Støt Victoria-søens fisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

malawicarsten — 19. juni 2013, 21:27

Gør noget godt for Victoria-søen og køb disse filet lavet af Nilaborre(Lates niloticus).

Denne fisk blev fejlagtigt udsat i søen tilbage i 1950'erne og har stortset udryddet den naturligt forekommende artsrigdom.

Æsken er bla. set i Fakta

Joshua01404 — 19. juni 2013, 21:32

Den er jeg med på!;

Vandpjaskeren — 20. juni 2013, 09:37

Hvis man interessserer sig for dette emne kan jeg i øvrigt varmt anbefale:

dokumentaren "Darwin's Nightmare" (2004)
http://www.darwinsnightmare.com/

- og bogen "Darwin's Dreampond" (1998)
http://mitpress.mit.edu/books/darwins-dreampond

Antares — 20. juni 2013, 10:23

Det lyder jo som en god idé... Hvis det ikke lige havde været fordi søen er stærkt fourenet p.g.a. af de omkringliggende landes meget "slemme" spildevand...
Så hvis de er fra selve søen, hvilket posen antyder...
Siger jeg nej tak...
Har ikke lyst til at blive selvlysende eller andet ubehageligt...

Vandpjaskeren — 20. juni 2013, 10:41

Carsten sagde jo heller ikke noget om at vi ligefrem behøvede at spise dem 😛

Antares — 20. juni 2013, 11:02

Hehe... Det er jo rigtigt...
Sådan en kasse med 10-12 poser er i øvrigt en udemærket julegave til folk man ikke bryder sig om, hvor man gerne vil forhindre generne bliver givet videre til næste generation 😉

theill — 20. juni 2013, 11:14

Tjaeee, nu er det jo lige spørgsmålet om det er godt eller skidt vi køber dem.

Markedskræfter kan gøre mange ting: Hvis nu flere køber disse, for Victoriasøens smukke cichlider, forfærdelige fisk, kan det være at de ser en endnu større fordel i at holde denne industri kørende. Derved giver de bedre forhold for nilaborren for at få flere fisk til export og derved penge til landet. Penge og industri kan meget hurtigt overskygge naturens diversitet, specielt i økonomisk trængte områder.

Jeg mener ligesom alle jer andre, at vi skal gøre noget for at få nilaborren ned med nakken i Victoria søen, men tror faktisk ikke det hjæper at forsøge at tømme lagrene med disse spisefisk.

Desværre er jeg ret uvidende om hvilke organisationer som prøver at bevare cichliderne i søen, men måske nogle af de brændende victoriafolk vil komme på banen her. Jeg vil tro at der er større effekt i at støtte dem med tilsvarende beløb som det koster at købe frosne eksemplarer i fakta 😎

Bare et lille indspark til diskussionen 😀

De bedste hilsner,

Jesper

Bruger #669501 — 20. juni 2013, 12:17

Det eneste vf jeg skal have fra afrika er sgu mbuna. Og helst ikke på frost;)

Vandpjaskeren — 20. juni 2013, 16:49

#7 jeg er meget enig i dine betragtninger, og jeg mener man bør støtte området med helt andre metoder end ved at købe importeret nilaborre. Hele prblematikken vedrørende den industri og eksportvirksomhed der er fulgt med nilaborren i Lake Victoria virker uoverskuelig og det er så ironisk, at nilaboren i vestem ofte bliver markedsført som en eksotisk delikatessefisk. Filmen jeg nævnte tidligere i tråden giver netop et lille indblik i hvor kompliceret en affære det er og alle de voldsomme socio-økonomiske konsekvenser denne industri har fået for hele området.

Bruger #669501 — 20. juni 2013, 16:57

Det skal måske også nævnes at set fra et økonomisk synspunkt bringer de nilaborre også en del sportsfiskeri med sig og derfor fremmed valuta og arbejde. Men ingen tvivl om at det er en biologisk katastrofe.

Principia — 22. juni 2013, 10:02

Der er faktisk en del klippecichlider tilbage, som sagtens kan gå sammen med Mbunaer. Så hvis folk vil hjælpe, så de ikke går hen i glemsel, kan de holde en art eller to, for at sikre, at børn, børnebørn, og oldebørn, har en mulighed for at se disse dyr i fremtiden.
Jeg tror ikke at vi kan spise os ud af problemerne i søen, ellers når vi nok at blive pænt trætte af at spise fisk.

Bruger #669501 — 22. juni 2013, 10:33

Man kan måske også springe hen i en betragtning om at hvis der for alvor bliver buisness i de nilaborre, så jones der måske bare endnu mere lokal fokus på at passe på nilaborren og ikke på de indfødte cichlider. Afrika er nu engang bare et bagvendt sted:o

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.