Tanganyika Cichlider
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Studtmund — 5. juli 2013, 17:18
Som skal være Tanganyika (Biotop) Bare fiskene altså..
Her kommer mit spørgsmål kan man have Multier og prinsesser sammen?
Altså multi i den ene ende og prinsesserne i den anden ende?
Og kan man have flere fisk end det?
Tænker:
2.8 Multier og 1.5 Prinsesser..
- Studtmund
joakim123456789 — 5. juli 2013, 17:28
Når du nu siger i hver sin ende, vil du så splitte akvariet op? *uhh*
/Joakim
Studtmund — 5. juli 2013, 17:38
Nej vil bare have sneglehusene i den ene ende og stenhulerne i den anden..
joakim123456789 — 5. juli 2013, 17:43
nåh på den måde, ja alså de vil nok primert være i hver sin ende men man kan nok ikke holde dem fra og blande sig, og som sagt før har jeg ingen kendskab til Prinsesser, så aner ikke om det vil gå, men har da en anden løsning så du helt sikkert kan have dem gående sammen. 😀
du kan jo splitte akvariet op så kan de helt sikkert 😀
ser lige om jeg kan finde et link eller to til hvordan man gør 😀
/Joakim
joakim123456789 — 5. juli 2013, 17:47
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/show/?Article=583
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1354706
du kan også opdele den med filtermåtter så er det nemt og fjerne 😀
http://www.unimati.biz/group.asp?group=146
/Joakim
petricola — 5. juli 2013, 18:47
Studtmund — 5. juli 2013, 19:12
6: Lyder godt.. fungerer det?
Hvor stort et akvarie går de i?
Evt. Et billede ville være fedt..?
/Studtmund
Studtmund — 5. juli 2013, 19:55
- Studtmund
F Andersen — 5. juli 2013, 23:11
Studtmund — 6. juli 2013, 00:36
Ingen kritik mod dig som person men mod det faktum du bare slynger,
noget ud du tydeligvis ikke ved noget om!
KimJ — 6. juli 2013, 10:00
Når man benytter sig af en retorik som din, er det bedst at man selv har styr på sine ting *skeptisk*
Hvis du ellers har samme opfattelse som de fleste andre, af hvad en "prinsesse" er (Neolamprologus brichardi), er det dig der er galt på den. Der er tale om en monogam substratleger, og det par der dannes op til legen, vil gøre deres bedste for at fordrive alle andre artsfæller, så enlige hunner er i bedste fald overflødige, og i værste fald kandidater til at blive slået ihjel.
Studtmund — 6. juli 2013, 10:28
Så der har 9 nok ret..
Men at Neolamprologus multi.. Er monogam er en løgn..
petricola — 6. juli 2013, 10:35
Når man benytter sig af en retorik som din, er det bedst at man selv har styr på sine ting *skeptisk*
Hvis du ellers har samme opfattelse som de fleste andre, af hvad en "prinsesse" er (Neolamprologus brichardi), er det dig der er galt på den. Der er tale om en monogam substratleger, og det par der dannes op til legen, vil gøre deres bedste for at fordrive alle andre artsfæller, så enlige hunner er i bedste fald overflødige, og i værste fald kandidater til at blive slået ihjel.[/citat]
kan kun være enig med at Neolamprologus brichardi Neolamprologus brichardi er en monogam substratleger
men det skal så siges hjemme ved mig er det Neolamprologus leleupi der styrer akvariumet
[citat]4/5 Har ingen intention om at splitte akvariet op..
6: Lyder godt.. fungerer det?
Hvor stort et akvarie går de i?
Evt. Et billede ville være fedt..?
/Studtmund
[/citat]
Studtmund — 6. juli 2013, 10:40
ninkaen — 7. juli 2013, 08:13
Nørgård — 7. juli 2013, 09:54
#11 Prinsesser er ikke altid monogame, jeg har en trio gående sammen som har gået sammen fra yngel, de har fået yngel og går stadig sammen alle 3. Dog er det også min opfattelse at de somregl danner par og jager alle andre væk. Men naturen er jo ikke altid som vi gerne vil have den er.
SbSb — 7. juli 2013, 16:00
Min anbefaling vil være at holde prinsesserne alene, det ville jeg vælge. De er tilstrækkeligt smukke og livlige til at fylde akvariet selv.
petricola — 7. juli 2013, 16:49
Det er et 325 L
PowerbaitDK — 8. juli 2013, 12:02
Prinsesser er bedst at starte op med en flok og så pille de fisk fra der bliver "udstødt". Det er kun alfahannen og alfahunnen der får unger. Andre hunner kan deltage i pasningen af ungerne men det bliver ikke tolereret af alfahunnen at andre hunner lægger æg.(Bliver jaget væk fra æggene der spises af alfahunnen). Ungerne fra tidligere kuld hjælper med at passe nye kuld og har man en del tidlige unger i akvariet vil de stå over den nye yngel hvor de mindste står nederst og de store står øverst. Forældrene vil svømme rundt og holde territoriet fri af andre fisk og jage hanner fra tidligere kuld væk når hannerne har nået en kønsmoden alder. Hunnerne bliver accepteret, men får altså ikke lov til at lægge æg 😉
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.