hjælp til pumpe størrelse

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

stwigs — 14. juli 2013, 11:28

Hej. Jeg købte i går et akvarium på 430 liter, og leder nu efter en pumpe der ikke larmer som fx Eheim. MEN; hvordan ved jeg hvad der kan trække mit akvarium? Jeg forstår ikke tallene med ydeevne (fx Yder 1000 l/t) når jeg søger på dba og andre steder. Er 1000 l/t fx fint nok til mit? Kan nogle give nogle fif og råd?
På forhånd tak.
-den uerfarne

Sølz — 14. juli 2013, 13:01

Det afhænger ganske og aldeles af, hvilke fik - og hvor mange - samt hvor tilplantet akvariet skal være. Tag som udgangspunkt, at jo mere filtermasse, du har, jo bedre er det. Mange spandpumper kan reguleres i det flow, du ønsker - er det for lidt til valgte fisk, så kan du suppler med et til flere power-head.
Umiddelbart er 1000 l/time ikke så meget, men - igen - afhængig af, hvad der skal være i akvariet;)

10nnitus — 14. juli 2013, 13:32

Der skal trækkes lige fra en tredjedel fra den opgivende ydelse, og mere måske mere helt op til 50 % alt afhængigt hvilke mærke filter der købes, endvidere skal der også huskes at fratrække dekorationen der også er omkring en tredjedel af akvarievolumen, d.v.s ved et 430 L er der omkring 300 L
Du kan have lige fra 1 – 6 gange gennemløb pr. time alt afhængigt hvilke fisk du har i tankerne, med et udgangspunkt på 3 – 4 gange gennemløb pr. time af akvarievolumen, går du ikke helt galt i byen.
Jeg kan kun selv anbefale en Eheim 2080, eller hvis du vil slippe for varmelegemet i akvariet, så snup i stedet en 2180, af hvilke jeg selv har to af til mit 720 L, da jeg selv gerne vil undgå denne ekstra foranstaltning i akvariet.
Jeg sover som sådan direkte ved siden af dem, inde for en radius af 2 m, uden at det er dem der forstyrrer min nattesøvn, det er nærmere fuglekvidret udefra der gerne forstyrrer min nattesøvn når disse går i gang ved solopgang.
Engang imellem må jeg tage mig selv i at skulle lægge hånden på de to 2180’er, for lige at forvise mig om at de overhovedet kører.
Der står i manuellen at gennemløbet er 1700L/t, med filtermateriale bliver det omkring 1200L/t, så en 2080 ville efter min mening passe meget godt til dit 430L, fratrækkes dekorationen er der omkring 300 L til fiskene, og her vil du have et gennemløb omkring 4 G/t.
Men som skrevet ovenfor er der meget at tage hensyn til.

stwigs — 14. juli 2013, 14:43

Ok, det er dejligt at I vil uddybe det så præcist. Lige pt skal der gå krebs og foderfisk (guppy og Platy) og ingen ægte planter. På sigt skal jeg bytte mit 200 over til det 430, hvor der går tetra, rejer, snegle og maller (samt mange planter). Så det er ikke store fisk, men i fremtiden vil det blive beplantet 😎

stwigs — 14. juli 2013, 14:44

Jeg har fundet pumpe til 800 på guloggratis. Den hedder 2028, og en anden der hedder 2217. Vil I anbefale disse eller er de for små?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.