe lidt "landskab" for dem mens de er i boksen?

Smil31 — 8. september 2013, 16:45

Æv.. nu døde den ene unge (den til højre) Så synd 🙁 Den ligger på siden. Skal jeg tage den op?

Jeg lader hvad ellers der måtte være af unger i akvariet blive deri. Jeg har fået 3 stk i sikkerhed, så det må være fint. Vil ikke stresse eller ramme flere unger, så de dør. De andre små unger svømmer omkring den og kigger på den.. Gad vide om de kan fornemme det?

sira666 — 8. september 2013, 16:52

#2 de begynder nok at spise ham... tror bare at de tjekker om han nu også er død... *skeptisk*

Hugo — 8. september 2013, 20:18

Har du voldfodret? eller hvad er det for noget snask du har i bunden af fødekassen!

sira666 — 8. september 2013, 21:12

#4 hun skriver "Jeg kom desværre til at give dem lidt for meget. Gør det noget? Eller kan det skabe lidt "landskab" for dem mens de er i boksen?" så tror jeg 😛

Hugo — 8. september 2013, 21:18

Det er jo ikke 'lidt' for meget, men formentlig til at forhøje nitrit i hele pytten!!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.